Autor Subiect: Insonorizare S-Cross  (Citit de 33798 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AlexB

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #140 : 27.Sep.2018, 11:21:12 a.m. »
Ieri am reusit sa inlocuiesc difuzoarele din usile fata si tweeterele.
Multumesc din nou colegilor de pe forum care au facut deja aceasta operatie, pentru ca din nou m-am inspirat de la ei  :P
Ca si sitem de boxe am ales Helix F 62C, iar pentru spate urmeaza sa instalez Helix F6X coaxiale. Aveam de ales intre cele mentionate si Hertz gama Dieci DSK, din cate am inteles cele Helix coboare mai bine in frecventa si inaltele ar fi mai putin stridente.

Cum am procedat:
- tweeterele au venit cu crossover separat fata de midbass, iar acest lucru a fost de ajutor pentru ca am putut pastra mufa originala de la masina, a trebuit doar mufa de la crossover putin modificata.
- fixarea tweeter-ului l-am facut cu o curelusa, exact cum au procedat si alti colegi :clap:
- pentru difuzoarele din portiere am cumparat inele de MDF de 20 mm grosime, pe care le-am lacuit sa nu traga apa in timp
- inelele le-am fixat de tabla cu 3 suruburi de 4x25 cu cap inecat, saiba cu garnitura de guma si piulita autoblocanta
- intre inele si tabla am pus fasii de mastic pentru a nu transmite vibratii, iar intre inele si boxe o fasie de burete cu autoadeziv (le aveam de la un alt set de difuzoare)
- la crossoverul de la midbass a trebuit sa tai mufa originala pentru ca firul venea prins sub suruburi. Crossoverul l-am fixat cu fasete pe tabla cu gauri a usii astfel incat sa nu incurce macaraua de la geam
- fixat difuzorul midbass pe inelul MDF cu 4 autofiletante putin mai scurte decat cele care au venit cu boxele, ca sa nu risc sa dau in tabla de la usa.
- montat la loc fata de usa

Acum chiar ca pot sa zic ca am muzica in masina si nu galagie  :happy:
Sunt foarte multumit de cum se aude muzica si mai urmeaza sa insonorizez si usile din spate si sa schimb si acolo boxele, cei drept cu unele coaxiale.
Dezavantaje: daca dau mai tare bass-ul aud ceva zgomote de prin stalpii dintre usi si face galagie si oglinda retrovizoare din stanga de la vibratii...
Si cateva poze:
  • Suzuki SX4 S-Cross Passion 1.4 BoosterJet AllGrip 6MT Galactic Gray 2017
 
The following users thanked this post: steph, toma, Lucian BLK, trl

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #141 : 27.Sep.2018, 03:18:15 p.m. »
  Ai facut treaba buna, dar ma mir ca la cat material ai bagat, mai vibreaza oglinzile !
As mentiona ca inelele nu trebuiau lacuite pt. ca apa n-are sanse sa ajunga la ele, pe de-o parte, iar pe de alta parte, lacul intareste structura materialului si atenueaza din calitatea lui (si) de absorbant fonic. Dar esti un tip meticulos, cred eu, ceea ce e bine. Imi place lucrarea ! :good:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: AlexB

Offline AlexB

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #142 : 27.Sep.2018, 10:06:28 p.m. »
Multumesc pentru aprecieri  ;)
Stiu ca teoretic nu are cum sa ajunga apa in zona difuzoarelor, dar si eu ma numar printre cei care am gasit apa in portiere dupa o ploaie mai serioasa... Acesta era motivul pentru care am lacuit inelel, sincer la faza cu pierderea din calitate a materialului nu m-am gandit. Sper ca dupa antifonare sa nu mai ajunga apa intre usa si panoul interior.

In alta ordine de idei, am gasit elementele de fixare pentru panou, asa numitii "braduleti", poate mai reuseste si altcineva sa rupa din ei :)
Am gasit doua variante care se potrivesc(vezi poze). Cel din stanga e cel original, cel din dreapta e identic cu el, iar cel maroniu e putin mai gros, intra putin mai greu in gaura din usa, dar are o garnitura din cauciuc. In a doua poza gasiti codurile pieselor. Cred ca se potrivesc si la alte modele Suzuki.
  • Suzuki SX4 S-Cross Passion 1.4 BoosterJet AllGrip 6MT Galactic Gray 2017
 
The following users thanked this post: musicall, trl

Offline Sefer Jesirah

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #143 : 04.Sep.2019, 08:51:20 a.m. »
Vreau sa insonorizez S-cross-ul, dar pentru ca, 2 maini stangi..  :D ;-) imi poate spune cineva, estimativ, cat ar fi distractia, eventual cu manopera inclusa?  :pardon:
  • Ex sx4 s-cross 1.6 DDIS Luxus AT Allgrip / Renegat Night Eagle
 

Offline aavii

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #144 : 04.Sep.2019, 11:57:48 a.m. »
Vreau sa insonorizez S-cross-ul, dar pentru ca, 2 maini stangi..  :D ;-) imi poate spune cineva, estimativ, cat ar fi distractia, eventual cu manopera inclusa?  :pardon:
Tot?
Insonorizarea e in functie de ce elemente vrei. Cred ca @enicky te poate ajuta cu cat costa tot
Pentru usi fata/spate cred ca merge si cu doua maini stangi :)) Dar unele firme iau cam 100 ron de usa (ceea ce mi se pare mult)
  • Suzuki Vitara S grade
 
The following users thanked this post: Sefer Jesirah

Offline boga81

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #145 : 04.Sep.2019, 12:19:17 p.m. »
Confirm 70-100 lei pe usa manopera. Be-loud sunt buni

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 
The following users thanked this post: Sefer Jesirah

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #146 : 04.Sep.2019, 07:14:04 p.m. »
Confirm 70-100 lei pe usa manopera. Be-loud sunt buni
Cu be-loud am facut si eu plafon si podea, dar am avut eu material.
Usile mi le-am facut singur, dar cum spune @boga81 nu e mult, la cat iti zdrelesti mainile sa lipesti materialul pe fata de usa de tabla si pe cea interioara, chiar merita !
   Deci pretul depinde de suprafata si calitatea materialului. In functie de ce-ti doresti, ceri un pret/oferta.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline trl

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #147 : 11.Dec.2021, 08:55:34 p.m. »
Salutare!

Aveam vibratii ciudate in porteiere, in special stanga-fata, la sofer. Totodata, simteam o frecventa de rezonanta undeva intre 150...300 Hz, mai ales la radio la vocile masculine, vibrau portierele ciudat, chiar daca columul era dat la 4 sau 5. Am avut inainte un Leon 1P (8 dif. in portiere) si un Clio Symbol din 2004 (era "stock" cu 2 woofere pe spate), dar toate au sunat mai bine decat S-Cross-ul, cel putin nu erau frecventele astea ciudate de rezonanta. Cred ca mai slab ca S-Cross (sau comparabil) am ascultat un Accent de prin 2004...in fine.

Am decis sa fac o insonorizare partiala, dar totusi similar cu ce au facut si alti colegi din acest thread, dar sa schimb si difuzoarele. Am inceput azi cu portiera care ma deranja mai mult: stanga-fata, asa ca pun cateva foto si detalii explicative.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 Spirit MT AllGrip
 

Offline trl

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #148 : 11.Dec.2021, 09:36:41 p.m. »
Am decis ca momentan sa pastrez folia originala care acopera la interior tabla portierei.

Materialul insonorizant l-am luat de la Be-Loud, website: https://ctk.world/en/product/avtomotive/vibrodamping-kits-en/ctk-standard-door-kit/. Am aplicat vibroabsorbant CTK Standard 2mm pe tabla dinspre exterior, dar am reusit sa pun putin si pe tabla dinspre interior. Pe deasupra am aplicat CTK Elastic 6mm, care este un fonoabsorbant, ca un fel de burete/spuma foarte fin la atingere si absoarbe rezonantele din cavitatea portierei.

Partea de plastic a portierei pare decent antifonata de fabrica, cel putin materialul sintetic negru e chiar gros si dens, lucru care m-a determinat sa nu adaug decat foarte putin burete autoadeziv CTK Linefix 7mm pe cateva muchii interne.

Difuzoarele originale din portiere sunt niste mizerii, niste pocnitori, nu mi-a venit sa cred cand le-am vazut. In fine, am pus pe fata ESX Horizon HZ6.2C (datasheet: https://www.esxaudio.de/english/assets/hz6.2c.pdf) care mi-au fost recomandate de Be-Loud ca fiind compatible pe portierele din fata cu Vitara/S-Cross, urmand ca pe spate sa pun la primavara ESX Horizon HZ62, care sunt coaxiale. Probabil voi inlocui si tweeterele, dar momentan m-am concentrat pe eliminarea vibratiilor din portiere si scaderea frecventei de rezonanta.

Am efectuat niste masuratori, inainte si dupa, cu microfon de masura ECM999, interfata audio profesionala Motu M4 si aplicatia REW, cat si niste fisiere audio redate de pe un iPhone via Apple CarPlay, prin cablu USB. Am observat o crestere clara in frecventele grave pe noul difuzor, iar dupa 100Hz amplitudinea incepe sa scada usor (nu apare pe masuratorile atasate), frecventele medii-inalte nefiind foarte prezente (nu mi-e clar daca e de bine sau de rau, voi vedea zilele viitoare, dar pe moment sunt multumit).

Mai jos avem castigul in dB pe noul difuzor din portiera sofer vs. difuzorul original (ECM999 pus la aprox. 10 cm in fata difuzorului, cu portierele inchise):
 @25Hz: +9.0dB
 @30Hz: +9.0dB
 @35Hz: +5.6dB
 @40Hz: +7.3dB
 @45Hz: +7.2dB
 @50Hz: +7.7dB
 @55Hz: +7.4dB
 @60Hz: +9.3dB
 @65Hz: +4.2dB
 @70Hz: +3.9dB
 @75Hz: +4.0dB
 @80Hz: +1.3dB
 @85Hz: +1.2dB
 @90Hz: +3.6dB
 @95Hz: +2.7dB
@100Hz: -0.7dB

Dupa cum se observa, castigul cel mai mare e pe subbass, la 25...30Hz, dar si la 60Hz, adica fix ce lipsea pe echiparea "stock". Vibratiile s-au mai eliminat, iar bass-ul suna ceva mai plin si mai placut. De asemenea, distorsiunile (THD) au scazut cu 10...20dB in intervalul de frecvente de mai sus.

In ultimele doua grafice se observa castigul pe subbass dintre cele doua masuratori: portiera stock vs. portiera insonorizata cu difuzor ESX. Ignorati ce depaseste 100Hz, deoarece alea sunt doar aromonicile (fiserele de test au fost doar intre 25...100Hz).

Diferente vizibile si masurabile intre cele doua difuzoare (stock vs. ESX Horizon HZ6.2C):
- diametru de 13.3mm vs. 13.8mm;
- 3.4 Ohm vs. 2.8 Ohm;
- magneti, trese si diafragme complet diferite.

Din foto din postarea de mai sus se pot vedea clar diferentele de calitate si de constructie dintre cele doua difuzoare.
« Ultima Modificare: 11.Dec.2021, 09:57:38 p.m. de trl »
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 Spirit MT AllGrip
 
The following users thanked this post: teutzue, sorinf

Offline enicky

Re: Insonorizare S-Cross
« Răspuns #149 : 12.Dec.2021, 02:19:54 a.m. »
   Da, ai facut treaba buna, bravo ! Daca puneai si pe fetele de usi, scapai de vibratiile cauzate de voce. Eu n-am mai schimbat difuzoarele.
Cam asa am facut eu :
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: trl