Autor Subiect: consum ulei sx4 1.6  (Citit de 1620 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dragos r

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • iasi
Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #10 : 16.Iun.2022, 08:39:15 a.m. »
Am mai facut 15000km cu uleiul 5W-40 si am completat 750ml. Nu mi se aprinsese becul dar am verificat la 7000km si era la minim pe intervalul jojei.
La revizia de acum ( 150000km) am s-a schimbat si garnitura capacului de culbutori, se vedea de data trecuta ca supura pe langa. Acuma nu stiu cât se pierdea ulei pe acolo dar acum sper sa fă fie ok.
  • sx4
 

Offline Leutz

Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #11 : 19.Iun.2022, 04:11:17 p.m. »
Mecanicii au avut dreptate in privinta motorului. Motoarele de 1.6 de pe SX4 clasic (la fel ca si alte motoare aspirate Suzuki) nu consuma ulei daca sunt in stare buna.
Dar nu au avut dreptate sa-l lase asa fara investigatii amanuntite. Practic... te asteapta cu bucurie mai tarziu, sa-ti ia bani multi de tot la RK.

1.8 litri de ulei in 15 mii de km nu e putin deloc. Cu uleiul mai gros a consumat mai putin, dar 750ml tot e semnificativ. Oricum, varianta uleului mai gros nu e demna de un mecanic bun, nici macar de un mecanic oarecare. Pana si noi, astia care doar citim pe net, tot stim ca e frectie la piciorul de lemn.

Daca [,] cantitatea asta nu se regaseste intr-o scurgere in exterior, e clar ca il papa motorul. Daca ai remarcat si o oarecare diminuare a puterii, atunci cel mai probabil e o pierdere de compresie din cauza segmentilor.
Garniturile care doar supureaza fara sa fie scurgere mare de ulei sunt semn al presiunii care "iese" din cilindri.

La mine SX4-ul a rezistat ~15 mii de km de cand am sesizat consumul de ulei pana au inceput sa apara zgomote in motor. In prealabil, mersesem cu el alte 15 mii fara sa-mi dau seama ca mananca. Apoi... factura a fost mare.

In final tot la RK ajungi. Daca il faci mai devreme te consta mai putin, daca astepti platesti mai mult sau poti sa ai ocazia sa nu se mai poata recupera nimic din el.

Uite pe jurnalul meu de bord ce-am patit: https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=56.msg186632#msg186632
Postarea lui @Muttley explica foarte bine ce si cum. Altfel, toata experienta e discutata cam intre paginile 35-40 ale jurnalului de bord.

Altfel, mult succes. Sper ca n-am fost prea pesimist. Poate o fi ceva mai putin serios decat mi se pare mie.

  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline dragos r

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • iasi
Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #12 : 19.Iun.2022, 10:59:32 p.m. »
Mulțumesc pentru pesaj.
Doresc sa mai mentionez că revizia am făcut-o la reprezentanta Suzuki
  • sx4
 

Offline ntire2000

Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #13 : 19.Iun.2022, 11:39:05 p.m. »
Revizia facuta în reprezentanta e ca mersul la biserica.
Sunt mai mult pentru linistea ta sufleteasca, dar nu te apara neaparat de probleme.
Iar înlocuirea cu un ulei mai vâscos în conditiile în care ai deja un consum mare de ulei al motorului, n-are decât sa agraveze situatia.
Motorul a fost conceput constructiv (cu niste tolerante ale partilor mecanice) ca sa aiba o ungere optima cu un ulei de o anumita vâscozitate.
Ce trece peste aceasta vâscozitate n-are decât sa dauneze.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline fireburn

Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #14 : 22.Iun.2022, 03:29:15 p.m. »
Dragos, compartimentul motor este curat ? Din ce spui (ca esapamentul este curat), pare o scurgere exterioara. Nu cunosc cum functioneaza valva PCV, dar daca arunca in admisie suplusul de ulei, ar trebui sa se vada tot la evacuare.

Eu am 180.000km numai cu ulei 5W30 (Motul, de vreo 130.000-140.000).

Colegul Remarque zice bine sa verifici compresia in cilindri. O poti face la orice service decent si nu costa o avere.

Spor!
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline dragos r

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • iasi
Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #15 : 22.Iun.2022, 03:36:57 p.m. »
Nu am fost cand au schimbat garnitura la capacul culbutorilor ca sa vad cum arata inauntru.  Evacuarea e curată. O sa verific compresia la un alt service.
Multumesc de sfaturi.
  • sx4
 

Offline dragos r

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • iasi
Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #16 : 24.Iun.2022, 10:40:08 a.m. »
Am solicitat, la un service renumit, o programare pentru a testa compresia cilindrilor. De la receptie mi-a spus că în cazul meu e normal consumul si nici testul nu ar iesi relevant si mi-ar lua banii degeaba.
O sa vad acum, cu garnitura schimbata, cât ulei mai consuma. Mentionez ca nu conduc agresiv sau turat decat in anumite momente.
  • sx4
 

Offline dragos r

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
    • iasi
Re: consum ulei sx4 1.6
« Răspuns #17 : 20.Feb.2023, 02:52:06 p.m. »
Am completat cu 1l la 10000km de la ultima revizie ( am acum 160000km) . Mai avea pe jojă vreo 5mm.
Tot mi se pare uns de ulei motorul, chiar dupa schimbarea garniturii.
  • sx4