Autor Subiect: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri  (Citit de 3174 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #10 : 21.Mai.2020, 07:19:19 a.m. »
Here we go again...

De curiozitate intreb: daca nu ai inca masina (si implicit manualul) si nu ai apucat nici macar sa vezi cu ce se mananca pe asfalt (RWD pe 2WD), ce rost au toate aceste intrebari?!

Vrei sa-mi spui ca tu ai nevoie de scuturi si anvelope AT inca din momentul 0 al achizitiei, fara a-ti acorda ragaz suficient descoperirii masinii? Sunt atatea alternative de drumuri (mai ales p'acolo prin VL) pe care la o adica le poti face si cu un Logan si care-ti asigura o curba rezonabila de invatare/deprindere cu masina.

Recomandarea mea ar fi sa nu te arunci totusi la chestii pe care sa le tot adaugi pe masina; exista riscul ca tot adaugand sa anulezi unul din argumentele Jimny-ului - greutatea redusa. Anvelopele, de exemplu, BFG AT KO sunt 'the shit' ca performante, dar vin si cu o greutate pe masura - o poti lua gradual, cu AT-uri care sunt mai orientate spre utilizare pe asfalt (Michelin Latitude Cross 4x4, Yokohama Geolandar G015).

Parerea mea...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline Cristi (XTI)

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #11 : 21.Mai.2020, 10:13:54 a.m. »
Opinia mea, după 10 ani de avut scut ”de la Odorhei” pe vechiul Jimny: era foarte puțin ruginit și nu în profunzime, nu am avut genul acela de ”exfolieri” și mașina chiar a mers prin apă, noroi, zăpadă, etc.

Îl susțin în tot ce zice pe @shpeedy - eu am avut timp atâția ani să învăț pe vechiul Jimny (desigur și cu ceva experiențe ce au costat niște bani, pentru că am luat și lucruri care nu s-au dovedit potrivite), așa că la noul Jimny am mers direct la ce știam că e ok.

În plus, suntem aici să împărtășim din experiențele noastre, așa că voi răspunde ori de câte ori voi avea ceva constructiv de spus despre noul Jimny!  :x
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline f.cristi

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #12 : 21.Mai.2020, 12:55:54 p.m. »
Eu m-am gandit sa-mi pregatesc masina inainte, nu dupa ce rup ceva pe sub ea.
Parerea mea...

Offline Cristi (XTI)

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #13 : 21.Mai.2020, 01:12:36 p.m. »
Dacă vrei să parcurgi trasee în care să poată apărea situații de ”rupt” mașina, cred că alte forumuri sunt mai în temă - cele de offroad extrem.
Colegul @ulise zice bine cu recomandarea de studiat forumurile de specialitate pentru preparat mașina de offroad greu.

În ceea ce mă privește, nu sunt nici fan, nici adeptul distrugerii mașinii în offroad - mai ales dacă vorbim de o mașină nou-nouță și care arată așa de bine!  :dream:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline toma

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #14 : 21.Mai.2020, 01:55:40 p.m. »
Considerand capabilitatile lui Jimny, eu personal as depasi cu mult abilitatile si experienta mea de sofer in offroad inainte de pune probleme masinii.

Nu stiu ce experienta ai tu de condus in offroad, dar o masina de offroad "prea" capabila este la fel de periculoasa ca o masina de curse, pentru ca iti va da senzatia ca poti face orice cu ea.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline f.cristi

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #15 : 21.Mai.2020, 02:04:59 p.m. »
In niciun caz nu sunt pasionat de situatii periculoase pentru ocupantii masinii. Dar situatii periculoase pentru integritatea masinii pot aparea si fara sa te rastorni cu ea.

Offline enicky

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #16 : 21.Mai.2020, 03:49:26 p.m. »
...Dar situatii periculoase pentru integritatea masinii pot aparea si fara sa te rastorni cu ea.
   Este adevarat ce spun colegii, cu gumele n-ar fi cazul sa te grabesti, in primul rand sa faci "cunostinta" cu masina, s-o vezi cum se misca, etc. si in al doilea rand, acum a venit vara si este preponderent uscat  chiar si pe coclauri(si in video parca era cu gume stock si s-a descurcat), dar, avand in vedere tocmai faptul ca nu ai o bogata experienta(cum are Cristi(XTi)), posibil ca niste scuturi sa te ajute.
    Si spun asta pentru ca daca te vezi intr-un Jimny, e posibil sa fi tentat sa abordezi anumite zone unde garda la sol sa te ajute, dar mai exista si pericolul sa "sara" o piatra(aruncata de roata) si sa afecteze ceva. Eu nu mai stiu exact cand, dar scuturi am pus chiar pe la inceput, tot de teama vreunui "entuziasm" nesabuit care ar putea produce daune, mai ales ca grupul de pe spate la Vitara nu este din otel.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline f.cristi

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #17 : 21.Mai.2020, 10:59:19 p.m. »

Offline enicky

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #18 : 22.Mai.2020, 12:12:31 a.m. »
 Buni filipinezii!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline boga81

Re: Scuturi: fata, spate, central si alte maruntisuri
« Răspuns #19 : 22.Mai.2020, 09:06:25 a.m. »
Foarte misto modificarile. Astia vad ca nu au pus scuturi :)

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm