Autor Subiect: Ingerul cazut sau Monumentul Tineretului de la Straja  (Citit de 1789 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toma

Re: Ingerul cazut sau Monumentul Tineretului de la Straja
« Răspuns #10 : 29.Ian.2020, 01:11:33 p.m. »
Pe langa cele mentionate de @shpeedy eu mai fac niste lucruri:

- urmaresc diverse bloguri de calatorie si gasesc acolo informatii noi despre locuri mai putin cunoscute
- cand stabilesc ca vreau sa merg intr-o anumita zona iau Google maps la "picior" si vad ce este notat pe acolo (daca faci zoom suficient de mult gasesti o multime de lucruri). O alta chestie, tot in gmaps, selectez sa afiseze pozele ("show imagery") si vad daca gasesc ceva interesant in zona.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: shpeedy, Costique

Offline saureign

Re: Ingerul cazut sau Monumentul Tineretului de la Straja
« Răspuns #11 : 29.Ian.2020, 03:00:44 p.m. »
tabăra de sculptură Măgura este lângă mânăstirea Ciolanu.
Adevărat, pesedistul Ciolacu e tot din județul Buzău...
  • Swift 2019 allgrip
 

Offline NicNic

Re: Ingerul cazut sau Monumentul Tineretului de la Straja
« Răspuns #12 : 29.Ian.2020, 07:05:59 p.m. »
[...] Acum insa s-au aliniat astrele in cel mai fericit mod cu putinta si iata-ne in jurul orei 12:00 pe malul Canalului Dunare-Marea Neagra, la borna numarul 16, la baza Monumentului Tineretului de la Straja. Colosul, lucrat din otel inoxidabil, are 38 metri si este asezat pe un soclu de beton de aproape 10 metri, fiind un simbol care ar trebui să ne amintească de cei care au trudit și murit la construcția Canalului.
[...]
Pentru a-l vizita am parcurs urmatorul traseu: Bucuresti - A2 - iesire de la Murfatlar/Medgidia - DJ381 Ciocarlia de Sus  - DJ308 Lanurile - DC20 Baraganu - DC2 Straja. Ultimul segment de la Baraganu la Straja si monument este fara asfalt, drum pietruit in stare buna, pe uscat poate fi parcurs cu orice fel de masina. Monumentul este vizibil de pe A2 in momentul traversarii Canalului Dunare-Marea Neagra, in partea dreapta pe sensul spre Constanta. Putini il remarca deoarece este destul de departe si viteza de autostrada face ca acesta sa fie in raza vizuala doar pentru cateva momente.
[...]

Multumesc frumos pentru clarificare, @toma. Am remarcat decateva ori constructia, mergand cu masina pe A2. Odata chiar imi propusesem sa vad ce e acolo, la intoarcere. Dar cum intoarcerea este intotdeauna in graba, spre casa, nu am mai ajuns.

Chiar ma frapa existenta unei constructii in mijlocul Dobrogei, o zona pe care eu unul o consider cam pustie (sau "pustiita").
Si, in consecinta, printre cele mai salbatice din Romania, dar cu multe locuri uimitoare, parca incremenite in timp.
Inclusiv ruine de cetati romane ce au ajuns vatra de foc pentru gratarele localnicilor ...

Atasez imaginea din Street View/Google Maps a monumentului.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!