Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 82750 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ocoleanui

Conducerea preventiva
« : 03.Oct.2016, 04:29:52 p.m. »
La dorinta mea si sfatul lui @gabineg deschid acest topic , in speranta acumularii de catre toata lumea , de noi cunostiinte privind conducerea preventiva .

Recent am cumparat o carte , pe care v-am recomandat -o in topicul ''carti de citit '' .
Se numeste  Auto Control – tehnici si tactici de conducere defensive si sportiva”, redactata de Norin Pausan si coordonata de Titi Aur.
Este o carte FOARTE UTILA ,care ar trebui studiata si in scolile de soferi auto .

Prima mea intrebare si primul subiect , dragi colegi , este legat/a de pozitia la volan .
Voi cum tineti mainile pe volan ??? ( ''volanul fiind un ceas '' ) La ce '' ore '' ??





« Ultima Modificare: 03.Oct.2016, 04:35:22 p.m. de ocoleanui »
  • S Cross motor 1,0 an 2018+Swift motor 1,2 an 2021
 
The following users thanked this post: gabineg, enicky

Offline hugbear

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1 : 03.Oct.2016, 04:47:29 p.m. »
Pe „gâlmele” volanului (cu degetele mai în afară...  ;)).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #2 : 03.Oct.2016, 04:51:18 p.m. »
Eu le tin la 9:30-14:30.  :)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #3 : 03.Oct.2016, 04:57:48 p.m. »
Ehe, cate chestii ar trebui facute la scoala de soferi, cred ca un sfert dintre soferii actuali de pe strazile Romaniei ar mai ramane in trafic...

Eu as incepe cu cateva chestii simple - sa stie sa scrie si sa citeasca, iar controlul medical si cel psihologic sa fie (mult) mai stricte. Dupa care, as merge pe chestii mai complexe gen proba de condus pe suprafete alunecoase cum se-ntampla la examenul de carnet in Finlanda sau Suedia...

Cu privire la ore, eu stiam de 9 si 3 (dr. la 9 si stg. la 3 - sau invers?!  :-?  ;) ) .

@Gabineg: Dnu' Gabi, dvoastra. la cate maini conduceti de ajungeti si la ":30" ?!   :-))
« Ultima Modificare: 03.Oct.2016, 05:04:05 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline ocoleanui

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #4 : 03.Oct.2016, 05:08:57 p.m. »
Eu stiam ca mainile pe volan , se tin la ora 10 si 14 .
Stiam prost .
Corect este ora 09 si ora 3.  :D
Deoarece  la ora 9 si la 3 este pozitia cea mai buna pentru manevre rapide, cu ce mai mare amploare a miscarii. Ati vazut ca volanele masinilor actuale au pozitiile de prindere exact asa, la 9 si 3. Este pozitia ideala pentru manevre rapide.
  • S Cross motor 1,0 an 2018+Swift motor 1,2 an 2021
 

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #5 : 03.Oct.2016, 05:11:21 p.m. »
Prin anii '90 cand am luat eu permisul ne invata 10 si 14, acum tot de la T.A. am invatat ca 9 si 15. Iar mana cand o asezam in partea cea mai de sus a volanului trebuie sa fie usor arcuita, nu intinsa. Si la manevrare nu se baga pe "sub volan". Idem si piciorul pe ambreiaj(nu trebuie sa fie intins). Cred c-am vazut toate clipurile lui T.A. dupa Youtube, inclusiv cele de la cursurile de conducere defensiva.
Parca spune la descrierea cartii spune ca este despre conducere defensiva nu preventiva, sau  n-am inteles eu?
Eu le tin la 9:30-14:30.  :)
              Acum c-o fi un minut, doua in plus/minus, nu-i bai ! :-))
« Ultima Modificare: 03.Oct.2016, 05:29:12 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ocoleanui

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #6 : 03.Oct.2016, 05:18:56 p.m. »
Cursul lui Titi Aur despre conducerea preventiva te invata foarte ,foarte multe lucruri utile .
Eu asta  doream sa fi invatat in scoala de soferi acum 10 ani .

Dar din pacate la noi in tara educatia rutiera este la pamant ....
  • S Cross motor 1,0 an 2018+Swift motor 1,2 an 2021
 

Offline Vali D

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #7 : 03.Oct.2016, 05:24:44 p.m. »
Prin anii '90 cand am luat eu permisul ne invata 10 si 14, acum tot de la T.A. am invatat ca 9 si 15. Iar mana cand o asezam in partea cea mai de sus a volanului trebuie sa fie usor arcuita, nu intinsa. Si la manevrare nu se baga pe "sub volan". Idem si piciorul pe ambreiaj. Cred c-am vazut toate clipurile lui T.A. dupa Youtube, inclusiv cele de la cursurile de conducere defensiva.

 Asa si eu, tot prin anii '90 cand am luat permisul ne invata 10 si 14 - era corect la timpul acela. Faptul ca acum se tin la ora 9 si 15 se datoreaza faptului ca intre timp masinile au air-bag, iar pentru a se evita ranirea au adoptat acest fel de a tine volanul.

ocoleanui - "Deoarece  la ora 9 si la 3 este pozitia cea mai buna pentru manevre rapide, cu ce mai mare amploare a miscarii. Ati vazut ca volanele masinilor actuale au pozitiile de prindere exact asa, la 9 si 3. Este pozitia ideala pentru manevre rapide." - RASPUNS GRESIT.
Ce stiai inainte era corect. Intre timp a aparut schimbarea.
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #8 : 03.Oct.2016, 05:31:09 p.m. »
Uneori, in special in oras,  sunt tentat sa tin doar stanga pe volan si dreapta pe schimbatorul de viteze pentrui a surprinde ocaziile de accelerare/retrogradare caracteristicileb traficului fluent. Dupa care imi revin si apuc volanul cu ambele maini.
« Ultima Modificare: 03.Oct.2016, 06:11:18 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Lerua07

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #9 : 03.Oct.2016, 07:57:38 p.m. »
Spre rusinea mea foarte rar (la viteze de peste 140 km/h si .... nici atunci mereu , pe autostrada sau la viteze de peste 120 km/h si vant lateral puternic pe drumuri nationale) tin ambele maini pe volan la oara 9 si 15. De obicei numai mana stanga o tin pe volan, putin indoita din cot, la ora 9, iar uneori pe drum drept si liber la viteze sub 80 km/h o mai tin si pe la ora 10 sau 7-8 ptr scurte perioade de timp.  :D
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !