Autor Subiect: Stiri pe scurt...  (Citit de 330715 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1500 : 19.Ian.2015, 05:36:29 p.m. »
Sunt ceva reglementări dar eu nu le cunosc. O singura dată mi-au numărat sticlele de bere, dar eram sub numărul admis. :)

Offline shpeedy

Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1501 : 19.Ian.2015, 05:37:59 p.m. »
@gabineg: din ce stiu, limitari drastice sunt la nivelul tarilor nordice (&Islanda), unde alcoolul este monopol de stat...


Din Suedia (de la amici stabiliti acolo) stiam ca alcoolul e si scump, si exista si o limita la intrarea in tara, dar Sven (cum este denumit acolo suedezul de rand) da fuga cu pachebotul in Danemarca in fiecare week-end (cu toata familia -> mai multi litri per total) si isi ia alcool de acolo (mai ieftin) sa-i ajunga toata saptamana. Amicii mei - nebautori constanti - nu se duceau chiar in fiecare week-end, dar de 1-2 ori pe luna tot ajungeau si cumparau cantitatea maxima admisa la intrarea in tara -> surplusul il pastrau in beci pentru sarbatori/petreceri. 
« Ultima Modificare: 19.Ian.2015, 05:51:30 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1502 : 19.Ian.2015, 06:43:39 p.m. »
Stiu si eu o intamplare povestita de un amic belgian. Un cetatean din aceasta tara lucra in Luxemburg si facea naveta zilnic. Cand a fost programata nunta fetei sale, a hotarat sa cumpere din Luxemburg cate o sticla de vin zilnic (preferata lui) si s-o depoziteze in garaj. In ziua nuntii, a bagat 100 sticle in portbagaj si s-a indreptat spre restaurant. Pe drum, "ni-na, ni-na", garda financiara: trageti pe dreapta, ce-aveti in portbagaj, aveti documente de provenienta? Si i-au confiscat toate sticlele.

@shpeedy, nordicii se "trotileaza" si pe vapoare, in weekend-uri. Acu' vreo zece ani am vizitat Helsinki, ajungand acolo sambata dupa amiaza. M-a surprins multimea de tineri care se "clatina" pe trotuare. Mai tarziu am aflat ca era ultima zi de Bac...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline hugbear

Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1503 : 01.Feb.2015, 07:52:01 p.m. »
Codul Rutier se schimbă peste câteva zile. Care sunt principalele modificări

Nou cod rutier va intra în vigoare începând cu data de 6 februarie, după ce, în ianuarie Executivul a aprobat normele de aplicare, iar printre principalele sale modificări se numără cele referitoare la transportul copiiilor în maşină.

Nerespectarea acestor reguli introduse recent va fi sancţionată cu până la cinci puncte de amendă, adică aproximativ 450 de lei.

Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. http://www.economica.net/codul-rutier-se-schimba-peste-cateva-zile-care-sunt-principalele-modificari_95454.html#ixzz3QW6tYdJz
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1504 : 01.Feb.2015, 08:01:10 p.m. »
E ca la Aqua magic: cine trece de linia orizontala plateste bilet. Cine nu, intra gratis...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1505 : 02.Feb.2015, 10:47:20 a.m. »
Jeep-ul asta de 65,000Euro parca face mai mult sens decat Logan-ele de Politie achizitionate cu 70,000Euro:

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1506 : 02.Feb.2015, 10:55:35 a.m. »
De parca toate crimele au loc în off-road...

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1507 : 02.Feb.2015, 11:29:10 a.m. »
De parca toate crimele au loc în off-road...

Pentru on-road au fost înzestraţi de gloriosul guvern adrian năstase cu biciclete dotate cu nino-nino. Bijuteria din poza postată de @shpeddy va apărea la paradele de Ziua Naţională, la revenirea Elodiei din concediu sau la orice prilej la care se filmează.
« Ultima Modificare: 02.Feb.2015, 11:31:26 a.m. de sxtelu »
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1508 : 27.Feb.2015, 05:34:25 p.m. »
Criza petrolului loveste unde nu te-astepti !
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline NicNic

Re: Stiri pe scurt...
« Răspuns #1509 : 04.Mar.2015, 04:10:46 p.m. »
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!