Autor Subiect: REVIZIA 45000KM  (Citit de 85215 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristian_ionescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 236
  • Gen: Bărbat
Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #30 : 29.Mar.2010, 01:09:42 a.m. »
Aveti mare grija la calitatea consumabilelor folosite. Eu am patit una buna cu filtrul de aer de exemplu. La revizia de 15000 mi-au pus un filtru ordinar de tot, dupa ~10000 km era deja infundat. Se simtea si la acceleratie. Am cumparat dintr-un magazin, cel mai bun filtru pentru SX4 (aveau mai multa marci), care arata exact ca cel pe care il avea masina din fabrica (lamele groase, perfect drepte). Mai bine va luati voi piesele si faceti gat sa le monteze pe ale voastre. In alta ordine de idei, discutand cu cineva zilele trecute, am aflat ca exista in lege scris ca nu te obliga nimeni sa-ti faci reviziile tehnice la reprezentante, ca sa-ti pastrezi garantia masinii. Cu alte cuvinte, mergi la orice service, aia iti fac treaba, completeaza documentele si asta e tot. Garantia merge mai departe. Reprezentantele nu au ce sa faca. Dar lumea nu stie asta.
Suzuki SX4, GS 1.6 4WD
 

Online rexkrokiDAU

Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #31 : 29.Mar.2010, 08:03:23 a.m. »
Revizia 45.000 km la Marshal - RmValcea:
.......................................
- antigel 3 x 18 = 54 lei

Tot la Rm. Valcea am schimbat si eu antigelul si tot 3 l mi-au facturat. Dupa ce am facut cateva mii de km am zis sa verific nivelul lichidelor si spre surprinderea mea cel de racire era sub limita minima. Am completat si de atunci nu a mai scazut.
Nu pot sa bag mana in foc, dar tare cred ca la service ei au dat drumul la lichidul vechi si au pus pana pe la mijlocul vasului din cel nou dar nu au mai verificat si dupa ce motorul a mers putin si s-a eliminat aerul din instalatie.
Ciudat ca in toti acesti km cat am mers cu nivelul lichidului sub minim temperatura apei nu a crescut mai mult decat era normal si nici nu s-a aprins nici un bec.

Offline LeonardSZK

Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #32 : 29.Mar.2010, 09:00:21 a.m. »
@rexkroki Pentru aerisirea sistemului trebuie sa mearga motorul un timp. In locul aerului scos sistemul completeaza lichid din vasul de expansiune. Cred ca este foarte bine calculata instalatia de racire, nici la Swift nu am avut probleme, oricat de cald era afara.

@cristian_ionescu La Marshal (Rm.Valcea) nu folosesc decat filtre SGP, atat la ulei cat si la aer. Din 2005 fac revizii la ei.

@Andrei Suzuki 44.600 km, mai putin de 2 ani. In manual este trecut schimb ulei la CV la fiecare 45.000 km. La fel era si la Swift.
« Ultima Modificare: 29.Mar.2010, 09:03:13 a.m. de LeonardSZK »
Suzuki SX4 1.6 GS 4x4, Lagoon Turqoise
 

Online rexkrokiDAU

Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #33 : 29.Mar.2010, 09:13:03 a.m. »
Pai asta am vrut sa spun si eu, poate m-am exprimat mai prost. :)   

Eu cred ca la mine au golit instalatia, au pus antigel in borcan si nu au mai asteptat ca sistemul sa elimine aerul si sa mai completeze daca e nevoie. Eu am plecat cu masina, sistemul a eliminat aerul si cand am verificat am gasit nivelul mai jos de minim. Am completat eu si e ok acum. 

Offline miocrl

Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #34 : 29.Mar.2010, 10:47:29 a.m. »
la mine au verificat calitatea si au decis ca nu trebuie schimbat

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #35 : 29.Mar.2010, 12:17:33 p.m. »
Ooops...deci inteleg ca tre sa-mi verific singur nivelul la lichidul de racire :(
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Online rexkrokiDAU

Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #36 : 29.Mar.2010, 12:59:13 p.m. »
Pai din cand in cand zice si la carte ca mai trebuie sa aruncam un ochi la nivelul lichidelor. Tu sa nu faci ca mine care nu m-am uitat decat dupa cateva mii de km.  :">  Sper ca asta sa fie explicatia de ce era mai jos de minim la mine si sa nu fie vreo bresa in sistem pe unde in timp sa curga lichidul. 

Chiar, ia sa merg pana la parcare sa vad daca s-a mai intamplat ceva in cei aproximativ 650 km de cand am completat. Revin cu amanunte.  :)

Post Merge: 29.Mar.2010, 01:16:31 p.m.
Se pare ca problema mea nu e de la revizia efectuata la Rm Valcea.

Am sa relatez despre ea in continuare pe Jurnalul meu de bord.

Am verificat acum si nivelul lichidului e aproape de minim, fata de maxim cat era cand am completat. Ceva nu e bine. Sub masina nu am vazut nici o pata, probabil ca pierde in mers cand motorul e turat.  :dknw:  Trebuie sa fac cat de curand o vizita la service. Altceva mai bun nici ca aveam de facut.   X-(
« Ultima Modificare: 29.Mar.2010, 01:16:31 p.m. de rexkroki »
 

Offline FaliT

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 844
  • Gen: Bărbat
  • i just lOve the Sx4 ;x
Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #37 : 27.Apr.2010, 05:30:22 p.m. »
Salut , datorita seriozitatii de care dau dovada service-urile Suzuki am decis sa renunt la garantie si sa fac revizia de unul singur la un service particular . Vreau sa stiu daca se merita in primul rand sa cumpar eu toate consumabilele si daca exista diferenta mare de pret , in service ma costa ~ 1.000 - 1.200 lei cu placute cu tot .
Astept sugestii , Gabi .
Suzuki sx4
Motor : 1,500
An Fabricatie : 2008 Culoare : Black
 

Offline BXXENL

Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #38 : 27.Apr.2010, 05:39:28 p.m. »
Ulei + filtre +manopera 250-300 ron. Placute manopera 50-60 ron +cat mai dai pe ele. In 5 mil schimbi toate astea. Daca nu ai schimbat pana acum antigelul+lichidul de frana, acum e momentul. Inca un milion si afacerea asta.
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline maxutu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Gen: Bărbat
Re: REVIZIA 45000KM
« Răspuns #39 : 27.Apr.2010, 10:05:29 p.m. »
Salut , datorita seriozitatii de care dau dovada service-urile Suzuki am decis sa renunt la garantie si sa fac revizia de unul singur la un service particular .




Salut,
Anul trecut am abordat identic revizia la 55000 km si m-am incadrat in aproximativ 600 lei(cred ca fara filtrul de aer, se gasea mai greu). Am luat piesele de la un magazin auto oarecare, fara nici un rabat de la calitate.Pretul este mult mai mic la un service particular, dar se pierde garantia. La mine oricum expira garantia, masina avea aproape 3 ani.Probabil daca gaseam un service care sa faca o revizie atenta, ca in manualul de utilizare, sa-mi gaseasca o solutie la acele curele care scartiaie de aproape 4 ani, sa nu-mi dea clipsuri rupte dupa ce intervine la masina, as fi facut si acum revizia la un service Suzuki.
« Ultima Modificare: 01.Mai.2010, 08:58:00 p.m. de hugbear »