Autor Subiect: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)  (Citit de 6239 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)
« Răspuns #60 : 03.Iun.2021, 03:18:49 p.m. »
  Chiar m-as bucura sa ai dreptate si sa mai vad un "oficial" p-aici, dar unul care sa aiba si putere de decizie in compania lui.
Am vazut mecanic din reprezentanta care cauta rezolvarea unei probleme pe forum (Vitara 2007).
Lasând la o parte penibilul situatiei, e si asta un oficial, nu?!?  :D
« Ultima Modificare: 03.Iun.2021, 03:41:05 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: remarque

Offline remarque

Re: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)
« Răspuns #61 : 03.Iun.2021, 03:19:09 p.m. »
Încă unul ("nebun, care ține cu dinții de drepturile lui") sunt eu,  când am cerut să asist la revizia a doua la un Hyundai nou cei din service au replicat cu înțelegere: "Dvs. ați avut problema cu Suzuki?" Eu nu le spusesem nimic. Și m-au lăsat să asist.

Și ca să contribui cu ceva chiar relevant, chiar off-topic fiind, tocmai ce m-am milogit de patronul Rubin Bistrița (dealerul și service-ul autorizat Suzuki la care am avut șapte intrări în service să-mi recunoască bătaia de bielă la motorul nou și care a zis că motorul n-are nimic, inclusiv după ce le-am dat în mână primul diagnostic, cel parțial, al service-ului autorizat din Debrecen) să-mi elibereze intrarea în curte pe care mi-a blocat-o a n-a oară un acolit de-al lui. Da știe unde stau, că sunt m vecini. Nu mi-a blocat ntrarea intenționat, chiar și-a cerut wi scuze, atât doar că nu-i prea pasă, are probabil probleme mai importante de rezolvat.
« Ultima Modificare: 03.Iun.2021, 03:49:59 p.m. de remarque »
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 
The following users thanked this post: ntire2000, GoneFishing

Offline GoneFishing

Re: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)
« Răspuns #62 : 03.Iun.2021, 04:07:17 p.m. »
    Sunt curios daca tie iti convine sa platesti 9 ore pentru operatiuni care dureaza fizic 3 ore asta in conditiile in care dealer-ul are ora de manopera de sa zicem aprox. 30EUR :) cand alt service iti incaseaza 15-20EUR pentru 3-4 ore muncite fizic....
    Tu esti mai nou, dar pe forum este a "n" oara cand se comenteaza subiectul si intotdeauna, dar intotdeauna, fara absolut niciun rezultat sau concluzie care sa ajute pe cineva din cei prezenti ! :)
 "nu neaparat cel de la care am cumparat masina." am scris in prima fraza si asta era si motivul : am cautat o oferta mai buna !
  Deci frumusel ceri oferte de pret si mergi unde iti convine, pe de alta parte, nu te opreste nimeni sa studiezi si negociezi devizul final cu reprezentantul service-ului.
   
     Faptul ca ai afisat o lista de preturi, ce asteptari ai avut, cumva ca majoritatea cunoastem terifele la piese auto si manopera ?! N-as crede !
Normativul timpi/operatie exista, evident, nu te opreste nimeni sa-l ceri, dupa cum iarasi nu te opreste nimeni sa studiezi, sa accepti sau sa refuzi un deviz.
   
   Asa este, AM inseamna mai prost sau mai bun, dar daca conditiile de garantie cer "origine", n.c.s.f., sau ai, "ratezi" garantia.
Prin urmare, ce-am rezolvat? Am vorbit discutii, pentru ca preturile pieselor tot alea sunt, la manopera n-a umblat nimeni, singura solutie este ca noi sa ne uitam cu atentie pe deviz, sa nu ni se umfle nota de plata  !
  Cel putin asa vad eu lucrurile si cum nimeni nu-i perfect.... nici eu nu sunt. :dknw:

Sunt nou inscris poate dar citesc de mult pe forumul acesta si altele.

Am cerut mai multe devize estimative si am primit doar 2. Cel postat si inca unul la misto (fara sau cu TVA, naiba stie, fara pret ora manopera, fara ore manopera, fara cantitati etc.)
De asta am si intrebat aici.

De negociat devizul cred ca s-a gresit tara, marca sau tipul de operatiuni.

Despre normativ vorbeam pentru ca nu doar consumabilele costa asa cum s-a comentat in general ci si manopera. Eu zic ca asta este o informatie foarte utila pentru altii care nu stiau si afla acum - ma refer la normativ si dreptul de a avea acces la acesta astfel incat sa fie siguri ca nu li se umfla orele de manopera (eu am patit-o la o Toyota). Eu nu am intalnit pana acum sofer cu care sa discut si care sa fi auzit de normativ si ca are dreptul sa il ceara pentru comparatii cu deviz :)

Ceea ce spui despre garantie este gresit. Am explicat si am postat 2 imagini din care cine stie sa citeasca va intelege exact ce si cum. Daca intr-un contract de garantie scrie altceva nu inseamna ca este si legal.
As vrea sa dau cateva exemple despre cine este obligat sa ofere garantie pentru manopera, piesa OEM sau aftermarket, cum si cui te adresezi dar inteleg ca nu prea are sens.

Sunt curios cum va evita amenda ANPC un dealer care nu vrea sa repare un motor stricat (aflat in garantie) motivand ca uleiul adus de tine a fost de vina desi ai actele achizitiei, declaratia de conformitate, etc. Sau cum o va face vanzatorul care asigura garantia produsului in cazul in care dealer-ul vine cu o expertiza.
E ca in povestea cu angajatul care tipa pe forumuri ca nu are drepturi sau cu angajatorul care face acelasi lucru cand de fapt, ambii au si drepturi si obligatii dar niciunul nu cunoaste Codul Muncii si modalitatile de a-si rezolva legal si rapid problemele.



  • SUZUKI VITARA 1.4 BOOSTERJET LUXUS, AT, AllGRIP, 2019
- fost proprietar de Dacia Doker, Toyota Land Cruiser 150, Audi A6, Mercedes V-Klasse, Toyota C-HR Hybrid.
- cu siguranta niciodata prostit pentru a 2-a oara de SUZUKI ;>)
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline ntire2000

Re: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)
« Răspuns #63 : 04.Iun.2021, 01:00:43 a.m. »
tocmai ce m-am milogit ...
E o vorba în Ardeal: "vecin, vecin, dar brânza-i pe bani".
Sau era vorba de frate?  :-?

Un studiu vechi de când lumea, dar nu cred ca s-a aschimbat ceva între timp.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: remarque

Offline GoneFishing

Re: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)
« Răspuns #64 : 04.Iun.2021, 11:55:59 a.m. »
Încă unul ("nebun, care ține cu dinții de drepturile lui") sunt eu,  când am cerut să asist la revizia a doua la un Hyundai nou cei din service au replicat cu înțelegere: "Dvs. ați avut problema cu Suzuki?" Eu nu le spusesem nimic. Și m-au lăsat să asist.

Și ca să contribui cu ceva chiar relevant, chiar off-topic fiind, tocmai ce m-am milogit de patronul Rubin Bistrița (dealerul și service-ul autorizat Suzuki la care am avut șapte intrări în service să-mi recunoască bătaia de bielă la motorul nou și care a zis că motorul n-are nimic, inclusiv după ce le-am dat în mână primul diagnostic, cel parțial, al service-ului autorizat din Debrecen) să-mi elibereze intrarea în curte pe care mi-a blocat-o a n-a oară un acolit de-al lui. Da știe unde stau, că sunt m vecini. Nu mi-a blocat ntrarea intenționat, chiar și-a cerut wi scuze, atât doar că nu-i prea pasă, are probabil probleme mai importante de rezolvat.

Fa-ti un obicei si verifica intotdeauna cand simti ca ti se incalca drepturile. Daca ai dreptate, foloseste imediat si cu incredere http://reclamatii.anpc.ro/Reclamatie.aspx In cazul in care nu rezolvi nici cu ANPC desi stii ca aveau obligatia sa ia masuri, du-te direct la ei si fa o sesizare administrativa impotriva persoanei care s-a ocupat de situatia reclamata. Eu mi-am rezolvat problemele rapid prin ANPC si s-a lasat si cu amenzi in 2 cazuri pe langa despagubiri in toate cazurile.
  • SUZUKI VITARA 1.4 BOOSTERJET LUXUS, AT, AllGRIP, 2019
- fost proprietar de Dacia Doker, Toyota Land Cruiser 150, Audi A6, Mercedes V-Klasse, Toyota C-HR Hybrid.
- cu siguranta niciodata prostit pentru a 2-a oara de SUZUKI ;>)
 
The following users thanked this post: remarque

Offline Acidutzu2000

Re: Revizie si alte operatiuni - Vi se par mari preturile? :)
« Răspuns #65 : 04.Iun.2021, 02:16:19 p.m. »
ATENTIE !   Reclamatia la ANPC "functioneaza" doar daca bunul este achizitionat pe persoana fizica. Daca bunul este achizitionat pe PFA sau persoana juridica sunteti nevoiti sa dati in judecata partea care v-a generat un prejudiciu.
  • Suzuki Vitara Passion 2WD - Albastru Turquoise
 
The following users thanked this post: remarque, GoneFishing