Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 82504 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline wolfin

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1050 : 23.Ian.2024, 06:05:09 p.m. »
N ai masina care trebuie.

Am logaul de 1 an. Toti ma evita. Unu nu mi ar schimba si mie farurile matuite. Glumesc

Vorbind serios..eu m am lasat de sportul asta....cu prostul nu te pui...ii las sa se duca unde vor
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1051 : 23.Ian.2024, 06:12:31 p.m. »
Am logaul de 1 an. Toti ma evita.
    Aici m-ai ghicit, si nu pentru ca e marca nationala, dar eu le dau prioritate chiar daca n-au. Mai multe situatii imposibile :-O, create de marca nationala m-au facut de-a lungul timpului sa constat ca e mai bine sa fie in fata mea, decat lateral sau in spate! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline wolfin

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1052 : 23.Ian.2024, 07:31:17 p.m. »
Nici generalizarea nu e buna..dar da..cand vezi masina veche..evita..ca il doare la patin daca o zgarie.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1053 : 23.Ian.2024, 08:04:28 p.m. »
Ca sa raspund tuturor:

1) soferul Audi gri asteapta cuminte ca sa dea prioritate - se vede semnul cedeaza trecerea; el are de dat prioritate tuturor, dar se pare ca nu-l deranjeaza asta cu atât mai mult cu cât se vede ca nu e ditamai coloana în spatele lui - de aici putem deduce ca nu are nici el de asteptat prea mult.
2) eu nu circul cu viteza prin intersectii (pe ideea ca poate dau de un prost mai mare decât mine) - mai mult de 30 n-aveam cu toate ca se vede pe filmare ca am piscat-o si eu un pic ca sa nu-l încurc pe cel care tocmai traversa calea ferata (vine din dreapta) si caruia eram obligat ca sa-i dau prioritate (pe cât posibil nu-mi place sa fiu nesimtit - ajunge sa nu mai am loc în congelator dupa aia)
3) dobitocul ala este reprezentativ pentru RO, doar aici minimul respectul fata de cel din trafic e ceva dus la nivel microscopic; ne consideram europeni, dar cel mai probabil asa ceva se întâmpla prin tari de lumea a treia - cu toate ca aia s-ar putea sa aiba ca scuza prostia si/sau nivelul de educatie.
4) daca eram cu o coaja de maxim 2000 de euro ma înfigeam fara nici cel mai mic gest de regret  :D în mândretea lui de Audi, cred ca acceleram pâna la podea ca sa fiu sigur de daune si de faptul ca ramâne si fara permis pe lânga utilaj.
5) ca si constatare finala chiar nu înteleg înversunarea de a ne grabi undeva cu orice pret si nesimtire maxima fata de cei din jur cu toate ca stim ca moartea oricum ne ajunge din urma; nu e mai bine ca sa ne traim clipele frumos si fara stress?

PS: soarele n-are nici o treaba în toata situatia asta decât poate faptul ca atunci când era mic l-o fi uitat ma-sa pe prispa neprotejat de radiatiile solare pe dobitocul asta care a ajuns acum la maturitate cu deficiente mentale.
PS2: enicky a facut o constatare buna, cu ce viteza mergeam eu.
Am observat ca nenorocita mea de camera are ceva optiune dezactivata (cred ca gps-ul) si nu-mi arata viteza de deplasare - musai sa o butonez mâine ca sa corectez problema.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1054 : 23.Ian.2024, 08:42:18 p.m. »
Plin de melteni de-astia in trafic. Nu merita sa-l sifonezi pentru ca pierzi mult prea mult timp pe la asigurator si pe la service.
Oricum, numarul de la masina i se potriveste, parca l-a ales special. :D
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1055 : 23.Ian.2024, 10:29:26 p.m. »
1) soferul Audi gri asteapta cuminte ca sa dea prioritate ...
PS: soarele n-are nici o treaba în toata situatia asta...
Nu am vazut semnalizarea astuia nici daca era cineva la volan asa ca am crezut ca este o masina parcata iar cel cu "autobuzul" Audi, a fost fortuit sa efectueze depasirea. Este un obicei des intilnit mai prin toate orasele sa parchezi chiar in "buza" intersectiei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1056 : 23.Ian.2024, 10:42:41 p.m. »
Probabil ca știți ca Tesla avansează in domeniul conducerii autonome, acest lucru fiind crucial si pentru robotii pe care ii dezvolta (si Apple, si chinezii se rup in doua sa fie primii sau pe acolo. GM a lăsat-o balta, a îngropat Cruise).
Am observat un lucru urmărind diferitele evaluări ale capabilităților software-lui. Fiecare comentator o face din prisma stilului propriu de conducere. Un lucru este sigur: deși softul este mai "uman" acum, trebuie "corectat" in anumite chestii pe care le cam fac toți oamenii in diferite feluri. De exemplu este demonstrat ca 95% din oameni NU opresc complet mașina la STOP... iar softul o face invariabil, chiar daca e noapte si nimeni pe strada... Deși îmi place sa conduc, nu cred ca o s-o mai facem (pe drumuri publice) multi ani după ce conducerea autonoma va demonstra ca accidentează/ucide mai putini oameni la milionul de km conduși...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1057 : 24.Ian.2024, 12:16:12 p.m. »
Va trebui sa treaca mult timp pana oamenii se vor obisnui cu ideea ca o masina autonoma este un aparat de deplasare.
Care nu poate fi operat in functie de starea de spririt a pasagerului. Adica a soferului, cum se intampla acum cand conduci o masina ...

In plus, cred ca vor trebuie regandite unele reguli de circulatie, ca sa faca posibila conducerea autonoma in conditii de siguranta.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: Costique

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1058 : 24.Ian.2024, 02:30:22 p.m. »
In cazul de fata, cred ca orice masina autonoma e cu mult mai inteligenta decât ghiolbanul filmat de mine.
Data viitoare - si asta e o certitudine! un imbecil din asta poate ucide câtiva nevinovati.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Costique