Autor Subiect: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....  (Citit de 23474 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline joesewer

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 164
  • Gen: Bărbat
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #50 : 18.Ian.2011, 11:07:02 a.m. »
Si la noi in Sibiu sunt mai multe benzinarii "no name" dar prefer sa nu folosesc masina decat sa bag benzina din cauza careia sa fiu nevoit sa schimb filtrul pe urma, sau mai rau...
SX4 GS 1.6 4WD 107CP Sunlight Copper
 

Offline B100UKA

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #51 : 18.Ian.2011, 11:16:20 a.m. »
Mai copii, nu vreau sa-mi iau toate injuraturile de pe forum si nici sa-i iau cumva apararea, dar petromul de bine de rau este in proportie de aproximativ 45% romaneasca totusi... si cel mai mare platitor de taxe si impozite catre bugetul romaniei :dknw:

Structură acţionariat
51,01% OMV AG (OMV Aktiengesellschaft)
20,64% Ministerul Economiei
20,11% Fondul Proprietatea S.A.
2,03% BERD (Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare)
6,21% Alţi acţionari


cam sunt de acord cu Danker, nu sunt nici actionar si nici nu alimentez la ei decat accidental (am card pe o anumita retea- masina de serv  :D)
dar ce facem ...ii omoram pe-ai nostri si facem punga mare la importatori si revanzatori la a 5-a mana?

ar trebui sa le dea prime la dep marketing...bine plasata aceasta campanie!!

Suzuki SX4 1,6 GS 4W 2008 - Sunlight Copper
Suzuki Wagon R+ 1,3 2003 - Special Edition
 武士の伝説の息子
 

Offline bogdanb

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #52 : 19.Ian.2011, 12:47:29 a.m. »
Ai nostri sau ai lor nici nu mai e foarte clar, ca mai nimic nu mai este al nostru.
Cert e un singur lucru: dintre cei 3 mari singurul despre care nu s-a auzit nici un scandal este cel care are si pretul cel mai scazut. O fi chiar intamplator?
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline Geo (SX4Owner)

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 443
  • Gen: Bărbat
  • Happy that i'm not anymore SX4Dreamer
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #53 : 19.Ian.2011, 08:17:08 a.m. »
Pana nu primim un mesaj sa schimbam benzinaria ramane pe lista neagra OMV Petrom
SAYURI, o gheisa plina de talente
 

Offline B100UKA

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #54 : 19.Ian.2011, 09:27:45 a.m. »
Se spune Venezuela are cele mai frumoase femei, avand in vedere ca multe Miss Univers provin din aceasta tara!
DAR !!! ....Venezuela, mai este si paradisul șoferilor, propun sa ne mutam... :P

În timp ce majoritatea statelor lumii privesc cu teamă creșterea explozivă a prețului petrolului, cetățenii unui stat sud-american se laudă cu cele mai mici prețuri ale carburanților. În Venezuela, umplerea unui rezervor de benzină de 70 de litri nu costă mai mult de, atenție, 8 lei (2,5 USD). Asta pentru că întreaga activitate de extracție și comercializare a carburanților este subvenționată puternic de stat, dar și pentru că, după cum susținea cu numai câteva zile în urmă președintele Hugo Chavez, Venezuela are cele mai mari rezerve de petrol brut din lume. După descoperirea unui nou zăcământ gigant în zona Orinoco, depozitele de petrol brut ale statului sud-american au atins 297 de miliarde de barili, cu 32 de miliarde de barili mai mult decât deține Arabia Saudită.
Rezervele menționate însă de Chavez sunt doar estimări pe baza unor rapoarte geologice. Conform CIA factbook însă, în topul statelor care dețin cele mai rezerve de petrol Venezuela se află doar pe locul șapte cu 97,7 miliarde de barili (bbl). Pe primele locuri se clasează în ordine Arabia Saudită (264,6 bbl), Canada (175,2 bbl), Iran (137,6 bbl), Irak (115 bbl), Kuwait (104 bbl) și Emiratele Arabe Unite (97,8 bbl). România ocupă locul 43 în lume cu rezerve de 600 milioane de barili (0,6 bbl).

Diferenta de la pretul nostru de cumparare, la pretul real ...pe unde o fi oare... :fluier:

« Ultima Modificare: 19.Ian.2011, 09:29:31 a.m. de B100UKA »
Suzuki SX4 1,6 GS 4W 2008 - Sunlight Copper
Suzuki Wagon R+ 1,3 2003 - Special Edition
 武士の伝説の息子
 

Offline smiles

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Gen: Bărbat
  • Suza Swift GLX
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #55 : 19.Ian.2011, 09:57:14 a.m. »
Sa facem plinul!
OK,nu am alimentat 17-19 la nici o statie Peco!pe 20 cred ca ar fi indicat sa deschideti un topic cu
UNDE sa facem PLINU la Suzi!
A fi interesant:oare citi au renuntat la sofat in zilele trecute!personal ...NU am renuntat,si miine o sa alimentez!
Este diferenta la calitatea combustibilului in functie de producator?Personal alimentez la Rompetrol;motivul?cred ca bezina lor arde mai bine!
Simplu,Eco
 

