Autor Subiect: portbagaje  (Citit de 49705 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adir

Re: portbagaje
« Răspuns #100 : 29.Mai.2010, 10:34:16 a.m. »
Cu un portbagaj deasupra se rezolva situatia. Pentru 2-3 situatii pe an, e chiar fain ca-l poti pune doar cand ai nevoie.
  • SX4
 

Offline vimp

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 56
  • Gen: Bărbat
Re: portbagaje
« Răspuns #101 : 29.Mai.2010, 12:02:08 p.m. »
2-3 situatii sunt cele in care iesi cu cortul. Nevoia de spatiu bagaje va fi de ... hmmmm... cam 10 ori pe an.
 

Offline ASZ

Re: portbagaje
« Răspuns #102 : 29.Mai.2010, 04:05:18 p.m. »
Si merita ca pentru cele 10 ocazii sa cari celelate 340 zile cu tine cateva zeci de kg de fier in plus ? (adica un portbagaj imens .. care sa atarne de masina .. doar pt. cele 10 ocazii in care ai avea nevoie de el ?)
Sa stii ca si eu am avut aceeasi dilema (am un copil de 6 ani si merg LUNAR la Sighisoara) si acum nu regret alegerea facuta, ajungand sa-mi fac mult mai eficient bagajele.
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline vimp

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 56
  • Gen: Bărbat
Re: portbagaje
« Răspuns #103 : 29.Mai.2010, 06:00:56 p.m. »
Mai baieti, voi vreti sa ma bagati in club ...  :D
 

Offline hugbear

Re: portbagaje
« Răspuns #104 : 29.Mai.2010, 10:19:22 p.m. »
Pai in club esti deja, acu' vrem sa te bagam in boale :D. Ia-ti si consoarta la un drive-test (parca e un dealer in Bacau) si vezi ce zice si ea (presupun ca ea e responsabila de "cazarmamentul" pustimii). Pe de o parte e clar ca tuturor celor de pe-aici ne place SX4, pe de alta ar fi pacat sa faci o alegere pe care, poate, s-o regreti mai tarziu (si sa ne injuri pe noi pentru asta  =)) ). E o alegere dificila, sunt si niste banuti in joc, tre' sa iei in calcul si cum va evolua nevoia de spatiu odata cu cresterea copiilor etc. Oricum, vad ca iti place sa-ti "faci temele" inainte sa cmperi, asa ca orice vei alege sunt convins ca va fi compromisul optim. Bafta multa la shopping si sa ne zici si noua ce-a ramas.

P.S. Eu nu ti-as recomanda GV in 3 usi daca ai 2 copii (din motive de ergonomie, siguranta si spatiu - nici la asta portbagajul nu e enorm) dar daca nu e musai ca masina sa fie noua, poti sa dai un ochi si dupa o GV in 5 usi SH; cred ca poti gasi ceva decent in banii de SX4 sau de Duster.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline vimp

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 56
  • Gen: Bărbat
Re: portbagaje
« Răspuns #105 : 29.Mai.2010, 11:54:27 p.m. »
Daca nu era cu programul rabla as fi mers pe un RAV4 diesel :). Da acum merg pe masina noua pentru ca am dar o rabla, ma mai ajuta un prieten cu una si mai cumpar eu un tichet...
 

Offline ASZ

Re: portbagaje
« Răspuns #106 : 06.Sep.2010, 03:08:34 p.m. »
Am vazut vineri in Auchan un kit tare interesant: bari aluminiu de 120 cm vopsite in negru = 88 lei si sitem de prindere pe barile transversale aferente = 105 Lei => ~200 lei (cu berea aferenta) ne putem dota cu sistem de sustinere a portbagajului, la un pret decent.
Barile nevopsite (adica arginiti), costau mai mult (~188 lei, cele de 120 cm)

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: portbagaje
« Răspuns #107 : 06.Sep.2010, 05:40:30 p.m. »
Oooo de 2 ori si ceva mai mult...! Adica costa mai putin pe o munca mai multa? anume vopsirea barelor in negru...
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline rexkrokiDAU

Re: portbagaje
« Răspuns #108 : 06.Sep.2010, 05:52:42 p.m. »
 probabil aluminiul e mai scump, e mai usor si pentru ca da mai bine...  dupa unii, ca eu am negre si cred ca se asorteaza mai bine cu masina  :)

Offline miocrl

Re: portbagaje
« Răspuns #109 : 06.Sep.2010, 05:54:50 p.m. »
de fiecare data in austria am vazut la aldi sau lidl nu ma stiu bare din alea din aluminiu cu prindere pe sinele longitudinale la 20 de euro maxim
si am zis ca iau pt cineva care o sa le vrea. eu nu am bare longitudinale :(
dar de fiecare data nu am mai luat din motive de loc. poate iau iarna asta de mai gasesc