Autor Subiect: Iesiri (mai) off-road  (Citit de 15871 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline boga81

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #60 : 06.Iul.2020, 07:09:56 a.m. »
Interesant. Asa rau s-a stricat? Acum 3sapt l-am facut cu un Polo...

Trimis de pe al meu SM-G977B folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #61 : 06.Iul.2020, 09:15:04 a.m. »
E cam la fel ca acum o lună, dar la prima trecere pe acolo impresia e mai puternică și de aceea povestirea m-a ”înfiorat” și pe mine, deși l-am făcut și cu bicicleta de mai multe ori, așa că am avut timp să studiez traseul în detaliu.
Însă descrierea este remarcabilă - pe mine m-a captivat! Bravo!  :clap:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 
The following users thanked this post: Dogy

Offline Dogy

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #62 : 06.Iul.2020, 11:30:29 a.m. »
:)
Clar, la prima trecere impresia e mai puternica, iar sentimentul de drum rau a fost amplificat de ploaie si de siroaiele mari care curgeau pe drum, de pietrele cazute in drum de pe versanti (am coborat din masina sa le dau la o parte) si de raul umflat, dar spre Fundatica drumul chiar era rupt rau pe alocuri. S-o fi mai stricat de la ploile de cod portocaliu din ultime vreme fata de cum il stiati voi.
Singur pe acolo, cu anvelope de vara destul de tocite (am facut deja vreo 38.000 de km cu ele) si cu niste gauri prin drum in care nu as fi vrut sa alunec, n-a fost un sentiment prea linistitor :). In conditiile astea, a fost un drum mai greu decat cel spre Tabla Butii, de exemplu.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline bogdanmanole

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #63 : 06.Iul.2020, 11:40:05 a.m. »
Trasee frumoase si usurele se pot face si in Muntii Capatinii, de exemplu urcare de la Romanii de Sus pina pe platou, si de acolo chiar mai departe. Eu m-am oprit acolo si am facut un scurt traseu de picior pina spre virful Ursu, dar pe respectivul traseu m-am intilnit si cu ceva Vitare care coborau de sus din creasta :) Sincer lucrul asta m-am cam deranjat pentru ca nu e drum amenajat, si la urcare au sapat destul de adinc cu MT-urile, au smuls iarba si pe viitor se vor face sleauri din lipsa de sustinere, fiind pamint moale si nu nisip sau pietre.
  • Swift II 2006 1.3 4x4 + Duster 1.3TCE 130CP 4x4
rescue4x4.ro
 
The following users thanked this post: toma, Dogy

Offline Dogy

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #64 : 06.Iul.2020, 11:15:23 p.m. »
In conditiile astea, a fost un drum mai greu decat cel spre Tabla Butii, de exemplu.

Retractez :). Drumul pana la Tabla Butii a fost mult mai rau, doar ca era soare  :-))
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline Dogy

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #65 : 07.Sep.2020, 02:00:46 p.m. »
Am urcat pana la Curmatura Oltetului, dinspre Polovragi - drum de piatra bun ptr orice masina, mai putin pe ultima bucata. Ultimul kilometru inainte de varf cam trebuie 4x4 sau macar garda mare la sol si anvelope foarte bune.
Drumul de coborare spre Lacul Petrimanu este mult mai rau - nu recomand in sens invers decat ptr masini 4x4 adecvate (nu orasence :))
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline qaz

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #66 : 30.Oct.2020, 09:14:52 a.m. »
O tura multimarca @tabla Butii. Mâine organizează Cosmin Crăciun o ieșire la Bisoca
  • Duster
 
The following users thanked this post: toma, acidutzu

Offline acidutzu

Vf. Lăcăuți, Covasna
« Răspuns #67 : 02.Dec.2020, 03:34:31 p.m. »
Salutări,
Traseu cu dificultate medie, pe uscat, câteva porțiuni mai abrupte. Se complică puțin lucrurile după ce se așterne zăpada (vezi video #3), dar se poate aborda ușor cu puțină atenție.
Punctul terminus: stația meteo de pe Vf. Lăcăuți, priveliște superbă (mai puțin in zilele innorate cum am prins noi  :P )
Din zonă se poate ieși pe mai multe rute către Siriu, cascada Pruncea, Gura Teghii. Traseele nu sunt neapărat spectaculoase (mai degrabă iarna, pe zăpadă) sunt drumuri pietruite de pădure.











(ignorați faptul că nu am sunet pe cameră și că imi stă camera "in bot"  :P)



  • Vitara Boosterjet 1.4 AT
 
The following users thanked this post: enicky, toma, gabi males

Offline shpeedy

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #68 : 19.Mai.2021, 11:18:47 p.m. »
Un coleg de pe grupul de FB (nu stiu daca e si pe forum), cu un New Ignis pe care si-a pus MT-uri:

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline Vecchio

Re: Iesiri (mai) off-road
« Răspuns #69 : 20.Mai.2021, 06:48:58 a.m. »
Superb :clap: :clap: :clap:
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!