Autor Subiect: Insonorizare S-Cross  (Citit de 33792 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 379 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #60 : 24.Apr.2017, 09:57:45 p.m. »
Păi tu eşti un om al faptelor în ce priveşte obiectul jurnalului (maşina), aşa că nu ai nevoie de vorbe (prea multe).

Iar amalgamul din secţiunea jurnale se poate schimba (şi) cu încetul, prin puterea exemplului. Al meu, al tău, al altora. În ciuda opoziţiei unor membri mai vechi.
În fine... e vorba de timpul tău, corect.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #61 : 25.Apr.2017, 09:49:36 a.m. »
....Iar amalgamul din secţiunea jurnale se poate schimba (şi) cu încetul, prin puterea exemplului. Al meu, al tău, al altora.
             Off topic, ca a venit vorba, fiecare intelege in felul lui realizarea jurnalului ...auto ! Foarte multi (exclus cei de fata) il vad ca o nuvela cu episoade  mai mult sau mai putin interesante si chiar asa le si iese.
           Poate introducerea o fi telenovelistica, dar continuarea ar trebui sa mentioneze episoade interesante din viata ...masinii, dar interesante si petru cei care vor citi, ptr. ca nu este un jurnal intim, este public, si tocmai de aceea il scrii ca sa-l citeasca si altii, deci pe cat posibil sa nu fie plin de ...balarii. Dovada ca multi (si eu!) s-au inspirat din aceste jurnale. De aici si ideea de a avea titluri sugestive, si de exista si semnaturi scurte si concrete, exact cum ne place cand ne urcam la volanul unei masini noi, sa aiba comenzi intuitive.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #62 : 07.Mai.2017, 12:17:23 a.m. »
@enicky
legat de jurnal, mai ma gandesc, probabil dupa concediul de anul acesta, in care intentionez sa merg in jur de 12.000km cu ea si probabil voi avea mai multe de povestit.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #63 : 08.Mai.2017, 10:44:28 p.m. »
Weekend-ul acesta am mai prestat ceva munca in folosul acaretului din dotare si implicit al piticilor utilizatorului.
Pentru a nu ingreuna prea tare usile am ales tot metoda ca la aripi si carenaje, de a acoperii cu folie STP (1,8mm) doar cat sa nu zdrangane tabla. In rest, am pus cat de mult burete CTK 8mm si din cel gofrat.
Pe interiorul gaurilor de acces am pus burete CTK 4mm peste care am aplicat folia STP formand un fel de sandwich.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #64 : 08.Mai.2017, 10:46:16 p.m. »
ceva din interiorul portierei
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #65 : 08.Mai.2017, 10:50:24 p.m. »
buretele cu adeziv CTK de 4mm si folia STP care vine peste el
« Ultima Modificare: 08.Mai.2017, 11:09:17 p.m. de crsors »
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #66 : 08.Mai.2017, 11:15:41 p.m. »
Fetele de usi de pe fata au o chestie ... sa zicem insonorizanta, pe care am dat-o jos, apoi am curatat zona unde era lipita cu spray ce dizolva spuma cu care lipeste polistirenul, am aplicat burete CTK 8mm, "pasla/blana" care era pusa initial si ca sa stea piticii linistiti, am lipit cu spray adeziv si niste burete insonorizant.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #67 : 08.Mai.2017, 11:18:27 p.m. »
Cam asta ar fi acoperirea inaintea montarii fetelor de usi

Am senzatia ca zgomotul care mai patrunde din lateral provine doar de la geam sau imbinare chedere.

In faza de mai jos am bagat prin gaura de la difuzor ceara anticoroziva la spray, peste cea din fabrica, sau in locul celei pe care am curatat-o initial cu alcohol tehnic.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline crsors

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #68 : 08.Mai.2017, 11:25:34 p.m. »
La bradutii care prind fetele de usi am pus material textil cu adeziv, ca sa nu mai zdrangane in locasul din fata de usa.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Passion 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #69 : 08.Mai.2017, 11:30:44 p.m. »
  Eu am ales sa fac altfel insonorizarea usilor : http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=6600.80#gsc.tab=0
  Am omis sa pozez fetele de usi(de plastic), intr-adevar.
   Nu stiu daca se obtine efect maxim montand fasii de stp la 10-15cm distanta intre ele ! Totusi s-a compensat oarecum cu buretele.
Deasemenea nu cred ca este cea mai fericita solutie acoperirea decupajelor usilor. Ar fi ok daca fetele de usa(int.si ext.) ar fi din lemn sau un material cu rezonanta(?), dar fiind din tabla ...insonorizata, eu n-am gasit  logica.  Eu ma gandesc ca spatiul ala este incinta unei boxe, iar sunetul impins/creat de difuzor se propaga prin acele gauri catre interiorul masinii, chiar daca intalneste panoul de plastic.
    Asa am gandit eu insonorizarea usii, comparand-o cu o boxa cu bass-reflex. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip