Autor Subiect: Schimbare furnizori de utilitati  (Citit de 1789 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Catalln

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #20 : 06.Iun.2022, 04:54:00 p.m. »
...Cat mai este pretul prevazut in contracte, acum?

"OFERTA VIITOR VERDE:
- 0,25253 lei/KWh (include componenta de achizitie a energiei electrice, inclusiv tariful de transport - componenta de introducere a energiei electrice in retea si componenta de furnizare)

Pretul energiei active pentru o perioada contractuala de 12 luni: 0,250 lei/KWh (valabil pentru contractele incheiate pana la 30.06.2022);"


@Hoinar:  Indexul se poate transmite telefonic sau direct pe site. Nu au inca aplicatie/portal cu istoric/cont.
Si nici nu stiu daca vor avea ....


Ai prins o oferta foarte buna.

Insa tot nu inteleg daca pretul total ce trebuie achitat este de doar 0,25 lei/kWh.  Sau este doar pretul energiei active, ramanand sa se adauge si alte componente precum:
- tarifele reglementate/ stabilite conform reglementărilor Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei în vigoare pe perioada de aplicare a prevederilor OUG nr. 27/2022,
- pentru serviciile prestate de către operatorii rețelelor de distribuție și transport al energiei electrice;
- TVA,
- accize,
- contribuția aferentă schemei de sprijin pentru promovarea cogenerării de înaltă eficiență pe baza cererii de energie termică utilă,
- contravaloarea certificatelor verzi aferente sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile.


Pentru ca pe site-ul Hidroelectrica exista aceasta adresa de informare.

este doar pretul de furnizare la care se adauga celelate costuri care sunt identice pentru toti furnizorii in zona respectivă (tarifele de transport, distributie, operare retea, accize etc.)
dar si asa este cel mai bun de pe piata ... pana cand? ... om vedea...
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline jupanul1

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #21 : 06.Iun.2022, 05:43:12 p.m. »
Prețurile Hidroelectrica sunt bune până când apare seceta. Ceea ce se va întâmpla cam în 2-3 luni, dacă nu faptic, măcar declarativ. Sper să mă înșel, totuși.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline Catalln

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #22 : 06.Iun.2022, 07:24:28 p.m. »
Prețurile Hidroelectrica sunt bune până când apare seceta. Ceea ce se va întâmpla cam în 2-3 luni, dacă nu faptic, măcar declarativ. Sper să mă înșel, totuși.
Prețul de furnizare este fix pe durata contractului ce are o valabilitate de un an. După te poți reorienta.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline jupanul1

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #23 : 06.Iun.2022, 08:09:36 p.m. »
Nu te supăra pe mine dar contractul ăla valorează cu 5% mai mult decât o ceapă degerată în cazul apariției unor circumstanțe excepționale. Și seceta va fi.

Repet, sper să mă înșel.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline NicNic

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #24 : 06.Iun.2022, 09:30:41 p.m. »
Contractul poate fi incalcat. Adica sa fie schimbat pretul fara acordul tau, iar tu poti sa accepti sau sa renunti.
Si in a doua varianta ar fi nasol, fiindca te duci la alt furnizor, ce va avea pretul mai mare.

Dar sper sa ploua destul cat sa nu se schimbe pretul prea curand, in anul asta.
Vedem apoi ce vom face, oricum vom fi in bataia "ploii" la incheierea perioadei de 1 an.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Catalln

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #25 : 06.Iun.2022, 11:03:35 p.m. »
O fi, n-o fi pana acum contractele pe care le-am avut s-au respectat la virgulă, oi fi eu mai baftos în privința asta.
Cert este ca nu am stat cu mărul în gat sa aștept "mila" statului. Când s-a terminat contractul și intra "noul" preț am făcut pasul "corect" pt mine. Restul, care doar se vaitau, au rămas cu vaitatul și cu paguba în buget.
Sa aveți spor...
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline ntire2000

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #26 : 07.Iun.2022, 01:19:32 a.m. »
Prețurile Hidroelectrica sunt bune până când apare seceta. Ceea ce se va întâmpla cam în 2-3 luni, dacă nu faptic, măcar declarativ. Sper să mă înșel, totuși.

Deja avem temperaturi de iulie.

Iar seceta e la fel ca în anii trecuti.

Eu zic sa nu va cramponati prea tare de ofertele astea de la diversi furnizori.
Statistic vorbind, ce câstigi cu stânga ajungi sa dai cu dreapta.

Mai degraba ar trebui sa ne gândim la modul foarte serios cum ne optimizam locuintele dpdv energetic.
Mai o izolatie pe exterior (scade inclusiv consumul de curent pe perioada verii - frigiderul nu consuma ca nebunul), mai un plan de consum eficient al energiei electrice.

PS: pe mine ma bate gândul sa-mi plantez vreo 2-3 panouri solare în balcon.
Da, am pozitie optima pentru asa ceva iar peretii exteriori mi-i pot "tapeta" si cu panouri solare, de ce nu?
Macar becurile, ceva televizoare (care majoritatea habar n-au cât consuma!) si alte gadgeturi le pot scoate din sistem - si chestia asta e chiar usor de realizat.
« Ultima Modificare: 07.Iun.2022, 01:30:14 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: NicNic

Offline Calin sb

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #27 : 28.Sep.2022, 07:47:40 a.m. »
Se pare ca lucrurile au luat-o razna, oferta de ee de la EON e de 4,76 lei /kWh
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline NicNic

Re: Schimbare furnizori de utilitati
« Răspuns #28 : 28.Sep.2022, 09:51:46 a.m. »
Este demult o situatie urata, cu preturi mult prea mari fata de cele de acum 1 sau 2 ani.

Problema mare este ca limitarea pretului la consumatorii casnici nu poate fi sustinuta.
Chiar daca vreun an vom avea parte de mila guvernului, dupa aia ne vor manca de vii, toti furnizorii de energie. Fiindca ei vor avea de recuperat.

Si se pare ca pretul actual de 4, chiar 5 lei pe kWh, ar acoperi si valoarea compensarilor neprimite de furnizori din partea guvernantilor ...

LE:
ENEL incheie contracte de furnizare cu noii abonati/bransati la pretul de 5,36 le/kWh, astazi.
Maine poate fi alt pret. De regula, mai mare ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!