Autor Subiect: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis  (Citit de 3487 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Aarri

Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« : 07.Feb.2019, 02:19:02 p.m. »
Buna ziua,

Ma adresez dvs cu o mica intrebare. Am achizitionat un Suzuki Ignis GL+ recent(defapt nici nu l-am primit inca). Planul pentru acest autoturism este sa il fac taxi. Problema de care m-am izbit e faptul ca la RAR la agreere voi avea probleme datorita faptului ca modelul GL+ vine dotat cu geamurile spate si luneta mai inchise la culoare(acel privacy glass). Mai am un coleg cu acelasi model care a fost respins la RAR din aceeasi cauza. Intrebarea mea este daca exista vreo modalitate de a face geamurile clare. Sau trebuie shimbate. Din ce stiu la modelul GL aceste geamuri nu sunt inchise la culoare. Trebuie sa le inlocuiesc neaparat? Daca trebuie schimbate toata treaba asta o fac la reprezentanta? Mentionez ca in cazul in care trebuie inlocuite sunt dispus si cu un shimb cu cineva care e interesat. Va multumesc.
  • Suzuki Ignis GL+ rosu
 

Offline Meltdown

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #1 : 07.Feb.2019, 02:43:17 p.m. »
La ce panarame sunt pe strada ma mir sa te respinga fix pentru asta.

Sa nu mai zic ca nu sunt foarte inchise la culoare. Se vede decent prin ele.

Nu poti sa incerci direct sa treci la RAR, vezi care este treaba ?
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 TURBO 140CP 6MT AllGrip Passion Energetic Red Pearl
 

Offline enicky

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #2 : 07.Feb.2019, 03:01:43 p.m. »
   Eu nu cred ca o masina venita din fabrica cu anumite dotari poate fi respinsa la RAR pt. serviciul taxi. Nu stiu cat adevar spune si cata incredere ai in "colegul" respectiv, pentru ca daca chiar iti e coleg , ti-ar fi dat toate detaliile respective si nu intrebai aici, logic nu?
   Pe de alta parte, chiar e o prostie sa demontezi luneta montata de fabrica, ca sa pui alta, ca sa nu mai zic de costuri...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline duculetu

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #3 : 07.Feb.2019, 03:26:03 p.m. »
Totodata, ca taxi pe Ignis cred ca va trebui sa refuzi curse de la aeroport 😁.
La Suzuki stiu ca nu e ca la nemtesti dar nu poti cere aceasta modificare din fabrica? Stiu ca la precomanda mi-a zis dealerul ca pot alage ce culori vreau in interior dar astept 6 luni sa ajunga asa ca mai bine aleg din ce aveau deja comandat.
 

Offline Aarri

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #4 : 07.Feb.2019, 04:22:01 p.m. »
Multumesc mult de raspunsurile prompte.

Ideea e in felul urmator:

@Meltdown Sunt perfect constient ca sunt multe panarame pe strada care sunt intr-o stare tehnica deplorabila. Si mult mai multe cu 15 mii de tipuri de folie lipita. Din pacate aceste personaje nici nu au macar vreo agreere pentru a efectua aceasta activitate. Si nici nu prea ii doare sa faca vreodata agreerea. Eu pe de alta parte prefer sa fiu in regula cu toate actele.

@enicky Am aflat si eu recent ca in lege pentru taximetrie scrie expres ca autoturismul trebuie sa fie cu toate geamurile clare. Raportat la problema colegului imi cer scuze ca nu am dat toate detaliile. Am fost personal cu el la RAR si din pacate toti de acolo au spus ca nu este posibil din cauza geamurilor, chiar daca ele asa sunt montate de producator. Stiu ca este costisitor si nu prea bine demontarea geamurilor din fabrica. De asta caut alternative.(montare alte geamuri sau stiu eu... posibilitatea de a le face clare pe cele existente.

@duculetu Cred ca in 10 ani am avut 2 curse la cel mai apropiat aeroport din zona mea(Botosani). Legat de modificare din fabrica inca astept un raspuns din pacate de ceva timp. M-am gandit poate cineva pe aici imi poate da o idee.

Multumesc tuturor de raspunsuri pana acum.
  • Suzuki Ignis GL+ rosu
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #5 : 07.Feb.2019, 05:20:45 p.m. »
Geamurile fumurii din fabrică nu se pot face transparente.
Singura soluție e să le înlocuiești (schimb cu cineva ce are geamuri transparente sau apelat la Casco/portofel)

Offline enicky

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #6 : 07.Feb.2019, 06:08:57 p.m. »
Citat
(defapt nici nu l-am primit inca)
   @Aarri, singura alternativa lipsita de costuri, ar fi sa vorbesti cu dealer-ul sa-ti livreze(daca se mai poate) echiparea de baza, care probabil nu are privacy glass.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Soimu

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #7 : 07.Feb.2019, 07:51:07 p.m. »
Poate ai noroc de o rezolvare si mai simpla:

Gasesti pe aici pe cineva care are varianta cheala si fara geamuri fumurii....ii oferi gratis sa faceti schimb; el se alege cu fumuriile free si tu cu alea clare cum ai nevoie. Ar fi bine sa gasesti cu aceiasi culoare de masina, sa puteti schimba usile toate 3 sa nu mai umblati cu demontari de geamuri...


E posibil? :prty:
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline Aarri

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #8 : 07.Feb.2019, 07:58:00 p.m. »
@Soimu Multumesc de raspuns. Da, ar fi o optiune foarte buna sa gasesc pe cineva sa facem schimb. Cred ca e mult mai cost effective pentru mine asa ceva. Daca cineva stie/este interesat de un asemenea schimb ar fi perfect.
  • Suzuki Ignis GL+ rosu
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 379 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #9 : 07.Feb.2019, 08:05:23 p.m. »
Întreabă dealer-ul dacă nu are vreo livrare de Ignis "chel" în preajma sosirii maşinii tale, explică-i situaţia şi roagă-l să prezinte oferta ta eventualilor clienţi. Căştigă toată lumea: tu îţi rezolvi problema, celălalt îşi upgradează gratis maşina, dealer-ul îţi ia banii pe manoperă.
Doar că, cel puţin la portierele spate, cred că vor fi mai multe diferenţe, nu doar geamurile (poate geam electric, difuzoare etc. - nu ştiu echipările Ignis). Deci probabil tot la schimbat de geamuri vei ajunge.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: Soimu