Offline body

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #56 : 19.Ian.2011, 10:10:07 a.m. »
Voi chiar credeti ca daca nu se alimenteaza de la Petrom si se alimenteaza de la alte benzinarii ( firme) nu e acelasi lucru?
Sa le luam pe rand .
Nici o benzina in afara de sortimentele scumpe de la MOL sau OMV nu vine de afara, fiind produse in tara in principal la rafinariile Petrom.
Rafinaria de la Vega a grupului Rompetrol nu mai produce de ceva timp benzine si motorine , sunt bagati pe uleiuri etc - alte produse petroliere.
Lukoil produce ceva pe la Teleajen dar titeiul lor e mai prost decat al nostru are ( din ce stiu ) ceva sulf prin el , nu va sfatuiesc sa alimentati de la ei - eu is patit cu un Kalos cu depunere de calamina pe supape si desfacut motorul ( vina e impartita intre benzina si calitatea supapelor).
MOL cumpara integral ( exceptie benzinele scumpe) de la Petrom.
AGIP la fel.
Rompetrol produce la Petromidia , tot din titei sulfuros , numai ca rafinaria asta are instalatia faucta sa prelucreze acest tip de petrol.
Deci ce credeti ca se rezolva ca nu se mai cumpara de la OMV Petrom? Parerea mea e ca statul trebuie sa reduca taxele si accizele percepute in primul rand.
PS La ora actuala Petromul a inceput sa castige mai bine din vanzarea gazelor lor decat a produselor petroliere.
 
Seic de ploiesti cu Mitsu Outlander si nevasta cu Vitara
 

Offline shpeedy

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #57 : 19.Ian.2011, 10:32:16 a.m. »
MOL cumpara integral ( exceptie benzinele scumpe) de la Petrom.
AGIP la fel.

Exact la chestia asta ma gandeam si eu - multumesc pentru confirmare. Asta inseamna ca - daca nu mai alimentam de la Petrom - acestia ar pierde cel mult adaosul de benzinarie. Cu alte cuvinte, impactul pe care noi - clientii - l-am putea avea asupra petrolistilor este destul de limitat. Tot din partea statului trebuie sa vina raspunsul: diminuarea taxelor din pret sau stabilirea unui pret fix.

Pina una-alta, eu o sa alimentez de la MOL si AGIP (in prostia mea, ma gandesc ca daca am face mai multi asta poate schimbam putin pozitiile in Top5).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline body

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #58 : 19.Ian.2011, 10:42:28 a.m. »
Statul nu cred ca are voie sa impuna un pret fix ( nu stiu, nu-s pe partea cu legile). Statul ar putea si ar trebui (parerea mea) , sa micsoreze cuantumul taxelor, accizelor etc si sa supraimpoziteze profiturile companiilor din domeniu si sa investigheze politica de preturi prin verificarea existentei vre-unei intelegeri intre "actorii" de pe piata.
Dar statul nu vrea asta ( ma rog structurile statului ) . De ce?
Pai e destul de simplu .
ANRGN-ul, ANRE-ul, sau cum s-o mai numi acum are procent din pretul energiei. Pai astia ( directorii lor) or fi tampiti sa fie de partea consumatorului?
« Ultima Modificare: 19.Ian.2011, 10:45:42 a.m. de body »
Seic de ploiesti cu Mitsu Outlander si nevasta cu Vitara
 

Offline rexkrokiDAU

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #59 : 19.Ian.2011, 10:43:44 a.m. »
PS La ora actuala Petromul a inceput sa castige mai bine din vanzarea gazelor lor decat a produselor petroliere.

Daca e sa ne luam dupa datele publicate %2C+DB%3A+5B19-16A4F8A4175E1139C17B575600000000]&swa_lang=ro]aici nu prea, divizia de Gaze si Energie merge chiar in pierdere.   :)




PS. nu stiu de ce nu merge linkul integrat. Uite mai jos adresa, copiati tot carnatul, nu doar cel subliniat si deschideti o pagina noua cu el:

http://www.petrom.com/SecurityServlet/secure?cid=1255731159431&lang=ro&swa_site=wps.vp.petromcom&swa_nav=Petrom||Investor+Relations||Events||Q3/2010||&swa_pid=[ObjectIDImpl+%276_M09HFIU2UA4IJ0FFNIL0000000%27%2C+CONTENT_NODE%2C+VP%3A+6491%2C+[Domain%3A+rel]%2C+DB%3A+5B19-16A4F8A4175E1139C17B575600000000]&swa_lang=ro
« Ultima Modificare: 19.Ian.2011, 10:45:47 a.m. de rexkrokiDAU »