Autor Subiect: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc  (Citit de 3390 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« : 14.Mar.2016, 06:50:05 p.m. »
La revizia din toamna, mi s-a atras atentia ca va trebui sa inlocuiesc piesele incercuite din imaginile de mai jos.
Am 2 intrebari:
1. Aveti ceva sugestii de unde sa le cumpar ?
2. Bucsa aceea se poate achizitiona si separat, sau doar cu brat cu tot ? (pe unde am intrebat, puteau aduce doar cu brat cu to .. la cca 170/brat)

Offline hugbear

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #1 : 14.Mar.2016, 07:11:09 p.m. »
Bucșele nu se găsesc separat. 170 euro sau lei? Pentru că eu am căutat destul de mult, dar în final am reușit să iau brațul față cu 240 lei (after-market, dar fără diferențe vizibile față de original).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline enicky

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #2 : 14.Mar.2016, 07:45:38 p.m. »
« Ultima Modificare: 14.Mar.2016, 07:49:33 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #3 : 15.Mar.2016, 09:10:53 a.m. »
Bucșele nu se găsesc separat. 170 euro sau lei?  ....
170 lei (Auto Total).
Asa mi-au zis si mie pe unde am intrebat, ca bucsele nu se gasesc separat, ci doar cu brat cu tot .... insa am sperat ca poate totusi exista pe undeva aceste piese, care ar costa mult mai putin decat tot ansamblul.

Offline shpeedy

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #4 : 15.Mar.2016, 09:24:27 a.m. »
@ASZ: tu ai versiunea pre-facelift, de 107cp, nu?!

In prima poza imi pare a fi vorba de bieleta anti-ruliu, iar in a doua de brat suspensie...

Eu de pe epiesa imi iau in general piesele pentru Suzuki-uri. Preturi olecutz mai bune, dar au o oferta mai restransa de piese ar fi autoeco.ro . Ar mai fi si unixauto.ro care au o oferta destul de mare de piese.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline ASZ

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #5 : 15.Mar.2016, 12:21:16 p.m. »
Da, modelul meu este din 2008, pre-facelift.
Mersi pt. sugestii, va trebui sa cumpar ambele angrenaje (Bieleta anti-ruliu si brat suspensie) pt. ca la ambele se pare ca garniturile (partile de cauciuc) s-au imbatranit si prezinta urme de deformare (dupa 8 ani de utilizare, nu e ceva neobisnuit). Ce mi se pare aiurea e ca nu pot schimba la ambele angrenaje doar partile de cauciuc ... ci trebuie sa cumpar cu totul angrenajele (si in loc de 100-200 lei cu montaj cu tot .. va trebui sa dau vreo 6-700 de lei)

Offline Laurentiu

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #6 : 15.Mar.2016, 12:26:46 p.m. »
Ce mi se pare aiurea e ca nu pot schimba la ambele angrenaje doar partile de cauciuc ... ci trebuie sa cumpar cu totul angrenajele ...
Daca nu sint demontabile (din fabricatie), nu-ti mai bate capul. Nu te juca cu siguranta vietii tale si a altora.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline shpeedy

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #7 : 15.Mar.2016, 04:00:15 p.m. »
@ASZ: cat costa (mult/putin), gandeste-te ca dai banii pentru a merge in siguranta inca cativa ani (cele din fabrica te-au tinut 8 ani)...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline hugbear

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #8 : 15.Mar.2016, 04:58:49 p.m. »
Dacă 170 e brațul, prețul e super. Dacă e bieleta, e cam piperat.

Pentru manoperă, caută un mecanic mai bătrâior și mai ieftin. Nu-i mare brânză, brațul mi l-am schimbat cu un amic, proprietarul garajului în care am lucrat (era ger afară). La bieletă s-ar putea să-ți facă figuri șurubul superior la desfacere și să trebuiască tăiat.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline miocrl

Re: Piese pe care trebuie sa le inlocuiesc
« Răspuns #9 : 18.Mar.2016, 02:18:27 p.m. »
schimbat brat bascula cu pivot fata stanga/dreapta manopera 160 de lei
bratele 315 lei fiecare de la https://www.pieseautoshop.ro/articol/1229089/brat_suspensie_roata.html

incepuse sa troncane
« Ultima Modificare: 18.Mar.2016, 02:20:00 p.m. de miocrl »
  • https://www.facebook.com/ComunitateaWaldorfTimisoara
 
The following users thanked this post: ASZ