Autor Subiect: Bere - ce bere va place  (Citit de 112588 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1180 : 07.Sep.2023, 06:45:08 a.m. »
In ultimele peregrinări prin tara am rămas uimit de cate mărci internaționale sunt"falsificate" si vândute in România. Eu unul am descoperit Staropranem in Praga, am stat odată pe lângă fabrica. Înainte de a o fabrica in tara. Si nu se compara.
Deși in Suedia băutura este monopol de stat-magazinele obișnuite nu vând produse cu alcool peste 3.5% (statul suedez a pierdut procesul vânzărilor online la curtea europeana, dar fizic numai sistemul de stat exista), nimeni aici nu este interesat sa producă berea altora. Sunt multe soiuri suedeze ce au suficient succes ca sa continue, sunt multi care încă își fac berea proprie (recomand celor cu acces la ingrediente), si daca ma ajuta Dumnezeu sa trăiesc pana le beau pe toate, mai o duc vreo mie de ani...
Hmm, ce bere îmi place...
Vara asta am savurat cu mare placere in Germania berea de grâu nefiltrata Paulaner... si  Peroni rosu in Italia.
PS: In Suedia berea fara alcool ia avânt, bănuiesc ca bănuiți de ce... Bine-nțeles ca nu se compara dar ce e mai prost, așa cum monezile proaste scot monezile bune din circulație, cam așa va urma cu berea...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline jupanul1

Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1181 : 08.Sep.2023, 08:50:37 p.m. »
După vreo 4 ani ne revedem (doar că de data asta și cu alcool):

Lindeboom, Radler Kers 2.0, cu 2.0% alcool.
Berea Lindeboom Pils amestecată cu ceva suc de cireșe. Aceeași impresie ca și la versiunea 0% de data trecută - merită. Or face olandejii și alte beri cu cireșe, nu zic, dar asta e super!

PS - am luat și versiunea 0%, dar nu o mai trec aici că tehnic nu e chiar bere.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline jupanul1

Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1182 : 08.Sep.2023, 09:01:28 p.m. »
In ultimele peregrinări prin tara am rămas uimit de cate mărci internaționale sunt"falsificate" si vândute in România. Eu unul am descoperit Staropranem in Praga, am stat odată pe lângă fabrica. Înainte de a o fabrica in tara. Si nu se compara.
[…]
PS: In Suedia berea fara alcool ia avânt, bănuiesc ca bănuiți de ce... Bine-nțeles ca nu se compara dar ce e mai prost, așa cum monezile proaste scot monezile bune din circulație, cam așa va urma cu berea...

Hai să fim realiști, nu e nimic falsificat la noi ci doar produs local, sub licență/supraveghere. Așadar se poate face rabat la calitatea ingredientelor, că… nah! Cele importate ca atare (Staropramen nu e printre ele, că o face Bergenbier la Ploiești) au calitatea la care te aștepți. Dar sunt destule mărci locale ce au luat amploare în ultima vreme și pe care le-aș recomanda în dauna celor internaționale pentru atunci când ești în vizită.

În ceea ce privește berea fără alcool… e o “alternativă” de care și eu mă folosesc frecvent, însă nu e neapărat ce trebuie. Om vedea unde om ajunge.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1183 : 08.Sep.2023, 09:19:57 p.m. »
Corect! De fapt asta nu prea îmi vine mie bine. Cred ca daca întrebați, 80% din cei care au călătorit in afara tarii vor spune ca in tara nu este aceeași marfa deși e aceeași marca...Încă de când eram in tara auzisem asta despre Coca Cola si chiar am senzația asta, ca nu e la fel. Si da, mărcile locale trebuie încurajate. In Suedia legea e ca in cam tot Vestul, poți sa bei o bere. In tara au făcut limita 0% după revoluție, si acum mi-l amintesc pe nenea milițianul la TV spunându-ne ca teoretic nu e nici o problema sa bei un pahar de vin, problema e ca imensa majoritate a romanilor cred ca unde a mers unul, merge si al doilea...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1184 : 08.Sep.2023, 09:45:37 p.m. »
nenea milițianul la TV spunându-ne ca teoretic nu e nici o problema sa bei un pahar de vin, problema e ca imensa majoritate a romanilor cred ca unde a mers unul, merge si al doilea...

Analfabetismul functional a românilor e cauza.
Ai nostri au înteles ca nu e nici o problema daca bei un cu acelasi pahar de mai multe ori.  :->
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Costique

Offline jupanul1

Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1185 : 29.Sep.2023, 08:52:04 p.m. »
Pécsi Sör - bere tip lager, organică, fără gluten și… plm! Cred că se dă pe rețetă, de la farmacie. Obs: e de căpătat, eu nu dau banii pe așa ceva. 5%

O bere puțin cam amară, după gusturile mele, dar dacă închizi ochii și te ții un pic de nas când o bei, zici că e bere normală, nu de-asta organică și fără gluten. Nu știu cât ar fi putut să coste (îmi e lene să caut) dar sigur nu merită banii.

Disclaimer: nu am nimic cu persoanele intolerante la gluten și-mi cer scuze în avans pentru pamfletul de mai sus.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1186 : 30.Sep.2023, 08:15:28 a.m. »
Daca ajungeți prin Suedia, recomand Eriksberg Original (se pronunță "Ericsberi". Așa cum Göteborg se pronunță "iotebori"...). Un Lager cu tente de Pale Ale...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline jupanul1

Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1187 : 01.Oct.2023, 12:17:12 p.m. »
Carlsberg cum se pronunță? ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: Costique

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1188 : 01.Oct.2023, 12:42:21 p.m. »
Daca ajungeți prin Suedia, recomand Eriksberg Original (se pronunță "Ericsberi"...

Si la noi se pronunta la fel. Am avut un coleg din Galati care zicea: hai sa mergem la o "beri"... :-))
« Ultima Modificare: 01.Oct.2023, 01:10:16 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Costique

Offline jupanul1

Re: Bere - ce bere va place
« Răspuns #1189 : 17.Oct.2023, 07:43:35 p.m. »
Noah - Fifteen Imperial Mango, 8,2%
St Louis - Premium Framboise, 2,8%

Ambele de la Beer Station de pe Str. Gabroveni, Bucuresți.

Prima are o aromă puternică de mango, dar totuși gust de bere. Aspectul e de fresh de portocale, merge și la birou, nu se prinde nimeni.

A doua… ne-am mai întâlnit cu surorile ei, dar cu aromă de cireșe. Și asta de zmeură e bună, dar… are zahăr.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: enicky