Autor Subiect: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-  (Citit de 17118 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ruhestand

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #50 : 05.Iul.2020, 11:14:34 p.m. »
@GabiB77 n-ai mai zis nimic de cele comandate din China. in cat timp ti-au ajuns? sunt ce trebuie in comparatie cu pozele puse de @Valentin.Bartolomeu ?
mi-as da si eu comanda...dar decat sa platesc 150 lei si sa ajunga dupa juma' de an si eventual si set incomplet, mai degraba dau 300 si le montez repede  :)
  • Suzuki Vitara S
 

Offline Ruhestand

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #51 : 25.Iul.2020, 08:31:19 p.m. »
Pana la urma mi-am facut si eu comanda din Ungaria. 320 lei cu tot cu transport; comandat joi...livrat marti. Azi mi-am facut timp sa le montez.
  • Suzuki Vitara S
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU, enicky, Dogy, gxx

Offline kordosoft

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #52 : 31.Iul.2020, 10:47:36 a.m. »
Le-am montat si eu pe cele comandate din Ungaria... dar nu stiu daca si a voastre a fost produse in Ucraina.

Dupa vreo 2 luni de folosire - mi se pare ca forteaza un pic capota, pistoanele fiind mult prea dure. :-?
  • Vitara 1.4 2WD AT GLX
 

Offline Ruhestand

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #53 : 31.Iul.2020, 11:05:39 a.m. »
nu stiu in ce sens spui ca forteaza capota...in momentul in care ajung aproape de inchidere deja nu mai actioneaza in niciun fel...la mine capota se inchide din gravitatie, nu trebuie s-o trantesc sau altceva.
ale mele sunt produse in Polonia.
  • Suzuki Vitara S
 

Offline Dogy

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #54 : 31.Iul.2020, 05:12:09 p.m. »
Azi mi-am facut timp sa le montez.

Cat de usor ar fi de montat pentru cineva mai... atehnic? :)
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline Ruhestand

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #55 : 31.Iul.2020, 05:37:44 p.m. »
@Dogy m-ai descris perfect pe mine...deci e usor pentru oricine.
E nevoie de o tubulara de 12 si 4 chei fixe de 13, 12, 10 si 8.
13 si 12 e nevoie sa fie pe brate diferite pentru ca trebuiesc folosite in acelasi timp: insurubare si contra.
15-20 de minute ar trebui sa fie suficiente daca te uiti la clipul de pe site inainte (de vreo 5 ori  :P) si stii deja cam care-s pasii.
Sunt 8 suruburi de strans....nimic mai mult :)
pardon...10 suruburi  :)
P.S. poate un admin contopeste cele 2 comentarii...eu nu mai pot edita
« Ultima Modificare: 31.Iul.2020, 06:54:30 p.m. de gabineg »
  • Suzuki Vitara S
 
The following users thanked this post: Dogy, gxx

Offline kordosoft

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #56 : 01.Aug.2020, 04:07:52 p.m. »
Azi mi-am facut timp sa le montez.

Cat de usor ar fi de montat pentru cineva mai... atehnic? :)
Cum a spus si Ruhestand - este foarte usor de montat, dupa ce te prinzi unde sa pui fiecare piesa... in special piulitele - aici mi-a dat batai de cap mie :-))

nu stiu in ce sens spui ca forteaza capota...in momentul in care ajung aproape de inchidere deja nu mai actioneaza in niciun fel...la mine capota se inchide din gravitatie, nu trebuie s-o trantesc sau altceva.
ale mele sunt produse in Polonia.

Adica amortizoarele sunt foarte dure cand capota este complet deschisa, punand presiune foarte mare pe acea imbinare de la capota si cum tabla este extrem de subtire ... vedem efectele in 2-3 ani  (:|

Probabil ca amortizoarele mele sunt mai puternice decat ar trebui; am sa vad daca gasesc ceva mai "soft" pe la un magazin de bricolaj.
  • Vitara 1.4 2WD AT GLX
 

Offline Ruhestand

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #57 : 01.Aug.2020, 04:25:23 p.m. »
@kordosoft esti sigur ca ai comandat sau primit ce trebuie? vad ca si la colegul @Valentin.Bartolomeu tot in PL sunt produse. de asemenea, asa cum se observa in clipul de pe site, fata de deschiderea la care se intind pistoanele, mai e ceva spatiu...deci nu ar trebui sa puna niciun fel de presiune...
https://www.suzukialkatresz.com/spd/S-Vitara-Teleszkop-S/Suzuki-Vitara-2015-gt-Motorhazteto-teleszkop-keszl
daca te referi la momentul in care inchizi capota, nu cred ca sunt probleme pentru ca totusi sunt prinse pe bratul pe care e montata...si ala e ceva mai gros si mai rezistent
  • Suzuki Vitara S
 

Offline badmania98

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #58 : 26.Nov.2020, 08:31:44 p.m. »
Am vrut să comand și eu aceste amortizoare dar am observat că pe pagina din Ungaria, la adresă nu pot selecta România. Am dat de un sumo suzuki România pe facebook unde apare adresa http://www.sumosuzuki.ro/. Aceasta e moartă. Există altă variantă de a comanda?
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 
The following users thanked this post: kordosoft

Offline Ruhestand

Re: Amortizoare capota Suzuki Vitara 2015-
« Răspuns #59 : 26.Nov.2020, 08:40:17 p.m. »
probabil pentru ca deschid site special pentru Romania nu mai accepta comenzi direct la ei. site-ul este in lucru de ceva timp...initial am crezut ca e teapa dar cica dureaza pana traduc toate produsele :) sfatul meu este sa discuti cu cei de pe pagina de facebook. sunt convins ca te pot ajuta cu comanda. ei deja posteaza alte produse acolo. am inteles ca au si un mini depozit in Romania si s-ar putea sa scapi si de transportul din Ungaria care e vreo 60 de lei
  • Suzuki Vitara S
 
The following users thanked this post: badmania98