Autor Subiect: energii alternative in domeniul auto  (Citit de 124050 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Leutz

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #20 : 15.Nov.2009, 10:38:53 p.m. »
Va supun atentiei si acest link.

Sunt o gramada de istorii despre acest al doilea motor al lui Diesel. Se spune ca ar fi fpst atat de avansat incat si astazi ar putea sta la baza unei revolutii in domeniu. Dar is numai vorbe ... cine stie ce era de fapt.

P.S. La fel se spune si despre Edison, care cu putin timp inainte de moarte a anuntat ca urmeaza sa dea publicitatii o inventie devastator de importanta, atat de revolutionara incat va face ca numele lui ca inventator in domeniul electricitatii sa fie pur si simplu uitat/inutil/banal s.a.m.d. La scurt timp dupa asta a murit; din cauze naturale evident.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Go Terios!!!:)
 

Offline hugbear

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #22 : 25.Nov.2009, 11:22:04 p.m. »
V-ati gandit vreodata cum ar fi sa conduceti o masina cu aburi?
« Ultima Modificare: 25.Nov.2009, 11:29:53 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #23 : 03.Dec.2009, 09:45:23 a.m. »
Tot din domeniul GPL  .Vorbeam aseara la intalnire de posibilitatea instalarii pe masinile Suzuki.Am gasit o galerie foto al unui astfel de service care se pare, a facut deja lucrari .Pentru cei interesati si neinteresati :D
http://www.pro-gaz.ro/montaje-efectuate.htm
Go Terios!!!:)
 

Offline Maioru

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #24 : 03.Dec.2009, 01:39:22 p.m. »
Tot din domeniul GPL  .Vorbeam aseara la intalnire de posibilitatea instalarii pe masinile Suzuki.Am gasit o galerie foto al unui astfel de service care se pare, a facut deja lucrari .Pentru cei interesati si neinteresati :D
http://www.pro-gaz.ro/montaje-efectuate.htm
Salut !
PENTRU SX4-1,6 GS 4WD, CAM CAT AR COSTA? Ca si inconvenient, nu mai avem unde pune roata de rezerva.
In caz de accident(doamne fereste), se intrerupe automat alimentarea?
Multumesc
MAIORU SX4 1,6 GS 4WD S.COPPER-2009
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #25 : 03.Dec.2009, 01:45:37 p.m. »
Vericule, eu nu sunt de la firma respectiva !Acolo pe site ai numere de telefon la care sa-ti raspunda angajatii firmei!EU DOAR AM DAT UN EXEMPLU DE FIRMAce poate monta instalatii GPL.Sunt o groaza ca ei!In locul rotii de rezerva se achizitioneaza un kit special pentru pene auto din magazinele de specialitate!In caz de accident alimentarea se intrerupe in 3 puncte!Un rezervor de gaz este de cateva ori mai sigur decat unul de benzina!
Go Terios!!!:)
 

Offline hugbear

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #26 : 16.Feb.2010, 11:38:26 p.m. »
Poate parea off-topic, dar... nu e! Combina transportul cu energia "alternativa" si (ca salt calitativ fata de solutiile clasice din aceeasi categorie) etaleaza o estetica demna de orice metropola:

Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline hugbear

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #27 : 24.Feb.2010, 10:50:57 p.m. »
O alta solutie care momentan e dezvoltata pentru aplicatii "statice", dar care nu are impedimente majore in a fi implementata si in domeniul auto...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline bogdanb

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #28 : 24.Feb.2010, 11:18:33 p.m. »
Am cautat in seara asta informatii despre producerea de biodiesel in Romania... am gasit doar niste articole pompoase de prin 2005-2006 in care cica pana in 2010 "vom implementa" si "vom asigura" programe de productie a zeci de mii de tone... se vorbea de procente intre 2% si 6% din totalul combustibililor  :-S ins nimic din finele lui 2009...nimic din 2010... :dknw:
Chiar asa, sa fi ingropat si chestiunea asta in bunul nostru obicei balcanico-bizantin? :-/
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline hugbear

Re: energii alternative in domeniul auto
« Răspuns #29 : 24.Feb.2010, 11:23:23 p.m. »
Îhî! Exact cum zici! Ia de citeste, ca sa vezi si tu cum sunt "sprijinite balcanic" energiile alternative pe la noi!  X-(
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon