Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 648317 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Subiectul e foarte complicat, nu este absolut nici o surpriza (cine este surprins înseamnă ca mai are de făcut la școala vieții) iar implicațiile sunt mult mai profunde decât credeți, efectiv rezida inclusiv in ultima reduta a naționalismului. Si eu nu pot garanta ca naționalismul  nu este bun, atunci când principiile "globalizatoare" nu mai servesc păcii si bunei înțelegeri  intre oameni, așa cum se declara bombastic pe la centrele de putere europene... Existenta UE are avantaje dar unul din dezavantaje este ca naționalismul trebuie sa fie diminuat, iar după acțiunile Bruxelles-ului - pana la dispariție. Am si eu o întrebare pentru voi, ce ar trebui sa facă neamul romanesc daca întradevăr popoarele occidentale dispar, le luam calea? Așa cum PCC este o corporație, așa e si BOR. Orice corporație ca sa meargă înainte trebuie sa asigure o siguranță patrimoniala si o protecție psihica membrilor sai. Eu zic ca BOR are succes cu asta. Si daca va ajuta la "neamul romanesc nu piere!", cine sunt eu si ce doresc eu? Cam aici e si raportarea la politicieni. Sa nu credeți ca sunt idioți. Nu ajung idioții acolo sus. Se fac prostii, dar cu cap...
Eu știu ca filmele prezintă mereu cate un erou care le face pe toate. Dar in realitate in același minut sunt sute de tendințe, opuse unele altora in toate modurile posibile. Daca nu ai organizațiile si oamenii deciși sa lupte pentru ceva...aveți idee cam cate popoare au dispărut in istorie? Arheologia ca știință are abia 150 de ani, înainte de asta doar anticarii mai știau cate ceva iar restul credeau cam toți ca așa a fost dintotdeauna...cine va lupta pentru memoria celor ca au fost si celor care vom fi fost, a noastră? Bănuiesc ca știți ca cei care vor să șteargă urma noastră din istorie se înmulțesc mai ceva  ca iepurii (si nu, nu sunt numai radicalii religioși), mai repede ca noi, cei care am vrea sa perpetuam ceea ce definește neamul prin prisma originalității si adaosului adus bogăției existentei omenirii...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: saureign

Offline ntire2000

........Arheologia ca știință are abia 150 de ani, înainte de asta doar anticarii mai știau cate ceva iar restul credeau cam toți ca așa a fost dintotdeauna...cine va lupta pentru memoria celor ca au fost si celor care vom fi fost, a noastră? Bănuiesc ca știți ca cei care vor să șteargă urma noastră din istorie se înmulțesc mai ceva  ca iepurii (si nu, nu sunt numai radicalii religioși), mai repede ca noi, cei care am vrea sa perpetuam ceea ce definește neamul prin prisma originalității si adaosului adus bogăției existentei omenirii...

Aceia suntem chiar noi, nu trebuie sa-si bata altii capul cu asta.
Asta e doar un exemplu, dar mai situatii de genul cu duiumul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
In decursul istoriei, popoarele au nevoie de idoli/modele pentru a-si justifica existenta de-a lungul secolelor. Dar nu toti au fost curati ca lacrima. Va dau un exemplu:

Stefan cel Mare (si ulterior cel Sfant). In presa de azi ar fi fost categorisit drept "dictator-traseist-oportunist" (se alia ba cu lesii, ba cu maghiarii, mai baga un pact cu sultanul si-i trimitea tribut, il mai cotropea pe omologul de acelasi neam din Muntenia, etc.).
In zilele de glorie castiga cate-o batalie, ale carei efecte pozitive tineau un an sau doi, iar in zilele negre manca bataie si platea daune.
Intre timp, taia capetele opozantilor ("varsatoriu de sange nevinovat") si le regula nevestele, zamislind o liota de bastarzi.
Dar si-a spalat pacatele investind in cladiri si monumente (adica manastirile Bucovinei) care constituie astazi vertebre din sira spinarii a neamului romanesc. Nu stiu cat a investit in oameni. Probabil ca dupa vreo batalie castigata ii lasa pe osteni sa praduiasca, iar pe capetenii ii inzestra cu titluri nobiliare si cu bunuri imobiliare (pamanturi, cetati, etc.)

De atunci incoace, majoritatea conducatorilor neamului sau liderii de opinie (influencerii) au evoluat intre alb si negru, intre lumina si intuneric, intre adevar si minciuna, iar istoria a fost scrisa de unii oameni pentru placul si folosul altor oameni. Si uneori ne miram ca uneori se schimba ceea ce invatasem mai demult.


  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky, saureign

Offline ntire2000

Spre deosebire de domnitorii si boierii de atunci, astora de acuma nu prea le pasa ca fuge poporul cât vede cu ochii.
Aia investeau în tara, ca dovada ca n-au facut biserici si manastiri prin Monte Carlo.
Iar cuferele cu galbeni nu le trimiteau în Elvetia.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline NicNic

Era de ajuns cat dadeau bir, inainte vremuri. Ca tara sa nu se dezvolte. Exact ca acum.

Si daca nu trimiteau bani in Elvetia, era doar pentru ca pur si simplu nu aveau mobilitatea din zilele noastre, nu prea aveau cum sa faca "transferul bancar".



  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Bănuiesc ca știți ca sunt unii care si-au luat pământul înapoi pe baza actelor de împroprietărire a răzeșilor făcute de Ștefan cel Mare... deci a dat si mita domnul asta, si nu de colea, a dat pământ...

PS: Tocmai  am descoperit ca am greșit ceva: Imperiul Roman nu a dispărut complet si probabil nici romanii. Cel ce îl perpetuează este Sfântul Scaun si Vaticanul...acolo ei încă mai vorbesc latina! Ei sunt urmașii declarați ai cetățenilor Petru si Pavel...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ...

@Costique Până în 2019 a existat un post de radio in Finlanda care emitea in latina...
 

Offline toma

Bănuiesc ca știți ca sunt unii care si-au luat pământul înapoi pe baza actelor de împroprietărire a răzeșilor făcute de Ștefan cel Mare... deci a dat si mita domnul asta, si nu de colea, a dat pământ...

Nu e mita pentru ca nu se incadreaza in definitie. Oamenii aia au fost improprietariti si au primit statutul de razesi fie in urma unor fapte de arme fie ca un contract de aparare a granitelor.

PS: Tocmai  am descoperit ca am greșit ceva: Imperiul Roman nu a dispărut complet si probabil nici romanii. Cel ce îl perpetuează este Sfântul Scaun si Vaticanul...acolo ei încă mai vorbesc latina! Ei sunt urmașii declarați ai cetățenilor Petru si Pavel...
Limba oficiala a Sfantului Scaun e inca latina dar limba "de lucru" este italiana. Vaticanul a adoptat din 2014 italiana ca limba oficiala (desi nu am inteles niciodata prea bine cum sta treaba, Vaticanul si Sfantul Scaun sunt entitati diferite). Adevarata "lingua franca" in Vatican este italiana, latina e folosita doar in cadru ceremonial.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline shpeedy

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline toma

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain