Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 648022 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline f.cristi

Pentru mediul privat, caderea guvernului este o gura de oxigen.
=))
Zise Mama Omida.

PS: ca fapt divers, nici nu trecusera doua sau trei ore da la caderea guvernului si am fost sunat pe mobil de o domnisorica de la un institut de sondare a opiniei publice (nu mai retin care).
M-a tinut duduia la telefon vreo 10 minute în care mi-a pus mai mult de 20 de întrebari, majoritatea referitoare la sansele viceprimarului pesedist din urbea mea de domiciliu pentru a afla care sunt sansele acestuia la viitoarele alegeri de primar.
M-a întrebat cât sunt de multumit de implicarea acestuia si a partidului sau în calitatea vietii pe care o am într-un oras sufocat de masini (n-ai unde sa lesini pe o strada fara ca sa te rezemi de o masina) si care n-are nici o parcare supraterana mai acatarii cum au orasele resedinta de judet.
N-are rost sa va zic ca si-a cam pierdut vremea cu mine, i-am stricat rezultatul sondajului.
Neinteresant

Offline enicky

   Articolul din profit a mai fost azi citat de un coleg, dar nu mi se pare deloc relevant. Dupa modul de exprimare pare a fi un baiat frustrat rau de tot si pe el si pe bugetari si i-ar fi placut daca si la capitolul asta eram in spatele Bulgariei.
 
  Acum ca traim sau traiesti intr-un oras sufocat la propriu de masini, eu primul lucru pe care il inteleg din acest "peisaj"(vazut dimineata si seara!) n-ar fi ca n-avem parcari, ci ca ...avem bani ! Si avem chiar bani multi, dar nu ne vedem prioritatile ! :dknw:
 
  Si apropo de "gura de oxigen", "nu spune hop, pana nu treci parleazul". :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Este foarte relevant prin prisma faptului ca mediul privat trebuie sa sustina economia unei tari.
In momentul în care împovarezi mediul privat cu taxe si impozite excesive - asta coroborata cu o lipsa acuta a fotei de munca specializate, nu e greu sa pricepi cam unde se va ajunge.
Analiza din articol mi se pare pertinenta, acuma probabil ca se poate simti si un pic de rautate din partea autorului care lucreaza în privat pe salariu (4-5000 de lei) de politist local (majoritatea fara specializare, la mine în oras jumatate sunt vechii gardieni ai primariei transformati din muncitori necalificati)
Degeaba dai salarii la nivel de occident pentru angajatii la stat în conditiile în care economia privata abia respira.
Sa împrumuti miliarde de euro doar pentru a putea sa suporti costurile bugetare asta înseamna sa vinzi inclusiv viitorul copiilor nenascuti înca.
Nu ne putem compara cu economia Poloniei si a Ungariei unde investitiile straine sunt masive.
Polonia a cam luat locul fostei Germanii Democrate din punct de vedere al pozitionarii economice, a evoluat enorm în ultimii ani.
Se ofera joburi foarte bine platite si se recruteaza ingineri si oameni specializati din întreaga UE.
La noi se discuta sa aducem vietnamezi flamânzi si alti asiatici care sa ia locul celor care pleaca dincolo pe salarii de 3-4 ori mai mari.
Degeaba ai medici care câstiga acum 2500-3000 de euro - salarii decente de nivel european, daca acestea nu se regasesc din plus-valoarea adusa de mediul privat.
Sa-i platesti la nesfârsit din credite externe nu e o solutie viabila.


  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: saureign, Soimu

Offline Utilizator_Anonim

Trolul cred ca a fost platit in avans, inca are suflu
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: Soimu

Offline ntire2000

https://republica.ro/doamna-tamara-a-murit-dintr-o-zchestiune-de-management-a-avut-ghinion-sa-faca-infarct-zchiar-in-weekend

Doamna Tamara Popescu a murit dintr-o „chestiune de management”: a avut ghinion să facă infarct „chiar în weekend-ul cu Congresul”
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline f.cristi

Si eu care credeam ca e vorba de alt Congres...

Offline shpeedy

https://republica.ro/doamna-tamara-a-murit-dintr-o-zchestiune-de-management-a-avut-ghinion-sa-faca-infarct-zchiar-in-weekend

Doamna Tamara Popescu a murit dintr-o „chestiune de management”: a avut ghinion să facă infarct „chiar în weekend-ul cu Congresul”
Am vazut si eu articolul de dimineata, cand era doar Dna Tamara ("Popescu" a fost mentionat ulterior). Desi cu gandul m-am dus direct la Doamna Actoriei Romanesti, mi-a atras atentia varsta mentionata in articol - "doar" 70 de ani, cand parca ceva nu se pupa (mai ales cand auzisem ca in urma cu putin timp serbase 65 ani de activitate in lumea actoriei)...

Dna Tamara Buciuceanu Botez se afla internata la Elias de la inceputul lunii...

Pacat de publicatie - pe care o respect - ca a permis un articol misleading, fara a da detalii in acest sens...


Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline cristidav

Trolul cred ca a fost platit in avans, inca are suflu

Am picat pe spate de ras la asta :)) Macar la asta sa rad, ca in rest, stim cu totii ca e de plans, mai putin cei platiti in avans, pe spinarea viitorului copiilor mei...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: toma

Offline f.cristi

Lasă, ca rezolvă Șică impreuna cu Guveeeernu' Meeeeu ca să nu mai plangeti. Uite, acu la Focsani deja se vede cum creste autostrada Moldovei.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Daaa, o umfla Cucu' cu trompa... :-j
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: shpeedy, toma