Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 82746 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #560 : 08.Iul.2020, 10:01:22 p.m. »
Daca vreti sa va distrati cu un biciclist.



Scuzati beepurile, partial sunt injurii, partial sunt tipete ale sotiei care nu m-a lasat sa cobor la dobitoc.
 

Offline toma

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #561 : 08.Iul.2020, 10:05:00 p.m. »
Biciclistul se comporta iresponsabil... dar nu uita ca nu este datoria ta sa-l pedepsesti  ;)
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #562 : 08.Iul.2020, 10:10:23 p.m. »
Da, tu îl înjuri si-ti versi naduful si el îti trage o pedala cât e masina de lunga si dupa aia dispare ca vaca în parc.
Ce faci în ipoteza unui astfel de scenariu, te bagi în parc dupa el, îl urmaresti cu masina?
Nu mai bine îl lasi sa pedaleze fericit cu speranta (chiar certitudinea) ca la un moment dat îl "rezolva" altul?
Ca dupa cum se comporta e chestiune de ore sau zile pâna-l vezi la UPU.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #563 : 08.Iul.2020, 10:14:27 p.m. »
Pedeapsa i-o va da un altul care nu va frana ca mine cand se avanta ca eroul pe rosu pentru ca are ceva de impartit cu cel care l-a claxonat si l-a facut prost.
L-am suportat vreo 300m cu 10kmph fara claxon, fara vreo fortare sau ambalare a motorului (cum fac altii). Cand am vrut sa il depasesc (crezand ca el va merge inainte sau la dreapta in rond) a tras stanga de ghidon fara vreun instinct de conservare.

Cand esti prost si esti limitat, stai in banca ta si nu atrage atentia. Mai ales ca la beepul acela prelungit a incercat sa ma loveasca pe geamul deschis.
Mai ales ca oprisera vreo 3 masini care mi-au spus sa ii chem la politie daca am nevoie.

Tu cum ai fi reactionat la asemenea cretin?
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #564 : 08.Iul.2020, 10:22:46 p.m. »
Varianta A: daca esti un spirit civic si adeptul respectarii regulilor ar fi trebuit sa te duci la politie cu filmarea; evident ca aia îti dadeau sictir ca nu-l pot identifica si alte texte.
Dar....beepurile nu erau chiar în avantajul tau.

Varianta B: puneai si tu frâna cu o milisecunda mai târziu cât sa-l vezi cu lantul sarit. Având camera pe bord aveai toate atuurile, dar constiinta patata.
In fond, asa cum am mai spus, lasa ca o sa-l rezolve altul.
Ulciorul nu merge de multe ori la apa.

PS: eu nu stiu cum reactionam, e greu sa ma transpun într-o situatie ipotetica, dar daca facea greseala sa bage mâna pe geamul portierei .... hmm.... cred ca-l scapau altii.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline teutzue

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #565 : 08.Iul.2020, 11:17:24 p.m. »
In asemenea situatii, ca de obicei, ma enervez si eu.

Am gasit insa o solutie de compromis cand cineva greseste. Secretul in cazul meu e sa dau un claxon scurt de atentionare/flash. De cele mai multe ori protestul meu isi gaseste rezolvarea cand celalalt participant la trafic realizeaza ca poate greseste. Nu o fac cu ura acum sau nu-mi exprim nemultumirea in totalitate, incerc sa fiu intai intelegator.

Ca sa fiu mai explicit:
- un participant la trafic vine din sens opus cu luminile de ceata aprinse; flash de atentionare; le stinge imediat
- unul/mai multi participanti la trafic nu semnalizeaza in sensul giratoriu sau la anumite viraje; claxon de atentionare; imediat semnalizeaza cum trebuie
- sofer care incearca sa intre in masina deschizand larg usa imediat cand trebuie sa trec pe langa el si din sens opus vine o alta masina; claxon scurt; inchide usa, ma lasa sa trec si apoi intra in masina

In cazul video-ului de mai sus, imi pare ca biciclistul nu a auzit masina? Desi poate te vazuse cand a luat primul viraj pe acea strada. El pare in lumea lui. E de laudat ca motoarele de la suzuki nu fac zgomot foarte mare :D.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline f.cristi

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #566 : 08.Iul.2020, 11:19:46 p.m. »
Ok, faruri de ceata. Dar de cand va deranjeaza pe voi farurile de ceata ?

Offline teutzue

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #567 : 08.Iul.2020, 11:23:15 p.m. »
Din cate stiu, ele se folosesc doar cand este ceata. In restul timpului, faza scurta e suficienta.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline f.cristi

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #568 : 08.Iul.2020, 11:24:22 p.m. »
Asa este, dar nu poti spune ca te deranjeaza precum faza lunga.

Offline toma

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #569 : 08.Iul.2020, 11:27:06 p.m. »
Ma deranjeaza lampa de ceata aprinsa cand nu este nevoie de bizoni indolenti ( fie nu stiu ce au aprins, fie stiu dar ii doare in cot).
Proiectoarele frontale sunt inofensive.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain