Autor Subiect: Revizia la 1000 Km  (Citit de 44447 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toma

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #30 : 27.Dec.2016, 10:29:41 a.m. »
Mda.... eu prefer sa schimb uleiul anual la fiecare revizie. Am multi kilometri in oras (Bucuresti), deci "conditii dificile de exploatare". In plus mi se par beneficiile mai mari decat cheltuiala.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline AnCh

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #31 : 04.Ian.2017, 07:00:11 p.m. »
Pot spune ca sunt foarte dezamagit de ce citesc pe acest forum legat de revizia recomandata la 1000km. Eu ma asteptam sa schimbe uleiul  pentru a face o "curatare" a impuritatilor aparute in timpul rodajului initial.
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #32 : 04.Ian.2017, 07:04:19 p.m. »
Nu există revizie la 1000 km. Este o verificare.
Deși, aia e pe banii tăi, ce exact te oprește să faci revizie?
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline mariusl82

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #33 : 04.Ian.2017, 07:07:32 p.m. »
La mine au mai completat cu niste antigel.
Dar daca tu vrei sa schimbi uleiul nu cred ca te opreste cineva.
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline AnCh

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #34 : 04.Ian.2017, 07:35:35 p.m. »
Nu există revizie la 1000 km. Este o verificare.
Deși, aia e pe banii tăi, ce exact te oprește să faci revizie?

In cartea service scrie revizie recomandata, daca nu ma insel. Cartea de service este in masina si nici nu ies acum sa o verific dar asa tin minte, ca ar fi specificat revizie optionala/recomandata. Totusi, este posibil sa ma insel. :)
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 

Offline Vali D

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #35 : 04.Ian.2017, 10:05:27 p.m. »
AnCh - la 1000 de Km sau termen de 1 luna de la ridicarea masinii se face o verificare vizuala si atat, verificare ce nu este obligatorie doar optionala. Despre revizie nici vorba sau inlocuit ulei motor - asta se facea la Dacia 1300 (pag. 29 din manual) pentru ca Dacia venea cu ulei de rodaj motor din fabrica (inlocuire la 500Km), ceea ce la Suzuki nu este cazul. Insa este recomandat sa nu depasesti 120 Km/h in viteza a 5-a, sa tractezi remorca si ce mai scrie in carte pana la 950 Km. Parerea mea este sa nu o fortezi pana la 1500-2000 Km pana se rodeaza cat de cat componentele (sa mergi mai batraneste).
 

Offline AnCh

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #36 : 05.Ian.2017, 10:07:23 a.m. »
Am revenit, dupa verificarea de 1000Km care a tinut mai putin de jumatate de ora. Practic nici nu stiu ce i-au facut pentru ca nu aveam cum sa vad in service-ul celor de la Dageco (sunt fix langa firma la care lucrez) asa ca am plecat si m-am intors cand era gata.

Cu ocazia aceasta am vazut si eu in cartea service ca scrie Verificare si nu Revizie. A fost greseala mea si vreau sa imi cer scuze pentru confuzie, Bogdanzarnescu. :)

Vali D, cam pe la turatiile respective acolo am facut si eu treaba cu exceptia faptului ca la inceputul rodajului am folosit la un moment dat in panta, modul sport crezand ca ajuta putin la urcare in turatiile reduse cand nu reusea masina sa urce o panta (4 persoane in ea). Nu a ajutat pentru ca nu aveam turatii destul de mari sa poata sa fie eficient asa ca nu l-am mai folosit de atunci si pana la iesirea din rodaj si nici turatiile recomandat de CB nu le-am mai folosit. Masina cere mai mult si iti da cand ii ceri, observand acest lucru la drum intins.
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 
The following users thanked this post: ambmihai

Offline Seby25

Re: Revizii New Vitara
« Răspuns #37 : 06.Mai.2017, 10:12:42 a.m. »
Am facut verificarea de 1000km la Poliserv Ploiesti. Doar "completare" antigel.
  • Suzuki Vitara 2017
 

Offline Cristian Iulian

Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #38 : 06.Apr.2018, 01:11:53 p.m. »
Stiti daca e vreo problema daca acea verificare la 1000 km o sa fie facuta la 1200 km ? Am un drum mai lung de facut si nu ma incadrez nici la plecare nici la sosire  :)
  • Vitara S 1.4, Allgrip, MT, Galactic Grey Metallic / Cosmic Black Pearl Metallic
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Revizia la 1000 Km
« Răspuns #39 : 06.Apr.2018, 01:17:22 p.m. »
Nu-i problema. Verificarea e facultativă.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Cristian Iulian