Autor Subiect: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei  (Citit de 9337 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #10 : 09.Mar.2021, 12:24:07 p.m. »
Ma rog, face bine sa ai uleiul ca si nou, dar nici nu cred c-a mucegait in baia de ulei timp de 6 luni.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #11 : 12.Mar.2021, 12:39:41 a.m. »
  Exact conform acestor indicatii voi proceda !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Laurentiu

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #12 : 12.Mar.2021, 10:34:48 a.m. »
  Autoturismele Suzuki sunt prevazute cu un sistem de monitorizare a duratei de viata a uleiului si cu o lampa(martor-bord) asociata, pentru solicitarea schimbarii uleiului, care va anunta ca trebuie sa schimbati uleiul si filtrul de ulei pentru motor.
Atit timp cint CB-ul nu stocheaza o data initiala (data inlocuirii uleiului), singurul parametru ce se ia in calcul la monitorizare, este numarul de km parcursi.

Parerea mea este ca, schimbul de ulei trebuie facut in functie de numarul de km parcursi ori de timpul scurs precizat de producatorul de uleiuri, de la introducerea lui in motor atunci cind, nu intervin defectiuni in functionarea motorului (functionari indelungate la la temperaturi ridicate). Producatorul de uleiuri, ia in calcul atit utilizarea masinii in circulatie urbana cit si extraurbana cind vorbeste despre o exploatare normala a masinii.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Heavyd

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #13 : 24.Iul.2021, 01:29:48 a.m. »
Gata am ajuns noaptea asta la 15000 km si instant s-a aprins martorul de schimb ulei,
Masina cumparata in Octombrie 2020.
Conform manualului uleiul se schimba la 20k sau 1 an (din cei 15000 km 80% a fost facit la drum lung)
Sa fig aca sa schimb uleiul sau pot astepta linistot 20000 km sau 1 an.
Pot reseta linistot indicatorul de change oil fara sa afectez garantia?

Multumesc
  • SX4 S-Cross Hybrid
 

Offline Calin sb

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #14 : 24.Iul.2021, 10:50:19 a.m. »
Eu i-am făcut-o la 15 mii , in carte e puțin ambiguu, când am luat-o au zis ca la 15 si asa am rămas.
Si am mers 90% pe autostrada, acum am 1 an si 33 mii si i-am făcut a doua revizie la 32 .Nu mi se pare un efort prea mare sa le fac la 15.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline VictorN

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #15 : 24.Iul.2021, 10:59:35 a.m. »
Cred că e setată la 15.000. Au tot schimbat perioada pentru garanție, ba 15.000, ba 20.000. Pe cartea mea de servis scrie 15.000/20.000. Nu cred că au modificat tot de atâtea ori și soft-ul.

Cred că poți reseta liniștit, dar dacă ai de gând să ții mașina mai mult timp fa reviziile la 15.000.


Trimis de pe al meu KB2003 folosind Tapatalk
 

Offline Heavyd

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #16 : 25.Iul.2021, 09:32:18 a.m. »
O sa scriu maine de curiozitate un mail la Szuzuki Ro si daca pot sa imi zic dupa VIN cand a fost fabricat masinana, ca daca ma apropiu de data respectiva da as achimba uleiul.
Ii cam nasol sa iti pice schimbul de ulei vara, trebuie sa fii atent sa nu pleci fix atuncea in concediu :)
  • SX4 S-Cross Hybrid
 

Offline Romix

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #17 : 25.Iul.2021, 01:54:51 p.m. »
Nu cred ca are legatura cu numarul de kilometri parcursi, ci, mai degraba, cu data inlocuirii/schimbului de ulei.
Eu am luat masina in septembrie 2020, fabricata in 2019. Masina a stat in showroom, am luat-o avand 4 km la bord.
In noiembrie 2020, la aproximativ 3.000 km, s-a aprins martorul pentru schimbare ulei. Facuse anul de cand fusese fabricata.
Si asa am schimbat uleiul la nici 3 luni de la achizitionarea masinii.
E posibil sa fie setata si la 15.000 de km sa aprinda martorul, dar sigur la 1 an de la schimb il aprinde, indiferent de nr. de km parcursi.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Calin sb

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #18 : 25.Iul.2021, 07:46:04 p.m. »
La mine merge la km după 15000 de la resetare.
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline Laurentiu

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #19 : 25.Iul.2021, 08:01:56 p.m. »
Ii cam nasol sa iti pice schimbul de ulei vara, trebuie sa fii atent sa nu pleci fix atuncea in concediu :)
Nu este farmacie. Il poti schimba inainte sa pleci in vacanta ori chiar cind te intorci. Nici numarul de km, nici timpul si nici data nu sint elemente batute in cuie.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!