Autor Subiect: Pregatiri de sezon  (Citit de 5642 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #20 : 07.Apr.2015, 12:08:05 p.m. »
Referitor la radiator, daca e indoit de la niste gaze luate la viteza mare...
Prin grila originala (SX4) pot intra si pasari mici asa ca, din cauza asta eu am montat in spatele grilei de plastic o plasa de protectie. ;)
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline fireburn

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #21 : 20.Iun.2017, 11:36:42 a.m. »
Salut.

A curatat careva tapiseria cu aspirator normal (nu cu injectie-extractie) cu aspirare umeda ?
Merge de facut asta in regie proprie ?
Daca da, ce detergenti folositi ?
Trebuie sa-mi cam curat tapiseria pe scaunele din fata. Am mai curatat-o acum vreo 4-5 ani la cineva care avea aspirator cu injectie-extractie si a iesit binisor.

Aveti alte metode de a curata interiorul in afara celor 2 de mai sus ?
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline NicNic

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #22 : 20.Iun.2017, 11:52:47 a.m. »
Am mai facut la alta masina, dar nu la SUVI.
Am avut detrgent de covoare, axion crema si detergent (spuma) de tapiterie.
Le-am folosit pe toate, nestiind care e mai potrivit. Acum, cred ca toate sunt cam la fel. Important e sa faci spuma buna si sa freci cu un burete, insistent, mai ales in zonele mai murdare/patate.
Faceam cate o parte de tapiterie (o fata de la spatar, un sezut de scaun sau bancheta, etc.), apoi aspiram cu un aspirator  de care spui si tu.

Partea cea mai importanta, cred, a fost ca am lasat tot timpul masina cu usile deschise in ziua respective.
La plecare abia se mai sesiza ceva umed usor pe tapiterie. Dar era foarte mare diferenta la cum se simtea in masina.

Candva, am mai incercat si o solutie lichida , nu spuma, (dedicata, de la magazin de piese auto). O foloseam ca sa umezesc o carpa, apoi stergeam tapiteria cu carpa, fara sa mai aspir. Cred ca avea si ceva odorizant, a iesit foarte placut.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline fireburn

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #23 : 20.Iun.2017, 12:05:59 p.m. »
Am gasit si eu o solutie de la Karcher, cu uscare rapida, dar conceputa pentru aspiratoarele lor cu spalare.
https://www.dedeman.ro/ro/solutie-curatat-covoare-karcher-rm-519-1l/p/1023714

Cred ca voi merge pe ceva de covoare sau solutia asta, dar aplicata manual (cu carpa/burete sau cu un fas).
Oricum ma gandesc ca daca nu se freaca putin tapiseria nu or sa iasa petele complet, ca doar nu-s solutii minune, sunt doar chimice :)
Merci Nic.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline enicky

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #24 : 14.Ian.2018, 05:13:25 p.m. »
   CUM PRELUNGESTI VIATA MASINII TALE-cateva sfaturi simple :
-  schimbă filtrele la timp. Este extrem de important ca filtrele să fie schimbate la timp. Indiferent că este vorba despre cel de ulei, de aer sau de carburant, schimbarea trebuie făcută exact așa cum scrie în manual.
-  folosește doar piese originale.
- e indicat să nu pleci repede de pe loc. Motorul trebuie să fie încălzit când automobilul pleacă de pe loc, mai ales în sezonul rece. Este recomandat ca motorul să funcționeze măcar 30 de secunde pe loc pentru ca uleiul să ajungă la toate componentele esențiale.
- pentru a prelungi viața ambreiajului, trebuie ca șoferul să nu elibereze brusc pedala când cutia se află într-una din viteze. Totodată, ambreiajul trebuie să fie apăsat până în podea când se schimbă treptele.
-    spală mașina des. Vopseaua unui automobil spălat periodic va rezista mult mai mulți ani. De obicei, procesul de spălare a caroseriei îndepărtează contaminanții care duc la apariția coroziunii.
Sursa
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #25 : 14.Ian.2018, 05:39:06 p.m. »
Pune-o sub prelata si nu umbla cu ea ca se uzeaza 😂😂😂😂😂
Scuze, nu m-am putut abtine, se poate sterge
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: ulise, NicNic

Offline enicky

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #26 : 14.Ian.2018, 08:07:02 p.m. »
 As sterge-o cu tot cu like, dar nu pot !(chiar daca stiu de gluma!)

   Vezi tu, chiar daca mie, tie sau lui @NicNic aceste sfaturi ni se par inutile, sunt totusi conducatori/oare auto cu vechime mai mica si carora le sunt utile.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #27 : 14.Ian.2018, 08:29:42 p.m. »
Vechea masina, argintie, o spalam bianual si nu a ruginit.
Filtre am folosit numai Man, nu din acelea branduite Suzuki.
Cu ambreiajul e o discutie mai ampla.


  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline enicky

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #28 : 14.Ian.2018, 08:40:39 p.m. »
Vechea masina, argintie, o spalam bianual si nu a ruginit.
    Super, inteleg ca ai tinut "mult" la ea ! :-)) Cred ca n-ai fost nevoit s-o folosesti imbracat in costum ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Pregatiri de sezon
« Răspuns #29 : 14.Ian.2018, 08:41:55 p.m. »
O spalam cand incepeam sa ma murdaresc 😂
Am exagerat, iarna o spalam un pic mai des, altfel imi murdaream pantalonii de la prag.
Eu nu am tinut la nicio masina, sunt niste obiecte folositoare si cam atat, care trebuie intretinute corect.
Probabil voi face o exceptie pentru Saab, dar nu stiu dupa cat timp ma voi plictisi de el.
« Ultima Modificare: 14.Ian.2018, 08:53:49 p.m. de hippo »
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp