Autor Subiect: REVIZIA 120000 Km sau 8 Ani  (Citit de 6958 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

Re: REVIZIA 120000 Km sau 8 Ani
« Răspuns #10 : 09.Iul.2020, 10:55:18 a.m. »
Vad ca lumea n-a prea ajuns la 8 ani vechime, cam sec topicul asta  :-))

Revizia propriu zisa de 8 ani a fost simpla, uleiuri si filtre. 200 lei piesele si 100 lei manopera la Redtor Oradea.
Pe langa astea, am decis sa mai schimb cate ceva la Suzi:
- discuri si placute frana: anul trecut pareau ca trebuie schimbate, am zis ca mai duc un an. Schimbate la 95.000. Am avut si o experienta neplacuta la ultimul drum lung inainte de schimbarea lor. Am franat constant si brusc pe A3 de la 180 la 70 km/h, moment in care a inceput sa haraie frana si sa vibreze volanul. A fost prima si singura data, caci ulterior, pe E60, n-am reusit sa mai reproduc haraiala, frana si-a revenit.
- Arcuri si amortizoare spate: arcuri...ca schimbasem si cele de pe fata si nu sunt o avere, iar amortizoarele erau de-a dreptul moarte, impingea mecanicul in sus de roata cu masina pe elevator relativ cu usurinta. Pe celalalt elevator era o Vitara de 2-3 ani la care mai repede arunca masina de pe elevator prin impingerea rotii in sus decat sa miste suspensia. Era clar.
- Bucse si bielete bara stabilizatoare: bucsele tot fiindca nu-s o avere si le suspectez de haraitul oribil in sezonul rece la trecerea peste speed bumpuri. Ramane de vazut la toamna. Bieletele aveau joc, le putea misca mecanicul prea usor (si, sper, sunt cele cauzatoare de o usoara bataie pe drumuri bolovanoase de Padis, de care vreau sa scap)
- Manopera 300 lei pe toate bonusurile astea, piesele undeva la 1.200... Faina revizie  :-t
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline ntire2000

Re: REVIZIA 120000 Km sau 8 Ani
« Răspuns #11 : 09.Iul.2020, 11:16:27 a.m. »
.....Am franat constant si brusc pe A3 de la 180 la 70 km/h, moment in care a inceput sa haraie frana si sa vibreze volanul. A fost prima si singura data, caci ulterior, pe E60, n-am reusit sa mai reproduc haraiala, frana si-a revenit.

Sunt ajunse în zona de "atentionare", compozitia lor e un pic mai dura si "provoaca" ABS-ul.
Eu zic ca daca nu le-ai schimbat acuma, la anul o sa te uiti lung la discuri si n-o sa întelegi cum de s-au subtiat în halul ala.
Mai bine dai acuma 2-300 de lei si le schimbi decât sa scoti triplu la anul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline cristidav

Re: REVIZIA 120000 Km sau 8 Ani
« Răspuns #12 : 09.Iul.2020, 11:37:35 a.m. »
Am specificat ca le-am schimbat  ;) Le schimbam si daca nu aveam parte de evenimentul neplacut. Cat despre el, nu, n-fost ABS-ul. Una e ABS-ul pe care il simti in pedala, alta fu acest harait si tremurat clar in pedala si volan. S-or fi incins prea tare si erau cam subtirele deja...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )