Autor Subiect: Cauciucuri de iarna S-Cross  (Citit de 56996 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Danica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Bărbat
  • S-Cross Elegance Top Allgrip, benzina
Cauciucuri de iarna S-Cross
« : 01.Oct.2014, 01:46:40 p.m. »
Salutare. V-ati luat deja anvelope de iarna? Am sunat acum la un dealer Suzuki sa-l intreb daca au vreo oferta/promotie la anvelope de iarna cu tot cu jenti/senzori de presiune pt S-Cross. Mi s-a spus sa sun mai tarziu pt ca respectivul nu era la birou, insa ar avea anvelope Yokohama. Ce stiti despre aceste anvelope? Sunt ok?
« Ultima Modificare: 02.Oct.2014, 11:09:28 a.m. de Leutz »
 

Offline shpeedy

Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #1 : 01.Oct.2014, 02:48:23 p.m. »
Yokohama 'ie' bune ca brand. Dar sa ceri si DOT-ul anvelopelor, sa nu fie prea vechi (ca masura de siguranta).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline syyca

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • Thanked: 5 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross 1.6 DDIS AllGrip Elegance Top
    • IASI
Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #2 : 01.Oct.2014, 06:38:39 p.m. »
Aceasta este oferta Suzuki pe care am primi-o
SX4 S-Cross 1.6 DDIS AllGrip Elegance Top
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #3 : 01.Oct.2014, 09:21:07 p.m. »
Don ce reiese din linkul de mai jos par anvelope bune. Dar în ofertă nu spune nimic de senzorii de presiune, în schimb se precizează că livrarea e la începutul iernii.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Yokohama/W-Drive.htm

Offline Leutz

Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #4 : 02.Oct.2014, 04:42:20 a.m. »
Yokohama W.drive am avut eu pe SX4 in Romania. Foarte bune. Recomand cu ... caldura  :D.

Uite aici ceva detalii: http://www.suzuki-club.ro/forum/diverse-9/vine-iarna/msg4002/#msg4002
Mai sunt si pe jurnalul meu de bord ceva detalii ulterioare achizitionarii, despre comportamentul lor in diverse momente  :D mai mult sau mai putin extreme.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline Danica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Bărbat
  • S-Cross Elegance Top Allgrip, benzina
Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #5 : 02.Oct.2014, 10:52:42 a.m. »
Multumesc pentru raspunsuri.
Eu am primit oferta de la Radacini Bucuresti cu 180 eur fara TVA/roata (cauciuc+janta+senzori de presiune) si de la Pitesti cu 180 eur cu tot cu TVA, asa ca voi face un drum pana la Pitesti :)
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #6 : 29.Nov.2014, 12:59:14 a.m. »
Le-ai luat? Cum se comporta?

Offline Danica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
  • Gen: Bărbat
  • S-Cross Elegance Top Allgrip, benzina
Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #7 : 10.Dec.2014, 08:57:49 p.m. »
Le-ai luat? Cum se comporta?
Da, le-am luat. Din pacate, nu prea pot sa-mi dau cu parerea deoarece am fost plecat din tara in ultima perioada (fara masina) si nu am prea putut sa le testez. Singurul test a fost pe drumul Pitesti-Bucuresti, la 12 grade :)
Abia astept sa ninga un pic ca sa vad cum se comporta pe zapada (si mai ales cum se comporta masina cu modul SNOW activat :) )
 

Offline Silfax

Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #8 : 08.Sep.2015, 09:44:00 a.m. »
Am tot citit recenzii despre anvelopele de iarna, iar in urma acestora , am decis acum doi ani sa-mi iau BFGoodrich G-Force Winter. Tot ce pot spune este ca pe SX4 si pe S Cross au comportament diferit. Daca pe SX4, am fost incantat de ele, pe S Cross m-au exasperat iarna trecuta. Parca pierdusera 50% din aderenta pe zapada. In schimb pe noroi, carosabil ud se comporta exceptional, chiar si la viteze ridicate. Nivelul de zgomot este unul scazut, iar pe drum uscat, la franare, nu am observat vreo difetenta fata de cele de vara.

Am zis ca ar fi util ca fiecare dintre noi sa impartaseasca din experienta anvelopelor de iarna pe S Cross. Cu atat mai mult cu cat comportamentul dinamic al acestei masini este diferit fata de alte modele din aceeasi gama.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Laurentiu

Re: Cauciucuri de iarna S-Cross
« Răspuns #9 : 08.Sep.2015, 11:26:28 a.m. »
Tot ce pot spune este ca pe SX4 si pe S Cross au comportament diferit.
Diferenta nu apare datorita folosirii tractiunii integraale pe SX4?
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!