Autor Subiect: RBS - S-a activat vreodata?  (Citit de 21795 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ariciul

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #70 : 16.Feb.2017, 05:01:28 p.m. »
Ca sa vdeti cum functioneaza dracia asta trebuie totusi sa coborati niste pante destul de accentuate, altfel desi o activati ea nu o sa se declanseze si o sa coborati de fapt in frana de motor!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline toma

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #71 : 16.Feb.2017, 06:01:13 p.m. »
Ca sa vdeti cum functioneaza dracia asta trebuie totusi sa coborati niste pante destul de accentuate, altfel desi o activati ea nu o sa se declanseze si o sa coborati de fapt in frana de motor!

Am testat si la cat de denivelat era drumul pe care am incercat mi s-a parut ca coboara prea repede, a trebuit sa tot intervin eu cu piciorul pe frana. Manualul parca zice ca tine 10km/h, o viteza ok daca drumul nu este denivelat.

PS cred ca suntem pe un topic gresit pentru discutia asta


  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline TVS

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #72 : 16.Feb.2017, 08:41:42 p.m. »
Daca este activa aceasta funcție , trebuie sa clipească si martorul ESP. Daca nu clipește , inseamna ca sunteți in frâna de motor.
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 

Offline AnCh

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #73 : 26.Feb.2017, 04:47:55 p.m. »
Eu de abia astept sa am ocazia sa folosesc ACC-ul. Nu am avut ocazia pana acum pentru ca folosesc masina foarte mult in oras si o am de prea putin timp.

Astazi am avut ocazia sa il folosesc pentru prima data si pot spune ca a fost o experienta foarte buna. Asta, bineinteles, dupa ce i-am dat de cap cum sa il activez pentru ca uitasem intre timp ce trebuie sa fac pentru a-l face sa intre in actiune. :)
Si faptul ca am putut sa stau linistit dupa cel din fata mea (gasisem o masina care respecta limitele de viteza in localitate) si sa simt ca masina face toata treaba iar eu nu trebuie decat sa misc volanul, a fost ceva neintalnit pentru mine.

Pot spune ca, pana acum, la tehnologia folosita in masinuta aceasta si la cum se simte, este mult peste ce am avut. Insa calitatea materialelor folosite (si aici nu vorbesc doar de clasicul plastic) incluzand tabla si suprafetele vitrate, sunt deja dezamagit.
Sper din toata inima sa nu mai apara si altele pentru ca totusi am cumparat/trecul la marca aceasta crezand ca o sa scap de "tiganismele" altor marci.
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 

Online rexkrokiDAU

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #74 : 12.Mar.2017, 09:31:10 a.m. »
Daca vedeti ca discutia aluneca spre off-topic , puteti sa luati cu copy/paste citatul si sa mutati interesul spre topicul adecvat.  ;)

ca sa nu te mai franeze violent modifica putin traiectoria spre stanga in cazul tau si eventual apesi putin frana si scapi de franarea violenta

Cu cat este setata distanta de franare mai mare cu atat creste si latimea fascicolului de microunde. Distanta 3 este de obicei pentru autostrada. Si la 2 mai ia anumite camioane mai mari ce se apropie de mijlocul drumului, dar fara sa franeze, in schimb la distanta 1, care este pentru oras, sau cand mergi cu viteza mica, este cea mai exacta , dar  franeaza brusc daca-ti intra unul in fata.
In orice caz, RBS-ul este pentru tari civilizate, unde se pastreaza distanta fata de masina din fata.La noi daca nu stai lipit de masina din fata ta, imediat de depaseste unul prin dreapta si ti se baga in fata  :(

daca ti se baga in fata si isi continua deplasarea cu o viteza mai mare cum este si normal... RBS-ul tau nu o sa zica nimic - doar in caz de franare si in cazul asta eu zic ca te ajuta;

Offline Solon

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #75 : 12.Mar.2017, 10:24:51 a.m. »
RBS-ul asta se activeaza si cu ajutorul senzorilor de parcare? Zilele trecute mergeam destul de repede si a iesit un pieton pe langa masina. Ala nu avea nicio treaba cu mine, se ducea la masina lui, parcata pe banda 1, deci nu era pe trecere. Masina a bipait, ecranul ala s-a facut rosu si a franat destul de brutal. N-am prea inteles miscarea.
  • Da
Vitara 1.4 BoosterJet 4x4 AT - All Turquoise
 

Offline aleksanders

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #76 : 12.Mar.2017, 10:44:56 a.m. »
nu - ai 3 distante de setare (senzorul este in stema);
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline wolfin

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #77 : 12.Mar.2017, 11:43:06 a.m. »
@aleks ce ai patit. Is 2 setari. Departe...si aproape (oras). Alea trei is pt acc.

Solon citeste manualul  =))..stiu nu m am putut abtine.


Le.nici eu nu l am citit.

Ref rbs.....eu m am obisnuit cu el....vad ca in ultima vreme...a inceput chiar sa franeze. E clar ca merg agresiv . La un drum de cc30min  apare de 4-5 ori.
« Ultima Modificare: 12.Mar.2017, 11:55:08 a.m. de wolfin »
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline aleksanders

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #78 : 12.Mar.2017, 12:07:19 p.m. »
corect- 2 - departe/aproape - ma gandeam la setarea distantei in cazul cc;
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Solon

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #79 : 12.Mar.2017, 08:00:58 p.m. »
Cand vad alea 2 carti atat de groase, ma deprima. Ce poate scrie atat in ele? Ca nu sunt John Grisham. O sa-mi fac timp sa le rasfoiesc.
Scuze de off!
  • Da
Vitara 1.4 BoosterJet 4x4 AT - All Turquoise