Autor Subiect: turbina NEW VITARA  (Citit de 4494 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #20 : 25.Sep.2021, 10:47:52 p.m. »
  Am vazut ca ai postat acelasi lucru si aici : https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10088.msg328597#msg328597
Inteleg ca ti-ai dat seama ca este o imbinare la cald zona respectiva si metalul s-a inrosit, iar dupa racire a capatat culoarea albastra, ceea ce e normal.
  Asa ca, sa rugam un moderator sa mute ambele postari in topicul despre turbina(citat mai sus), altfel (scuze!) mai rad si altii de noi ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: marius_p

Offline enicky

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #21 : 25.Sep.2021, 10:53:36 p.m. »
M-a luat cu tremur, am crezut ca e un semn ca se rupe ceva acolo. Dar am gasit poza asta postat de tine si m-am mai linistit, e probabil o calire a zonei, cred eu. Pot sa te deranjez cu o intrebare ? La ce turatii schimbi vitezele ? Eu am condus doar diesel pana acum. De asemenea, te-as ruga sa imi spui cum se comporta masina, ca o ai de cel putin 1 an si ceva. Multumesc mult.
    Vitezele le schimbi la peste 2500rot/min, la 3000, dupa "sunet", ptr. ca n-ai cum sa stai cu mereu cu ochii pe turometru. In caz de urgenta se poate merge si pana la 4-5000r/min. Ceasul/turometrul are o zona rosie unde nu e recomandat sa se ajunga.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline marius_p

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #22 : 26.Sep.2021, 09:40:36 a.m. »
  Am vazut ca ai postat acelasi lucru si aici : https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10088.msg328597#msg328597
Inteleg ca ti-ai dat seama ca este o imbinare la cald zona respectiva si metalul s-a inrosit, iar dupa racire a capatat culoarea albastra, ceea ce e normal.
  Asa ca, sa rugam un moderator sa mute ambele postari in topicul despre turbina(citat mai sus), altfel (scuze!) mai rad si altii de noi ! :)
cand nu stiu, intreb. Nu toti au treaba cu metalele, de aceea e forum, sa afli info. Iar cautand acele info, am aflat ca e normala nuanta de albastru. Cei ce râd, să râdă. Nu mi-e rusine sa-mi recunosc limitele. E de-abia a doua masina, prima a fost diesel. Asta e benzinar, asa ca am multe de invatat.
  • suzuki vitara hybrid 2wd passion
 

Offline Zota Sergiu

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #23 : 08.Oct.2022, 12:03:29 p.m. »
Am o intrebare daca ma poate ajuta careva. La mine tija de la turbosuflanta se misca stanga dreapta si creeaza un zgomot metalic cand accelerez. Acea tija intra in garantia turbinei? Adica la service daca ea prezinta acest defect se schimba tot ansamblul?
A mai intalnit cineva problema asta?
Am suzuki vitara 1.0 mt 2019 4x4.

Ps mentionez ca cei de la Suzuki Dolly Iasi au spus ca nu schimba turbina pe garantie ca functioneaza, dar problema clar este prezenta si se poate deteriora cu timpul turbina. Va rog un sfat
« Ultima Modificare: 08.Oct.2022, 12:24:50 p.m. de Sergiu.P »
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 

Offline turbo-v

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #24 : 08.Oct.2022, 10:11:30 p.m. »
Daca e vorba de tija actuatorului electronic atunci e normal sa se miste ,asa lucreaza turbina
  • Vitara 1.4 2WD MT
 

Offline Zota Sergiu

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #25 : 10.Oct.2022, 04:44:48 p.m. »
Daca e vorba de tija actuatorului electronic atunci e normal sa se miste ,asa lucreaza turbina

Acea tija este dar problema este ca nu se misca si nu se auzea masina asa in urma cu 3 ani aproape. Acum a inceput sa se auda. Nu e clar ca este o problema din moment ce ea nu se auzea si acum se aude? Mai ales ca joaca foarte serios. Din cate mi au spus mai multi ingineri mecanici cu timpul din cauza acelei tije careia i se va mari jocul deoarece e defecta, va intarzia intrarea turbinei la accelerare pana cand se va deteruora complet. Eu ii pun sa accelereze o masina din reprezentanta iar daca se aude la fel nu am ce comenta. Dar din moment ce toata lumea m a indrumat sa schimb pe garantie atunci ii voi da in judecata si la anpc daca nu schimba. Nu fac reviziile la ei degeaba.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 
The following users thanked this post: ntire2000, NicNic

Offline turbo-v

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #26 : 10.Oct.2022, 09:12:26 p.m. »
Cred ca cel mai bine ati putea posta un filmulet cu sunetul care va deranjeaza ,sau alternativ puteti merge la un alt service Suzuki pentru o constatare . Sint interesat de subiect deoarece am avut ceva contre cu cei de la suzuki pe tema unei pierderi /limitari de cuplu pe la 3000 rot/min ocazionale ,principalul suspect din punctul meu de vedere fiind turbina /actuatorul .Succes
  • Vitara 1.4 2WD MT
 

Offline ntire2000

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #27 : 10.Oct.2022, 09:52:06 p.m. »
Nu e clar ca este o problema din moment ce ea nu se auzea si acum se aude? Mai ales ca joaca foarte serios. Eu ii pun sa accelereze o masina din reprezentanta iar daca se aude la fel nu am ce comenta. Dar din moment ce toata lumea m a indrumat sa schimb pe garantie atunci ii voi da in judecata si la anpc daca nu schimba. Nu fac reviziile la ei degeaba.

Cel mai simplu e sa-i pui sa completeze o fisa de constatare ca urmare a intrarii în service în care sa scrie negru pe alb ca turbina functioneaza în parametrii.
Pun pariu ca nu o vor face.

Iar reviziile le faci fix degeaba si pe bani multi cu speranta ca garantia este ceva respectat într-o tara de lumea a treia.
Pune si o filmare ca sa ai si o proba palpabila, la o adica.

PS: la Vitara 2019 a fost la un moment dat un lot de turbine cu probleme care au fost schimbate fara prea mare tam-tam din dorinta de a nu da rau la imagine - pe aici erau vreo 3 sau 4 colegi carora li s-au schimbat pe garantie.
A ta fiind la limita garantiei probabil ca încearca sa taraganeze ca sa se scape de tine.
« Ultima Modificare: 10.Oct.2022, 10:12:48 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #28 : 11.Oct.2022, 12:02:32 a.m. »
A ta fiind la limita garantiei probabil ca încearca sa taraganeze ca sa se scape de tine.
  Eu chiar nu-nteleg ce are de pierdut un service care decide sa schimbe unui client un reper al masinii in garantie ?!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: turbina NEW VITARA
« Răspuns #29 : 11.Oct.2022, 12:53:49 a.m. »
N-au nimic de pierdut, dar nu au nici de câstigat.
Asa ca prefera sa zica pas pentru ca e mai ok sa lucrezi pe bani decât pe degeaba, nu?!?

Iar formularistica, comanda pentru piesa si trimisul piesei defecte catre producator sunt o durere de cap în plus, iar noi suntem un popor comod si cu durere în basca pentru cel de lânga noi.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού