Autor Subiect: Stiati ca....  (Citit de 98833 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Stiati ca....
« Răspuns #440 : 10.Apr.2020, 01:00:44 p.m. »
     Conform datelor transmise de furnizorii de servicii de comunicații electronice, traficul total de date a crescut, în medie în ultima saptamâna din luna martie, cu 12% în rețelele mobile și cu 20,9% în rețelele fixe, în timp ce traficul de voce a înregistrat creșteri medii de 22% în rețelele mobile și 22,7% în rețelele fixe. Traficul total de interconectare a crescut, în medie, cu 21% în rețelele mobile și cu 19% în rețelele fixe. Pentru prelucrarea datelor s-a luat ca referința sfârșitul lunii februarie 2020, când a fost înregistrat primul caz de infectare cu virusul COVID-19 în România.
« Ultima Modificare: 10.Apr.2020, 01:19:20 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: Stiati ca....
« Răspuns #442 : 21.Apr.2020, 01:27:01 p.m. »
  Din cele 75 de obiecte, de a caror existenta nu cred ca stie toata lumea, sunt convins ca veti gasi cateva sa va atraga, mai ales ca sunt din toate domeniile :
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Stiati ca....
« Răspuns #443 : 21.Apr.2020, 02:28:51 p.m. »
Danganul de clopot distruge ... virusii!  :mester:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ntire2000

Re: Stiati ca....
« Răspuns #444 : 21.Apr.2020, 02:36:38 p.m. »
Ding - Dong......  :fluier:
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Stiati ca....
« Răspuns #445 : 21.Apr.2020, 05:51:50 p.m. »
Ding - Dong......
   Daca tot a deschis @gabineg subiectul, hai sa vedem cat "rau" iti face si aghiasma aia folosita de preotul din gip ptr. miluirea credinciosilor. Eu de ani de zile am o sticla cu apa plata in frigider cu un banut mic de argint :
   
    Ce spun oamnenii de știință despre apa sfințită care nu se strică niciodată

   Argintul, introdus chiar pentru scurtă vreme în apă, omoară bacteriile de putrefacţie şi algele microscopice care se află în ea sau creează un mediu în care acestea nu se pot dezvolta. Busuiocul este şi el cunoscut ca fiind o plantă cu proprietăţi antiseptice, iar cele două, în combinaţie, fac ca apa sfinţită să se conserve mult mai bine.

„Electrolizii de argint se utilizează la purificarea apei, deoarece argintul este un metal care are proprietăţi sterilizante şi antiseptice, la fel ca aurul. Pus în apă, el omoară toate bacteriile şi microbii. Este de ajuns şi o concentraţie foarte mică de argint ca să purifice apa. O parte din argintul metalic trece în apă, iar aceasta nu se strică”, a explicat Silviu Moisa, inginer-chimist, Baia Mare. sursa
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Stiati ca....
« Răspuns #446 : 21.Apr.2020, 05:58:07 p.m. »
Stai relax ca popa ala n-avea vasul de argint - care nu-i întotdeauna din argint, pentru ca e mai ieftin din inox.
Ca sa-i ajunga la tot satul, plus la ala învecinat, s-o fi dus cu galeata.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Stiati ca....
« Răspuns #447 : 21.Apr.2020, 06:55:17 p.m. »
  Daca nu-ti place argintul, metalul din care erau facute tacamurile, pocalele de vin, etc., hai sa vedem ce se mai folosea pe timpuri.
 Tot in acest scop, mai erau folosite si vasele din cupru. Se pare ca turcii, mari pasionati de cafea, foloseau si inca folosesc ibricul din cupru.
Cat despre vasele din cupru, sau 'caldari", doar unii le mai fac la noi in tara !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Stiati ca....
« Răspuns #448 : 21.Apr.2020, 10:12:42 p.m. »
Ma lasa rece tot circul asta ieftin asociat unei religii promovate exact ca acum 200 de ani.
Nu neg existenta divinitatii, dar modul în care mi se "promoveaza" ea îmi provoaca scârba.
E un spectacol de prost gust care nu se regaseste nicaieri în Biblie.
Si credeti-ma ca am citit-o.
Poate nu am înteles-o întocmai ca un "actionar" din board-ul BOR dar eu nu-mi câstig existenta din vânzarea de icoane, lumânari si alte zorzoane sclipitoare care costa 30 de arginti.
Biserica lui Dumnezeu n-a fost cladita pe tarabele negustorilor din Ierusalim ci pe credinta apostolilor.
Iar de scursuri care-si propovaduiesc credinta cât îi tin (momentan) plamânii sunt satul si ma feresc (mai ales ca dobitocii nu fac diferenta dintre bacterii si virusuri)

PS: sunt ortodox, ca sa nu existe dubii.

ontopic, stiati ca.... https://www.medicaldaily.com/86-holy-water-teeming-e-coli-and-other-bacteria-found-fecal-matter-256863

« Ultima Modificare: 21.Apr.2020, 10:34:13 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Stiati ca....
« Răspuns #449 : 04.Mai.2020, 09:40:52 a.m. »
   Am auzit o stire la tv. si cum deja m-am "intoxicat" de atatea news/gogosi, care-mai-de-care mai "bine crescuta", doar-doar s-o mai "umfla" si ratingu', am mai cautat putin si am mai gasit si alta sursa, care pare a fi credibila : Biz
   Noutatea este ca in sfarsit suntem si noi primii intr-un clasament onorabil :
   București, pe primul loc în topul orașelor cu cele mai bune condiții pentru munca la distanță
Deci, Bucureștiul este cel mai bun oraș din lume pentru munca de acasă sau de la distanță, potrivit Indexului Remote Working, realizat de Broadband Deals din UK.

Indexul a analizat 50 de mari orașe ale lumii și a realizat clasamentul luând în calcul mai mulți factori: viteza medie a internetului, serviciile de livrare de mâncare, numărul de joburi ”la distanță” disponibile, prețul unui laptop (Macbook) și costurile cu traiul de zi cu zi.
 

    Tot aici mai gasim si : Cele mai inovatoare branduri tech în România
« Ultima Modificare: 04.Mai.2020, 09:53:43 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip