Autor Subiect: Swift 2017  (Citit de 78599 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline chipson78

Re: Swift 2017
« Răspuns #60 : 29.Mai.2017, 01:29:01 p.m. »
@chipson78 : nici nu era topic deja deschis cateva randuri mai jos... :-/ :-?

Mai multa atentie pe viitor, te rog.

mea culpa, nu l-am vazut :pardon:


@jupanul1, asta le are pe toate deodata, desi mi s-a parut periculos sa le vezi pe toate deodata, daca stai sa te uiti, de exemplu, cand se incarca bateria, s-ar putea sa uiti sa mai iei si curba....
si mai are o chestie pe care nu am inteles-o: are camera monoculara, senzor laser si senzor radar, la ce trebuiau atatea, nu stiu..... si nici nu vreau sa stiu cat costa un parbriz cu toti senzorii aia. ma rog, senzorul radar e in bara, dar cred ca ati prins voi ideea.
  • Swift 1.0 AT
 

Offline ff_2004_06

Re: Swift 2017
« Răspuns #61 : 29.Mai.2017, 02:51:49 p.m. »
Am vazut zilele trecute unul albastru si cu numere rosii in Iasi, mi-a placut din mers cu DRL-urile cu LED aprinse, pare o masina de oras reusita ca design.
Nu cred ca vor fi vreodata atat de multe cum sunt Vitarele acum, dar sa vedem...
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline jupanul1

Re: Swift 2017
« Răspuns #62 : 29.Mai.2017, 03:37:34 p.m. »
@chipson78 poate om prinde vreun manual de noul Swift pe-aici pe forum și atunci cred că o să ne cam edificăm asupra necesității atâtor senzori.
Citat
The range-topping (for now) SZ5 has a new monocular camera/laser sensor system, which detects slowing and stationary traffic ahead and warns and/or automatically brakes the car to a halt.
”Senzorul laser” îmi imaginez că e necesar pentru a asigura focalizarea eficientă (deh... cu o singură cameră nu poți afla suficient de precis profunzimea).


P.S. - parbrizul se vinde separat, nu văd de ce ar fi un preț prea exagerat la el. Până la urmă nu are decât o zonă colorată în negru cu ”ferestre” transparente în ea. Tot harnașamentul de senzori este adăugat după ce se lipește parbrizul și, evident, pot fi ”portați” în caz de necesitate de la vechiul parbriz.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline chipson78

Re: Swift 2017
« Răspuns #63 : 29.Mai.2017, 10:02:47 p.m. »
Iar la Swift alta problema: pe Programul Rabla masina trebuie facturata final la maxim 120 de zile de la nota de acceptare in program, iar dealerii Suzuki pot aduce Swift-uri la comanda abia din septembrie incolo.

a mea cica vine intrei saptamani, azi am aflat, se pare ca era deja fabricata, asa ca ai putea avea noroc. daca ai vorbi cu un dealer cred ca ar putea sa vada stocul din fabrica, merita incercat. citat din mailul primit:
"Vreau sa va informez ca masina este pe stocul fabricii, am comandat.o si urmeaza sa se livreze in urmatoarele 3 saptamani.
Asadar livrarea se poate face mai devreme."

@jupanul1, probabil ca ai dreptate cu parbrizul, nu stiu din ce folclor stiam eu ca vine cu tot cu senzorii care sunt lipiti de el. oricum, cu senzori sau fara la Honda un parbriz OEM e peste 2000 de ron.
in ceea ce priveste laserul, probabil ca e mai eficient decat sistemul de la Ignis unde sunt doua camere care fac acelasi lucru. dar Ignis parca nu are are si  radar in bara fata, S_cross are doar radar, l-au facut pe asta micu' cel mai smecher, are si radar si camera si laser :-))
  • Swift 1.0 AT
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Swift 2017
« Răspuns #64 : 29.Mai.2017, 10:36:38 p.m. »
l-au facut pe asta micu' cel mai smecher, are si radar si camera si laser :-))
Nu are si Radar si Laser. Functia "radar" implementata la Vitara/S-Cross este preluata pe Swift de sistemul camera+laser
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 
The following users thanked this post: SuViPa

Offline jupanul1

Re: Swift 2017
« Răspuns #65 : 30.Mai.2017, 08:09:20 a.m. »
Conform celor citite pe net pentru RBS (hmm! :dknw:, mai corect ar fi DSBS) + adiacente (High Beam Assist) este folosit sistemul optic, pentru ACC este folosit sistemul radio.

Radar sigur are, altfel pentru ce ar fi fost bucata aia de plastic din grila față?
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline chipson78

Re: Swift 2017
« Răspuns #66 : 30.Mai.2017, 09:33:05 a.m. »
are sigur si radar si camera si laser, vezi poza
  • Swift 1.0 AT
 

Offline f.cristi

Re: Swift 2017
« Răspuns #67 : 30.Mai.2017, 05:53:11 p.m. »
Eu nu reusesc sa ma decid intre Ignis si Swift, iar de la Swift (doar Spirit) intre motorizari si cutii. Masina imi trebuie strict pt. oras, iar inima ma trage spre cutia automata. Dar combinatia 1.2-CVT am inteles ca e cam puturoasa, 1.0-AT6 consum cam mare...
E o mare problema si cu faptul ca nu prea sunt masini pe stoc si o comanda dureaza mult si nu ma mai incadrez la Rabla.

Offline f.cristi

Re: Swift 2017
« Răspuns #68 : 30.Mai.2017, 07:14:50 p.m. »
@ chipson78
Cam putin despre dinamica masinii, elasticitatea motorului, cutie, consum...
Cel mai mult ma intereseaza cum ai simtit sistemul ala, SHVS.

Offline jupanul1

Re: Swift 2017
« Răspuns #69 : 30.Mai.2017, 07:27:23 p.m. »
Nu am făcut un drive-test cu vreun model SHVS, dar îmi vine greu a crede că poți sesiza ceva semnificativ despre el în timpul (destul de limitat) alocat acestei activități...

P.S. - eu aș merge pe un Swift 1.2 CVT. Ce înțelegi prin ”puturoasă” în traficul din oraș? Ai făcut vreo probă de drum cu această combinație?
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise