Autor Subiect: Extra-garantie la masinile Suzuki  (Citit de 16309 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Vecchio

Re: Extra-garantie la masinile Suzuki
« Răspuns #110 : 02.Iul.2020, 08:55:47 p.m. »
Poți explicita ? La ce document te referi ? Și de ce ai schimba topicul ? Înțelegem că ai plecat din țară, sperăm că nu a fost nevoie de a pleca din țară pentru a-ți repara mașina. Sau nu e așa ? Mulțumim.
1. E vorba despre contractul Garanția Extinsă, anexă la documentele de vânzare a mașinii, care nu face parte din acest topic. Problema a fost abordată de:  @badmania98 (Re: Vitara Hybrid
« Răspuns #297 : 25.Iun.2020, 11:39:11 a.m. ») 
A se vedea punctele a) și b). Problema delicată e legată de art 5. unde trebuie să te înțelegi cu Comerciantul/Garantul, cu care ai semnat contractul! (@ntire2000 a luat-o din Ungaria și acolo se duce să o servicese).
2. Reparația mașinii o voi face la Timișoara, săptămâna viitoare!- e un kkt de tachet care la cald țăcăne!(mașina a mers brici 1300 km, n-am ce să-i reproșez).
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!
 

Offline ntire2000

Re: Extra-garantie la masinile Suzuki
« Răspuns #111 : 02.Iul.2020, 10:34:22 p.m. »
..... Problema delicată e legată de art 5. unde trebuie să te înțelegi cu Comerciantul/Garantul, cu care ai semnat contractul! .....
2. Reparația mașinii o voi face la Timișoara, săptămâna viitoare!- e un kkt de tachet care la cald țăcăne!(mașina a mers brici 1300 km, n-am ce să-i reproșez).

Aici partial nu ai dreptate.
Cel cu care ai tu contractul de garantie extinsa este AUTORIZAT la rândul lui printr-un contract încheiat cu firma Suzuki sa vânda/serviseze masinile marca Suzuki ( si în urma unui audit tehnic ca este în stare de asa ceva).
Pe ideea asta a fost trimis la plimbare colegul @remarque sa se lupte cu cine o vrea el, doar cu dealerul nu - ca respectivul nu are nici o raspundere si a vorbit mai departe cu aia de la Bucuresti si .... baliverne.
Chichitele astea contractuale sunt atât de artistic create încât doar cu niste avocati meseriasi le poti combate.
In alta ordine de idei, a câta oara schimbi tachetul/pompa vietii?
Nu cumva e o defectiune ascunsa care cauzeaza aceeasi problema repetitiva la pompa respectiva?
Ca la o firma serioasa îti dadeau aia alta masina la a n-a reparatie a aceleiasi componente.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: remarque

Offline Tatallor

Re: Extra-garantie la masinile Suzuki
« Răspuns #112 : 05.Ian.2021, 11:41:36 p.m. »
V-ati facut careva reparatii  in garantie ce tin de vopsea? Nu ma refer la cei 10 ani de garantie anticoroziune cu specificatia ca tabla trebuie strapunsa de rugina dinspre interior spre exterior, ci in garantia de 3 ani a vopselei.
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline ntire2000

Re: Extra-garantie la masinile Suzuki
« Răspuns #113 : 05.Ian.2021, 11:53:21 p.m. »
De vopsea nu stiu, dar a fost pe aici un coleg care a avut de schimbat o grila cromata exfoliata rau de tot (SX4 parca).
Omul a avut emotii ca s-o schimbe pe garantie.
Daca nu-s indiscret, ce probleme ai?

LE: https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10411.0
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Lucian BLK

Re: Extra-garantie la masinile Suzuki
« Răspuns #114 : 25.Nov.2021, 11:50:21 a.m. »
Salut, nu am gasit un topic referitor la garantia extinsa. In caz ca exista si nu am dat eu de el, imi cer scuze!

Voi ati primit de la dealer Caietul de garantie extinsa? Sau ati primit doar acel certificat?
  • SX4 S-Cross 1.4 AT Allgripp / Renault Megane 2 hatch
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Extra-garantie la masinile Suzuki
« Răspuns #115 : 25.Nov.2021, 11:54:38 a.m. »
L-am gasit eu cu butonul Search... :)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Lucian BLK