Autor Subiect: Mandru ca sunt ROMAN  (Citit de 3748 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sanduraveica

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #10 : 01.Dec.2010, 10:47:34 a.m. »
      In primul rind nu cred ca avem vreun merit ca suntem romani. Nu eu am ales si nici mama sa ma nasc aici. Asa s-a nimerit. Acum eu vad doua aspecte. Primul e firesc sa tii cu tara in care te-ai nascut, sa fii mandru cu realizarile inaintasilor, sa ai acel sentiment special in momente deosebite, sa faci sacrificiul suprem la nevoie si al doilea e ala rece, dur, practic. Cand ma duc afara si spun ca sunt roman dupa care incep sa insirui citiva din eroii neamului meu cum ar reactiona strainii? :-?
  • Ignis
 

Offline bogogica

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #11 : 01.Dec.2010, 11:47:07 a.m. »
Mi-e jena, jena de toata istoria nemului nostru de bravi si viteji, ca acum, desi suntem democratici, am ajuns sa ne lasam calcati in picioare de o mana de lideri lipsiti de scrupule, de ganduri si idei bune si nu avem curajul sa ne ridicam in picioare si sa ne strigam, sa ne strigam si sa ne demonstram nevoile si dorintele intr-un mod cat se poate de concret si de hotarat (aici fac aluzie la "demonstratiile" patetice si lipsite de vlaga si vointa in care care in loc sa facem in mod unitar front comun ne apucam sa dansam si sa recitam poezii).
 

Offline Silfax

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #12 : 01.Dec.2010, 02:01:31 p.m. »
Sincer, ori de cate ori am fost intrebat, nu am incercat niciodata sa ma dau alta natie decat ceea ce sunt. Si aproape de fiecare data cand raspundeam, ma uitam fix in ochii interlocutorului pentru a prinde sensul intrebarii. Nu am plecat niciodata privirea, pentru ca personal am considerat ca as avea de ce sa o fac.
Si da, sunt mandru de cei ce reprezinta sau au reprezentat ceva pentru neamul si tara aceasta , drept dovada nodul din gat care mi s-a pus atunci cand am vizionat clip'ul de mai sus (fie el si reclama) pentru prima data acum un an.

Drept dovada a celor spuse mai sus, cam asa asa se vede de la mine prima pagina a site'ului:



La Multi Ani Romania!
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #13 : 01.Dec.2010, 02:03:57 p.m. »
Tocmai m-am intors din piata Arcului de Trimuf, unde, sub o lapovita si un vant rece, am asistat, alaturi de alte zeci de mii de romani la parada dedicata Zilei Nationale. Cand am vazut atati copii pe grumazul parintilor, atatia tineri, maturi si batrani, mi-am zis ca romanii vor sa fie impreuna la sarbatoarea Natiunii lor.


  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #14 : 01.Dec.2010, 02:39:08 p.m. »
Am fost mindru ca sint roman pina in momentul in care au primat interesele particulare ale unor politicieni de a se imbogati rapid si fara scrupule pe spinarea poporului amarit.

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline M_TM

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #15 : 01.Dec.2010, 03:46:38 p.m. »
Cred ca din frageda pruncie am fost injectati cu:..sunt mandru ca sunt pionier..utc_ist...comunist...si cam atat.
Partidul e in toate,e in cele ce sunt si in cele ce maine vor rade in soare (lol am stiut din prima) :D
Chestia cu romania a fost scoasa de politrucii de ieri..politicienii de azi.
Poate,daca avem grija cum ne educam copii,vor spune ei,fara sa gandeasca..Sunt mandru ca sunt ROMAN.
Eu am avut doar o perioada foarte scurta de mandrie..16.12.1989-25.12.1989.
In rest... :fluier:
 

Offline Laurentiu

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #16 : 01.Dec.2010, 04:21:30 p.m. »
Eu am avut doar o perioada foarte scurta de mandrie..16.12.1989-25.12.1989.
In rest... :fluier:
  :-O  Nu te-ai simtit mindru ca esti roman cind Gatu si ai lui cistigau meciuri internationale de handbal, cind Nastase si Tiriac au ajuns in semifinale la tenis de cimp, cind Nadia a luat primii 5 de 10 la gimnastica, cind Ducadam a aparat 4 penalty-uri, sa-i mai amintesc pe Patachin, Hagi, Lucescu, in momentele istorice cind am taiat conducta de petrol prin care rusii ne luau despagubire de razboi, am fost unicii din blocul comunist care am criticat invadarea Cehoslovaciei de URSS etc. E drept ca sint putine evenimente dar ceva mai mult decit perioada data de tine.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #17 : 01.Dec.2010, 05:28:59 p.m. »
Corect!
Go Terios!!!:)
 

Offline M_TM

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #18 : 01.Dec.2010, 05:34:49 p.m. »
@laurentiu!!In momentele de care zici tu am fost,normal.foarte bucuros.. (ce varsata aveam cand jucau Nastase si Tiriac?)..bucurie spontana.Mandria e in schimb(parerea mea ) e ceva constientizat
 

Offline Laurentiu

Re: Mandru ca sunt ROMAN
« Răspuns #19 : 01.Dec.2010, 05:59:24 p.m. »
..bucurie spontana.Mandria e in schimb(parerea mea ) e ceva constientizat
Eu eram mindru ca se vorbea in strainatate de natia romana, incepea lumea sa ne cunoasca. Pacat ca evenimentele au fost la distanta mare unele de altele si intre timp, lumea a inceput sa ne uite iarasi.

Asta e soarta noastra; dam ca vaca cu piciorul si rasturnam banita cu lapte. In toata istoria am fost marginalizati - am tras greul iar laurii i-au cules altii:

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!