Autor Subiect: Roata de rezerva  (Citit de 131281 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline saureign

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #20 : 22.Aug.2015, 09:24:34 p.m. »
la mine roata de rezerva am luat-o un pic mai subtire, 205.
  • Swift 2019 allgrip
 

Offline Bodu23

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Thanked: 8 times
  • Gen: Bărbat
  • Disponibilitatea creeaza oportunitatea!
    • Bucuresti
Re: Roata de rezerva
« Răspuns #21 : 23.Aug.2015, 02:01:24 a.m. »
cand am luat masina din showroom am intrebat si despre roata de rezerva si tipa de la vanzari mi-a zis ca atunci cand imi iau rotile de iarna sa pun in portbagaj una din rotile de vara pe care le inlocuiesc (asta ca sa nu mai dau banii pe a 5-a roata). Am facut o proba doar cu o anvelopa doar ca sa vad cum se aseaza si e relativ ok. Singurul "inconvenient" ar fi ca acel covoras de vine peste roata de rezerva nu mai sta drept ci e putin ridicat. Avand in vedere ca portbagajul are fund dublu ma gandesc ca e un compromis destul de bun
O idee foarte buna! Dar stii cumva daca o geanta de 17 incape in spatiul pentru roata de rezerva? Si oare, daca rotile de iarna sunt pe 16 si roata de "rezerva", cea de vara este pe 17, e ok de mers cu auto in conditii de siguranta si fara afectare tren rulare?
  • Vitara Spirit Allgrip VVT/MT Orange/Black
 

Offline vladiopa

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #22 : 23.Aug.2015, 02:05:35 a.m. »

O idee foarte buna! Dar stii cumva daca o geanta de 17 incape in spatiul pentru roata de rezerva? Si oare, daca rotile de iarna sunt pe 16 si roata de "rezerva", cea de vara este pe 17, e ok de mers cu auto in conditii de siguranta si fara afectare tren rulare?

Cu anvelopa de 17" am facut proba si a mers la fix.
Cat despre cealalta intrebare, diametrul total al rotii ramane acelasi chiar daca vorbim de 215/55/R17 sau 215/60/R16 (rog sa ma corecteze cineva daca gresesc) si ma gandesc ca asa trebuie sa fie pt ca altfel ar fi diferente la viteza integistrata pe kilometraj.
 

Offline Bodu23

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Thanked: 8 times
  • Gen: Bărbat
  • Disponibilitatea creeaza oportunitatea!
    • Bucuresti
Re: Roata de rezerva
« Răspuns #23 : 23.Aug.2015, 02:17:29 a.m. »
Cu anvelopa de 17" am facut proba si a mers la fix.
@ vladiopa- atunci e chiar bine! Multumesc! Ar fi un saving considerabil sau oricum o liniste pentru momente de iesit mai in afara civilizatiei, cand o caia  sau altceva ar putea sa insemne chiar probleme!  Si daca tot ai probat, ziceai ca se ridica covorasul ce vine peste roata de rezerva. Cu riscul de a parea prea la amanunt (avand in vedere beneficiul deja identificat), ai observat cand ai facut proba cu roata de 17 daca se mai poate folosi spatiul din acea zona de portbagaj ? Sau se va folosi direct si numai spatiul de deasupra dublurii portbagajului?   
  • Vitara Spirit Allgrip VVT/MT Orange/Black
 
The following users thanked this post: doracapi

Offline vladiopa

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #24 : 23.Aug.2015, 02:20:17 a.m. »

Sau se va folosi direct si numai spatiul de deasupra dublurii portbagajului?
Se poate folosi si spatiul de sub dublura aceea rigida a portbagajului, asta daca nu simti ca covorasul care sta stramb ar putea fi o problema. Eu unul am vazut-o ca problema doar dpdv estetic.
 

Offline daniel99

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #25 : 04.Sep.2015, 10:49:38 p.m. »
pentru colegii care au incertitudini privind spațiul destinat rotii de rezerva pot sa precizez ca am probat atât roata data jos de pe mașina, adică cea pe 17 inchi,  cat si roata de rezerva pe 16 , ambele intrând cu lejeritate . Mocheta nerigida ce era deasupra minunatului chit de pana eu am eliminat-o definitiv , pe motiv ca stătea foarte inestetica peste înălțimea rotii de dimensiuni standard . Am ales sa păstrez roata în portbagaj si deasupra ei am așezat capacul portbagajului acela rigid dar la poziția de sus , însă in defavoarea spațiului util  pentru bagaje. Sub capac , in lateralul rotii , rămâne spațiu suficient pentru a se depozita diverse obiecte .
  • Vitara Allgrip Passion
 

Offline aleksanders

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #26 : 11.Sep.2015, 08:00:42 p.m. »
am facut rost de roata - acuma sa imi spuneti si mie de unde fac rost de acel fluture de plastic si un eventual polistiren in jurul rotii
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 
The following users thanked this post: doracapi

Offline rexkrokiDAU

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #27 : 11.Sep.2015, 08:11:14 p.m. »
De la dealer. :)

Offline vladiopa

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #28 : 11.Sep.2015, 08:18:19 p.m. »

am facut rost de roata - acuma sa imi spuneti si mie de unde fac rost de acel fluture de plastic si un eventual polistiren in jurul rotii

Ce roata ti-ai luat? Din aceea ingusta? Ne dai o poza?
Merci!
 

Offline aleksanders

Re: Roata de rezerva
« Răspuns #29 : 11.Sep.2015, 08:26:39 p.m. »
este vorba de roata ingusta - pretul este cel de la autonet - nu stiu exact cat intrucat nu am achitat-o eu - si acel fluture plus polistirenul din ce am inteles sare de suta de euro
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea