Autor Subiect: Noul Suzuki Jimny (2018>)  (Citit de 92135 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Baraka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Gen: Bărbat
    • Mures
Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #40 : 21.Ian.2018, 07:41:54 p.m. »
Mie imi place chiar mult. Ca fost posesor de Jimny si Samurai pot spune ca design - ul este cea mai fericita combinatie intre forma retro de Sami si tehnologia de ultima generatie. Cred ca toti pasionatii de Samurai..si sunt multi tare..vor cumpara masina asta fiind satui de retusuri la tinichigerie si brutalitatea suspensiei pe foi. Iar posesorii de Jimny actual ar fi incantati de un consum cu 2 sau 3 ltr/100 km mai putin. O varianta cu ceva portbagaj in plus si diesel ar fi cireasa de pe tort. Personal desii as avea nevoie de inca o masina stau cu banii gramda asteptand un drive test...lunga asteptare..
  • Ex jimny
 

Offline enicky

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #41 : 22.Ian.2018, 12:02:12 a.m. »
   Eu cred ca nu mai este mult de asteptat, pentru ca in planul lor sunt prevazute multe modele de lansat pana in 2020, deci pana in vara s-ar putea sa apara.(aprilie ca Vitara)
   De la 2015 pana in prezent au lansat au lansat destul de multe luand in considerare model+varianta, deci urmeaza sigur ceva nou.
   Eu cred ca vom avea si un GV nou.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Baraka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Gen: Bărbat
    • Mures
Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #42 : 22.Ian.2018, 12:18:03 a.m. »
Cred si eu ca se impune un GV nou.nu au cum sa ignore golul lasat de generatia precedenta. Personal ajusesem pana in faza finala a achizitionarii unui vitara nou diesel si m am retras in ultima clipa ...mi s-a parut prea mic ca si masina de familie. O usoara crestere in dimensiuni ar fi fost perfecta ..si nu e doar opinia mea. Si cum sunt mai originali decat alte marci sunt sigur ca ar iesi ceva mai interesant si mai praxtic decat Sportage, Juke sau i 35. Ca si exemplu noul Ignis mi se pare genial pentru clasa lui.
  • Ex jimny
 

Offline duculetu

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #43 : 22.Ian.2018, 09:28:23 a.m. »
Vezi, fix aici este si problema. Nu este o masina de familie. Mie mi-a luat mult pana am inteles asta in ideea ca am incercat de mai multe ori sa il iau pentru ca imi placea tot la el si am ales varianta din semnatura care duce mai spre o familie (3 oameni lejer).
Revin asupra a ce am spus si sper ca infotaiment-ul este optional sau doar pe varianta de dotari de top pentru ca nu ii inteleg rostul pe un Jimny.
 

Offline saureign

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #44 : 22.Ian.2018, 10:51:43 a.m. »
Revin asupra a ce am spus si sper ca infotaiment-ul este optional sau doar pe varianta de dotari de top pentru ca nu ii inteleg rostul pe un Jimny.

l-as vedea util doar pentru harti si GPS.

[Mie personal nu-mi plac deloc ecranele astea, de aceea poate ca si am achizitionat varianta basic Vitara. Sa mai dai inca 5000 EUR ca sa ajungi la navigatie, e cam mult (chiar daca obtii nush'ce sisteme electronice in plus, utile, altfel, dar fara de care te poti descurca)]
  • Swift 2019 allgrip
 

Offline duculetu

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #45 : 22.Ian.2018, 11:13:31 a.m. »
Nu contest utilitatea sistemului in general (harti, etc) ci in aceasta masina. Nu o sa iti iei Jimny sa te duci la munca zilnic in Bucuresti si nici nu o sa faci tara in lung si in lat in el. Iar pentru ce cred eu ca este facut Jimny-ul si caror oameni i se adreseaza nu cred ca vor sta zilnic sa stearga plasticul lucios sau ca vor renunta la cizmele de cauciuc sau se vor sterge pe incaltaminte inainte sa urce in autovehicul.
Este o masina offroad exemplara, premiata de multe ori (mai ales de RU) dar unde nu vad cum ai putea combina luxul cu utilitatea. Odata ce incerci sa faci asta deja schimbi directia masinii si intra intr-o categorie unde sunt altii pionieri (parerea mea).
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #46 : 22.Ian.2018, 11:19:17 a.m. »
Sa stii ca Jimny este si o masina care se inchiriaza de turisti in zonele cu relief munte-mare (coastele si insulele Greciei, Italiei si Spaniei), unde drumurile sunt inguste si cu pante-rampe accentuate. Acolo ar fi nevoie de GPS.   
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline enicky

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #47 : 22.Ian.2018, 12:05:08 p.m. »
...Este o masina offroad exemplara, premiata de multe ori (mai ales de RU) dar unde nu vad cum ai putea combina luxul cu utilitatea. Odata ce incerci sa faci asta deja schimbi directia masinii si intra intr-o categorie unde sunt altii pionieri (parerea mea).
    Nu-ti contest afirmatia de mai sus, dar sa fii tu sanatos cate domnisoare/doamne am vazut eu facand off road prin Bucuresti cu Jimny ! Si nu mai zic si de alte varste chiar. Nu stiu cum n-ai observat ! Iar in Grecia nu mai spun ! De altfel, daca noua motorizare ar consuma mai putin, nu vad de ce n-ar fi buna de oras ! Mica este(pt.parcare), inalta este(gropi, borduri), doar un consum ceva mai redus ar trebui.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline duculetu

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #48 : 22.Ian.2018, 12:30:20 p.m. »
Daca te axezi fix pe oras decizia mai buna este Ignis. Eu nu zic ca nu l-ar cumapra nimeni, eu zic doar ca nu este smart purchasing decision sa pui sistemul pe masina standard. Poate sa fie prezent ca optional dar sa nu il calculeze in pretul de lista pentru ca vor pierde.
Da, sunt oameni care se duc la munca, in Bucuresti, cu Jimny dar eu vad doua posibilitati:
- fie banutii de benzina nu sunt o problema ceea ce ma face sa cred ca isi vor alege ceva mai confortabil. Reamintesc ca Jimny-ul este o masina exemplara raportata functionalitate/cost nu ca este o inventie nemaipomenita.
- fie au nevoie de o masina 4x4 pentru a ajunge la munca si aleg Jimny, ceea ce ma face sa cred ca nu lucreaza in costum ca CEO.

Cu siguranta oamenii ar beneficia de sistemul, nu zic ca nu, dar daca este integrat in pret, pretul o sa creasca per total si este posibil in bugetul respectiv sa gasesti variante (la fel de mici, la fel de usor de parcat). Mare noroc a fost ca nu au mai continuat cu Toyota Rav 4 2004 in 3 usi.
Eu as pastra Jimny ca o masina utilitara si as oferii Ignis ca alternativa pentru oras. As face o delimitare clara pentru a nu incurca.

Eu personal, daca as avea bani si locuri de parcare, mi-as lua un Jimny <2001 sa mesteresc la el si sa ma bucur de o masina pur mecanica, sau de ce nu un Samurai.
Cunostintele mele in auto nu sunt vaste, zic ce gandesc, dar accept critica pentru ca asta ma formeaza sa devin mai bun, mai informat. :)
 

Offline shpeedy

Re: Noul Suzuki Jimny (2018>)
« Răspuns #49 : 22.Ian.2018, 01:34:19 p.m. »
Parerea mea ca la ce trafic avem in Bucuresti, mersul cu orice motorizare clasica (motorina/benzina),  zi-de-zi,  este oneros...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X