Autor Subiect: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?  (Citit de 24231 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #190 : 10.Ian.2017, 10:41:19 a.m. »
Din ce am vazut noul sx4 are garda de 18 cm fata de 15 la s-cros
Acum sunt in dilema intre new vitara si new sx4, diferenta de garda la sol fiind minima,0,5 cm, iar eu vreu o masina inalta sa-mi car caiaiacul la balta.

Vechiul S-Cross avea garda la sol 16.5cm, iar dupa facelift i s-au pus anvelopele de pe Vitara, asa ajungand la 18cm...

Plus ca exista posibilitati de inaltare... ;)
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #191 : 10.Ian.2017, 03:51:29 p.m. »
Oricum e putin chiar si asa.
Din pacate, cu exceptia lui jimny, care e prea mic pt mine, Suzuki nu mai fabrica nimic dedicat pt iesiri in natura
Vitara noua nu are nicio legatura cu vechea generatie, iar sx4 cross e mai frumos finisata dar pare la fel de fragila
Voi inchiria o vitara sapt viitoare pt ca la drive test nu m-au lasat sa ies de pe asfalt, sa ne intelegem nu vroiam extrem, ci doar o miriste sa vad daca ramane infipta.
Revin cu poze si amanunte
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #192 : 10.Ian.2017, 03:57:00 p.m. »
Oricum e putin chiar si asa.

Sunt putine si mai scumpe alternativele cu mai multi cm.  :)

Offline ariciul

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #193 : 10.Ian.2017, 04:16:41 p.m. »
Voi inchiria o vitara sapt viitoare pt ca la drive test nu m-au lasat sa ies de pe asfalt, sa ne intelegem nu vroiam extrem, ci doar o miriste sa vad daca ramane infipta.
Revin cu poze si amanunte

Depinde ce intelegi prin miriste, eu pe aratura n-am incercat si nici nu o sa incerc ca nu-i pt asa ceva. Pe drumuri de tara de pamant denivelate e ok.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline aleodor45

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #194 : 25.Feb.2017, 10:07:38 p.m. »
Ca nou posesor de Sx4 S-cross(îl am cam de două săptămâni) pot să afirm în cunoștință de cauză, că varianta pe benzină e mult mai ok, cu condiția să fie 1,4 Boosterjet. Varianta cu motor de 1.0 iese din calcul-  după părerea mea. E prea mică. Dacă vorbim de alegerea între benzinar sau diesel, deja vorbim despre alte criterii de evaluare și ar însemna să fim off-topic.
Înainte de a cumpăra mașina am testat și benzinarele și dieselul. De departe motorizarea 1,4 Boosterjet mi se pare cea mai potrivită, după părerea mea. Zgomot redus, cuplu foarte bun al motorului, un consum decent(deocamdată la cei aprox.900km cât am la bord nu mă pot pronunța chiar în mod corect, însă pare în regulă). Turbina face toate paralele. Când am cuplat pe opțiunea SPORT m-am băgat în ceva depășiri fără nicio reținere.. Se descurcă impecabil, deși inclusiv în opțiunea AUTO merge la fel de bine.
Cât privește designul, fie interior sau exterior -DE GUSTIBUS NON DISPUTANDUM.
  • Suzuki Sx4 S-Cross 1.4 Boosterjet, Allgrip, 6MT Passion
 

Offline aleodor45

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #195 : 02.Mar.2017, 04:06:27 p.m. »
Propun ca acest topic să fie locul unde se vor regăsi exclusiv cei care au noul model facelift al S-Cross-ului cu așa denumire SX4 S-cross. Am constatat că informații despre această ultimă versiune se regăsesc atât în secțiunea dedicată SX4, cât și în cea pentru S Cross. Încetul cu încetul apar posesori ai acestei variante și consider util să se regăsească în cadrul unui singur topic. 
  • Suzuki Sx4 S-Cross 1.4 Boosterjet, Allgrip, 6MT Passion
 

Offline shpeedy

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #196 : 02.Mar.2017, 05:23:11 p.m. »
Adica cum?! :-t :-/

Tu vrei ca toate discutiile cu referire la modelul SX4 S-Cross facelift (revizii, piese de schimb, diversele sisteme, tuning, pareri samd) sa se regaseasca de-a valma pe acest topic?!

Ce informatii ce tin de SX4 S-Cross se regasesc si in aria de SX4?! Putinii colegi care au ajuns in aria de SX4 Classic desi se refereau la S-Cross facelift au fost directionati spre aceasta arie.

Tinand cont ca - in linii generale (exceptand motoarele pe benzina) - modelul S-Cross/SX4 S-Cross/New SX4 este acelasi de la lansarea din 2012, logic mi s-ar parea sa se continue orice discutii despre model in aceasta arie, bineinteles pe sub-ariile corespunzatoare problematicii. Daca se considera necesara deschiderea unui topic pentru ceva ce nu s-a abordar deja la modelul S-Cross sau este specific doar versiunii facelift, da, este ok deschiderea unui topic nou, care sa trateze respectivul subiect.

Parerea mea...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU

Offline aleodor45

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #197 : 02.Mar.2017, 10:30:28 p.m. »
„Tu vrei ca toate discutiile cu referire la modelul SX4 S-Cross facelift (revizii, piese de schimb, diversele sisteme, tuning, pareri samd) sa se regaseasca de-a valma pe acest topic?!”

Nu stimabile, tocmai asta nu vreau - să caut informații despre modelul meu și ele să fie „de-a valma”, adică împrăștiate, după cum bine zici, în toată aria S-Cross. Pur și simplu vreau un banal topic în această secțiune, care să fie dedicat doar versiunii de face-lift, iar dacă vreau să caut chestiuni adiacente, gen sistem multimedia etc. atunci mă duc în celelalte topicuri și caut. Topicul poate fi denumit cum vreți voi, iar un „nepriceputeanu” :) ca mine să îl acceseze ori de câte ori are nevoie sau vrea să împărtășească din experiența dobândită de el. Nimic mai mult. E chiar atât de greu...? Oricum, spheedy, nu mai insist. E a treia oară când intrăm „în dialog” și se pare că nu am succces.

  • Suzuki Sx4 S-Cross 1.4 Boosterjet, Allgrip, 6MT Passion
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 378 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #198 : 02.Mar.2017, 10:39:52 p.m. »
Altul din "noua generație".  :D Se zice că nu prindem noi spiritul acestui forum și că suntem pe contrasens.
Aștept cu interes momentul când vor trebui inversate sensurile de circulație.  :-))
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: Don Napoleon

Offline ocoleanui

Re: Suzuki SX4 S-Cross....vine oare la Geneva 2016?
« Răspuns #199 : 06.Mar.2017, 12:16:25 p.m. »
Am facut azi un drive test model 1.4 T Spirit 4*4 benzina .
De la dealer Dabauto .
Am mers doar in modul auto fara sport .
Mers prin oras ,cheile Dimbovitei ,autostrada spre Cta cativa km ,retur .Aprox 30 km .Consum mixt 8.9 litri  in cei 30 km .(Aprox 10 oras ...10 autostrada...10 cheile Dimbovitei )
Motorul m-a impresionat cel mai mult .Este puternic .Chiar peste ce ma asteptam eu .
Reprize de aceelerari foarte bune ,trage bine de la 2000 rotatii in sus .
In oras consuma ok daca mergi mai subturat  ...1700 2000 rotatii maxim (cum iti arata pe bord si te apropii de consumul de 6.5 -7 litri usor) .
In afara ,depasesti 6.5- 7 litri :)) daca nu o menajezi .

Plusuri pt mine :
--motor de nota 10 ++,cei 140 cai isi spun cuvantul .
--interiorul f spatios
--portbagajul cel mai spatios , la dimensiunile ei 4.30 lungime ..1.76 latime .
--rotile de 17'' + suspensiile amortizeaza orice groapa
--GARANTIE 7 ANIIII fata cost suplimentar (cei 150 euro de care vorbeati ).
--scaun sofer excelent .
--bancheta excelenta pt mine la 1.81 m si 108 kg .

Minusuri pt mine :
--radar breakul nu ma avertiza mereu (sau nu stiu eu cum sa il folosesc ) .
--costuri mari de intretinere fata de o masina mai mica (compacta de exemplu )
--multe gadgeturi ,electronica care ii ridica putin pretul (ce imi trebuie mie senzori de ploaie ,camera mers cu spatele etc )
--unele plastice sunt mai ''asa si asa''

Ca o concluzie , o masina perfecta ,daca o scoti la un pret bun .(rabla +discount ) :happy:






  • S Cross motor 1,0 an 2018+Swift motor 1,2 an 2021