Autor Subiect: La teatru  (Citit de 13083 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline ...

Re: La teatru
« Răspuns #71 : 14.Dec.2021, 10:38:26 a.m. »
Doi pe o banca. 18 scaune ocupate din 30 de locuri, la Sala Mica a Teatrului Sica Alexandrescu din Brasov. Adica la 2-3 metri de actori (adevarati, nu vedete de TV bendesciene). Cel mai bun cadou de Mos Nicolae din ultimii ani.
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #72 : 14.Dec.2021, 10:57:59 a.m. »
Asta cu Sica Alexandrescu mi-a adus aminte de sceneta cu "Dem, Dem, Sica; Dem, Dem, Gica..."

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: sfichiu, ...

Offline enicky

Re: La teatru
« Răspuns #73 : 29.Ian.2022, 01:11:01 a.m. »
  M-am gandit ca daca nu ma pot duce eu, poate doreste altcineva, asa ca las aici o copie a mail-ulul primit de la TNB:
Duminică seara, de ziua Patronului său spiritual, la 170 de ani de la naşterea marelui dramaturg român, Teatrul Național din Bucureşti a programat, la Sala Studio, cea mai recentă montare semnată de regizorul Alexandru Dabija la TNB, „D-ale carnavalului, spectacol care pune în scenă celebra comedie satirică într-o viziune inedită, apropiată de ritmul şi tonalitățile contemporane… un spectacol antrenant şi provocator, care şi-a cucerit repede publicul, bucurându-se totodată şi de apreciere din partea criticilor de specialitate.

Spectatorii care şi-au asigurat deja un loc în sală pentru această seară, vor avea prilejul de a-şi completa albumul de amintiri digitizate cu o ipostază inedită, pe care vă propunem s-o numim… La masă cu Nenea Iancu. În foaierul teatrului, înainte şi după spectacolul „D'ale carnavalului” de duminică, vă aşteptăm să vă pozați… la masă cu Caragiale şi alți câțiva prieteni ai săi, printre care şi George Coşbuc. Detaliile le puteți afla de pe paginile de socializare ale teatrului.
 Vă aşteptăm la teatru pe 30 ianuarie, când veţi putea pleca nu doar cu amintirea spectacolului, ci şi cu amprenta unei întâlniri fotografice cu Nenea Iancu!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: La teatru
« Răspuns #74 : 11.Mai.2022, 10:05:25 a.m. »
Duminica trecuta a fost din nou seara de teatru. Desi pandemia pare a fi pe terminate, Bolnavul Inchipuit a prins la publicul numeros, prezent in sala fara masti, ca doar personajul este ipohondru, nu bolnav de-a binelea.

Un act artistic modernizat, cu momente de dans inspirate parca din twerk.

 

Online rexkrokiDAU

Re: La teatru
« Răspuns #75 : 08.Iun.2022, 11:35:26 p.m. »
https://www.g4media.ro/actorul-victor-rebengiuc-se-retrage-din-activitate-spectacolul-tatal-de-la-teatrul-bulandra-ultimul-rol-al-actorului-de-90-de-ani-trupul-meu-nu-mi-mai-permite-sanatatea.html
Avanpremiera „Tatăl”, în regia lui Cristi Juncu, va avea loc sâmbătă şi duminică, de la ora 19.00.

Textul, laureat în 2014 al premiului Moliere pentru cea mai bună piesă şi nominalizat în 2016 la premiile Tony şi Laurence Olivier, a fost tradus în limba română de Carmen Iernilă, Raluca Aprodu adaptându-l pentru scenă.

Alături de Victor Rebengiuc – în rolul unui tată bătrân care îşi caută reperele fixe, rătăcit printre percepţii fluide – din distribuţie fac parte: Ana Ioana Macaria, Cătălin Babliuc, Oana Tudor, Maria Veronica Vârlan şi Constantin Dogioiu

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #76 : 29.Nov.2022, 07:38:23 a.m. »
Duminică am fost din nou, după o pauza de trei ani, la Opera, la Cavalleria rusticana și Pagliacci.

Sala plină,  prestații decente ale artiștilor, public incântat, inclusiv noi.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: sfichiu

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #77 : 16.Mar.2024, 01:07:56 p.m. »
Deși nu "on-stage", m-am relaxat azi pe Youtube cu un spectacol "grandissimo" (în opinia unui spectator de operă de peste 50 ani) la Oper Leipzig cu distribuție italiană: "Un ballo in maschera" - Giuseppe Verdi.
Fără vedete, fără veleități,  dar cu multe emoții estetice.
Recomand pentru iubitorii de belcanto.

https://youtu.be/ZwxVrLOhGX0?si=aUakPwrOBy4OkZLC
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: sfichiu, ntire2000, Costique