Autor Subiect: Motorizare diesel  (Citit de 25813 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragon

Motorizare diesel
« : 15.Aug.2010, 09:05:54 a.m. »
Ce origine au motoarele diesel de pe Grand Vitara?Sint cumva Renault? :dknw:
  • Suzuki SX4 1.9 DDIS
Memento mori!
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Motorizare diesel
« Răspuns #1 : 15.Aug.2010, 09:09:37 a.m. »
Da.Motorul de 1.9 si 129cp e de la Renault.
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline flotl

Re: Motorizare diesel
« Răspuns #2 : 20.Aug.2010, 11:36:02 a.m. »
Licenta este de Renault si a fost achizitionata prin 2003, dar se pare ca s-au adus modificari importante.
Nu cumva era obligatoriu sa scrie pe el Renault daca licenta prevedea folosirea fara modificari?
In primul rand eu cred ca motoarele de pe masinile nostre sunt produse de Suzuki dupa licenta. Nu este ca in cazul Mitsubishi care pune pe Outlander motorul de la VW.
« Ultima Modificare: 20.Aug.2010, 11:38:24 a.m. de flotl »
SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDiS / 129 CP / 4X4 / ECHIPARE PREMIUM EDITION (FULL)
Trecut de 130.000 km in februarie 2015.
 

Offline Leutz

Re: Motorizare diesel
« Răspuns #3 : 20.Aug.2010, 04:39:29 p.m. »
Hmmm ... cred ca totusi e exact ca in cazul Mitsubishi. In plus, Suzuki mai pune motoare si de la FIAT, PSA si ... in viitorul apropiat VW. Deci sunt cel putin la fel de "experti" in domeniu ca si Mitsu (VW, PSA, Mercedes).
Desi ne-am dori sa se intample ce zici tu, ar fi total neeconomic si contrar mersului firesc al lucrurilor in industria (auto si nu numai a) secolului XI.

Gandeste-te ce-ar inseamna sa se apuce Suzuki sa modifice/fabrice motorul Renault ... investitia pe verticala si orizontala ... proiectare/design, proiectare/implementare linii de fabricatie, subansamble, toata logistica aferenta ... etcetcetc. Cine are nevoie de asa ceva?
Cand ... la mare indemana e motorul Renault, FIAT, PSA ca atare ... trantit pe masina Suzuki, ajustari minore la motor, ajustari monore la transmisiile existente ... cat sa nu faca bum chiar de la prima talpa ... si, market&management cat cuprinde si bafta la vanzari, cum zicea cineva p-aici pe forum.

Asta nu inseamna ca Suzuki-urile diesel nu sunt bune. Din contra ...
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline unde

Re: Motorizare diesel
« Răspuns #4 : 23.Aug.2010, 12:29:23 p.m. »
Hmmm ... cred ca totusi e exact ca in cazul Mitsubishi. In plus, Suzuki mai pune motoare si de la FIAT, PSA si ... in viitorul apropiat VW. Deci sunt cel putin la fel de "experti" in domeniu ca si Mitsu (VW, PSA, Mercedes).

 Suzuki este un producator specializat in motoare pe benzina mici. E mai economic sa ia un motor gata facut de altii, decit sa dezvolte de la zero un motor nou.
 Din cauza politicii europene de a incuraja diesel-ul si motoarele mici, motoarele de acest tip (turbo-diesel pina in 2l) sint specifice pentru Europa. Cum Suzuki vinde pe toate continentele, e mai rentabil pentru ei sa licentieze anumite motoare pentru modele vindute aici.
 Cit despre partea cu "expertiza", Mitsubishi spre exemplu, are un diesel de 3.2l de conceptie proprie.
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline flotl

Re: Motorizare diesel
« Răspuns #5 : 25.Aug.2010, 01:01:08 p.m. »
Partea de proiectare o au si ei pentru ca fac motoare pe benzina. NU stiu, poate ai dreptate.
Ideal ar fi sa se compare motorul de pe Grand Vitara cu unul montat pe un Renault.

Hmmm ... cred ca totusi e exact ca in cazul Mitsubishi. In plus, Suzuki mai pune motoare si de la FIAT, PSA si ... in viitorul apropiat VW. Deci sunt cel putin la fel de "experti" in domeniu ca si Mitsu (VW, PSA, Mercedes).
Desi ne-am dori sa se intample ce zici tu, ar fi total neeconomic si contrar mersului firesc al lucrurilor in industria (auto si nu numai a) secolului XI.

Gandeste-te ce-ar inseamna sa se apuce Suzuki sa modifice/fabrice motorul Renault ... investitia pe verticala si orizontala ... proiectare/design, proiectare/implementare linii de fabricatie, subansamble, toata logistica aferenta ... etcetcetc. Cine are nevoie de asa ceva?
Cand ... la mare indemana e motorul Renault, FIAT, PSA ca atare ... trantit pe masina Suzuki, ajustari minore la motor, ajustari monore la transmisiile existente ... cat sa nu faca bum chiar de la prima talpa ... si, market&management cat cuprinde si bafta la vanzari, cum zicea cineva p-aici pe forum.

Asta nu inseamna ca Suzuki-urile diesel nu sunt bune. Din contra ...
SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDiS / 129 CP / 4X4 / ECHIPARE PREMIUM EDITION (FULL)
Trecut de 130.000 km in februarie 2015.
 

Offline Dragos

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 87
  • Gen: Bărbat
Re: Motorizare diesel
« Răspuns #6 : 13.Ian.2011, 07:17:56 p.m. »
Am gasit modelel de masini pe care a fost pus motorul F9Q, cel de pe Grand Vitara 1.9 DDIS

F9Q 1.9 L (1,870 cc (114 cu in), B x S: 80.0 by 93.0 millimetres (3.15 in × 3.66 in).
1995–2002 Renault Mégane
1996– Renault Espace
1997– Renault Master
1998–2004 Mitsubishi Carisma
1998–2004 Volvo S40
2005– Suzuki Grand Vitara
GV 1.9  Ignis 1.3
Diesel powered Japs
 

Offline flotl

Re: Motorizare diesel
« Răspuns #7 : 15.Ian.2011, 10:14:34 p.m. »
Daca motorul acesta a fost pe atatea masini, inclusiv pe Volvo care este o marca premium, probabil nu o fi atat de prost.  ;)
SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDiS / 129 CP / 4X4 / ECHIPARE PREMIUM EDITION (FULL)
Trecut de 130.000 km in februarie 2015.
 

Offline roberto

Re: Motorizare diesel
« Răspuns #8 : 16.Ian.2011, 04:49:18 p.m. »
Prost, nicidecum. Invechit insa, in mod sigur da.
SUZUKI JIMNY FL 2013
LAND ROVER DISCOVERY
 

Offline Dragos

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 87
  • Gen: Bărbat
Re: Motorizare diesel
« Răspuns #9 : 18.Ian.2011, 07:55:28 p.m. »
Sunt diferente intre generatii, dar "baza" a ramas aceeasi. Si cat despre cel pus pe GV am tot citit ca este cea mai buna otiune pentru ea. Cuplu mare sa o puna repede in miscare sau sa o scoata din belele, cilindree mica pentru un consum "mic" in raport cu V6 USA si foloseste combustibil care era candva ieftin ( :( ).
GV 1.9  Ignis 1.3
Diesel powered Japs