Autor Subiect: AutoNet service Bucuresti - Giulesti  (Citit de 255066 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline manead

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1340 : 18.Ian.2022, 02:38:26 p.m. »
Daca imi aduc bine aminte ce scria pe o hartie este 35 eur +TVA ora de manopera. LA 5 ron / eur ar veni 208 roni cu TVA.

Am stat efectiv cam 2h. DAr alea sunt valori normate. Cred ca se terc automat in functie de operatiune.
IN timpul asta au facut si diagnostic cu testerul, au dat si rotile jos.. s-au ocupat si de problema senzorului de ploaie - povestea de aici https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=11375.0 -au zis ca au resetat sistemul  operatie ce ar fi terbuit facuta in cadrul pregatirii de vanzare. O sa vad cand va ploua daca s-a rezolvat sau nu.

NU cred ca orele alea sunt problema, ci costul lor. Si al pieselor. Dar nah...


Absolut tot de pe siteul ala, filtre si ulei, le poti cumpara fara niciun comentariu din partea serviceurilor, sunt "consumabile de origine".
Si sa ma duc cu piesele mele? presupun ca vor cere manopera mai mare.
  • SX4 S-Cross 1.4 Passion 2WD 2021
 

Online ntire2000

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1341 : 18.Ian.2022, 02:38:43 p.m. »
Acuma si tu, trebuie sa manance si gura lor ceva, s-or scumpit curentul si gazele si viata e din ce în ce mai grea.
In ritmul asta o sa ajungem sa ne facem iar reviziile la coltul blocului.
Sunt curios daca in fisa de revizie erau trecute de catre producator toate alea "aditionale" sau au fost bagate artistic pe gâtul clientului doar ca sa se poata marca banul.

La o masina de un an vechime e mai mult decât jenant sa-i verifici placutele si sa-i ungi balamalele.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline manead

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1342 : 18.Ian.2022, 02:43:29 p.m. »

La o masina de un an vechime e mai mult decât jenant sa-i verifici placutele si sa-i ungi balamalele.

Probabil ca fac asta pt toate masinile.
Uite asa am aflat ca pe fata mai am 7.5cm si pe spate 8cm. Daca merg 90% in mizeria de oras ....
  • SX4 S-Cross 1.4 Passion 2WD 2021
 

Online ntire2000

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1343 : 18.Ian.2022, 02:45:06 p.m. »
Vrei sa zici milimetri.
Si stai relaxat, o sa mai mergi cu ele înca vreo 30000 de km....doar daca nu te miros aia ca esti blajin si te executa la urmatoarea revizie si cu niste placute de 200 de euro.

PS: si probabil ca la predarea masinii tu poti sa-i întrebi în ce consta revizia si sa-i pui sa faca exact doar ce scrie în planul de revizii.
Iar daca sunt zelosi si le place sa surubareasca din pasiune atunci sa o faca strict din placere, nu pe banii tai.
Apropo, ora de manopera e 195 de lei ..... mult, foarte mult.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline manead

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1344 : 18.Ian.2022, 02:47:38 p.m. »
da, scz. mm
pai... daca nu stai langa masina sa vezi exact....
apropos de ce zici, mi-au zis ca mai vedem la urm revizie. are oare martor in bord?
  • SX4 S-Cross 1.4 Passion 2WD 2021
 

Offline manead

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1345 : 18.Ian.2022, 02:55:15 p.m. »
Revizia la 1 an  la Doly Iasi :(

Ma uitam pe factura colegului pt revizia facuta la  IAsi  https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5358.msg320687#msg320687.
Aceeasi durata, pretul pieselor tot pe acolo+/-.
Manopera difera.
  • SX4 S-Cross 1.4 Passion 2WD 2021
 

Online ntire2000

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1346 : 18.Ian.2022, 02:56:14 p.m. »
Pai tu ca si client ai dreptul legal sa stai langa masina sau sa o supraveghezi printr-un sistem video cu circuit închis pus la dispozitia clientilor.
E o obligatie stipulata în atestatele de functionare eliberate de catre RAR catre orice service.

La placutele de frâna nu exista martor în bord care sa te atentioneze când trebuie schimbate, dar poti sa le verifici tu foarte usor (vizual) cât a mai ramas din ele.
De regula sub 2,5 mm grosime e recomandata schimbarea lor, dar o sa auzi ca scârtâie la frânare si o sa stii ca trebuie schimbate.
Ca sfat colegial, cumpara-ti tu placute originale si schimba-le în regie proprie, atlfel o sa te întepe rau la revizie, când o sa vezi nota de plata o sa vorbesti singur.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Online cristidav

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1347 : 18.Ian.2022, 03:01:08 p.m. »
PS: si probabil ca la predarea masinii tu poti sa-i întrebi în ce consta revizia si sa-i pui sa faca exact doar ce scrie în planul de revizii.
Iar daca sunt zelosi si le place sa surubareasca din pasiune atunci sa o faca strict din placere, nu pe banii tai.
Exact. Le spui exact ce sa faca, ce este trecut in carte si ce mai vrei tu pe langa. Restul, cum zicea ntire, daca le place surubareasca...

Si sa ma duc cu piesele mele? presupun ca vor cere manopera mai mare.
Sigur. Sunt piese originale, perfect identice cu ale lor. Nu au ce sa comenteze. Cat despre manopera, nu stiu...

Ca sfat colegial, cumpara-ti tu placute originale si schimba-le în regie proprie, atlfel o sa te întepe rau la revizie, când o sa vezi nota de plata o sa vorbesti singur.
Dap, asa sa faci. Placute, discuri, nu au nicio legatura cu garantia (daca nu le schimbi in primii trei ani ai masinii)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline dthem

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1348 : 18.Ian.2022, 03:45:05 p.m. »
3 ore de manopera?!?
Ti-au si lustruit-o în banii aia? :-?

Fiind prima revizie ma gândesc ca n-aveau ce sa faca în alea 3 ore....
Cred ca s-a vorbit de zeci de ori despre faptul ca operatiunile in service se factureaza pe baza timpilor normati de producator pentru fiecare operatiune. Cu toate astea, la fiecare postare care implica discutii despre cost noi vorbim despre faptul ca n-au stat aia X ore sa lucreze la masina. Nu iau apararea service-urilor, ma deranjeaza foarte tare si mi se pare nesimtiti, dar nu ca urmare a facturarii conform timpilor normati am aceasta parere.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: gabineg, toma, Myhay

Offline NicNic

Re: AutoNet service Bucuresti - Giulesti
« Răspuns #1349 : 18.Ian.2022, 04:54:02 p.m. »


La o masina de un an vechime e mai mult decât jenant sa-i verifici placutele si sa-i ungi balamalele.


Pai asa trebuie la masinile facute in Ungaria si vandute in Romania.
Daca ar fi cumparat-o direct din Ungaria nu cred ca ar mai fi fost necesar ...
Nici daca avea 100.000 km facuti in primul an ...  :-))
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!