Autor Subiect: Sejur Phuket  (Citit de 1635 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Sejur Phuket
« : 28.Aug.2019, 04:13:49 p.m. »
Am prins o oferta buna si totodata ultimele 2 locuri pt. plecarea din septembrie.
Oferta pe scurt arata asa: pt 599 EUR/pers vom primi in septembrie (stiu ca nu e cel mai bun anotimp ... dar are si avantaje) zborul Bucuresti - Istanbul - Phuket si retur (cu Turkish; cu escala de 8 ore la plecare si 1 ora la zborul de intoarcere), transferuri la hotel / aeroport si cazare cu MD pt 7 nopti la Oriental Resort
Ramane sa rezolv drumul CJ - Bucuresti (si eventual parcarea daca decid sa il fac cu masina) si retur, precum si programul pt. cele 8 zile de sejur .... daca aveti sugestii, va rog sa le impartasiti (e primul nostru sejur in aceasta parte a lumii)

Offline ...

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #1 : 28.Aug.2019, 04:23:41 p.m. »
Esti curajos. Sau ai zis: phuck et, ce poate sa se intample? Doar n-o sa vina iar un tsunami? :)

Ma gandesc ca poate e necesar vreun vaccin sau alta masura de protectie, nici eu n-am mai fost in astfel de destinatii. 
 

Offline ASZ

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #2 : 28.Aug.2019, 04:27:16 p.m. »
Esti curajos. Sau ai zis: phuck et, ce poate sa se intample? Doar n-o sa vina iar un tsunami? :)

Ma gandesc ca poate e necesar vreun vaccin sau alta masura de protectie, nici eu n-am mai fost in astfel de destinatii.
Tsunami-ul acela a fost in Patong (2004) si era ca urmare a unui cutremur.. nu ca nu ar putea fi si aici ... cum ne-o fi norocul. Am facut asigurare :)
Nu stiu de vaccinuri .. colegii mei care au mai fost in zona aceea, au zis ca nu au facut nici un vaccin ...

Offline Fujitsu

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #3 : 28.Aug.2019, 04:38:48 p.m. »
Nu este necesar nici un vaccin.

Vei fi departe de stațiunea Phuket (cam 2 ore de mers cu mașina) și mai aproape de parcul national Khaolak. Deci, presupune să-ți placă natura și liniștea mai mult decât activitățile de zi și de ... noapte  :D.

Una din activitățile de baza pe acolo este diving-ul : poți să faci scufundări cu instructor sau un curs.

Dacă ajungi totuși și în stațiunea Phuket (Patong beach e considerat centrul stațiunii) mergi pe Bangla road pe inserat și intră la un ping-pong show. Grija mare la numărul de beri comandate, sunt foarte scumpe - țin loc de bilet.

Încearcă să te înscrii la niste excursii cu vaporul spre insule (phi phi e cea mai renumita). Portul e cam departe de locația ta, dar vezi ...

Pentru stop-overul de 8 ore din Istanbul îți recomand să-ți faci un cont one BCR care include un card de acces la business lounge in aeroporturi (in Istanbul e valabil)- timpul va trece mai ușor și mai plăcut.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Sejur Phuket
« Răspuns #4 : 28.Aug.2019, 04:56:04 p.m. »
Esti curajos. Sau ai zis: phuck et, ce poate sa se intample? Doar n-o sa vina iar un tsunami? :)

Ma gandesc ca poate e necesar vreun vaccin sau alta masura de protectie, nici eu n-am mai fost in astfel de destinatii.

Confirm, nici noi n-am facut vreun vaccin.

Nu am fost in Phuket, dar banuiesc ca e valbil si aici: noi in Koh Samui ne-am descurcat de minune cu scuterul. Ieftin si util.
In rest, distractie placuta!
P.S. Chiar daca ploua, no panic, poti face baie chiar si cand ploua :P
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline Fujitsu

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #5 : 28.Aug.2019, 05:14:11 p.m. »
noi in Koh Samui ne-am descurcat de minune cu scuterul. Ieftin si util.
Curajoși cu scuterul :good:. E un mijloc de transport foarte la moda in Asia. A fost nevoie de obținerea unui permis acolo ?
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Sejur Phuket
« Răspuns #6 : 28.Aug.2019, 06:02:01 p.m. »
Nu, nici nu îmi amintesc sa îmi fi cerut permisul.
In schimb a trebuit sa las pașaportul garanție.
Dacă belesti bine ochii, e ok. Noaptea era ceva mai bizar :)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline boga81

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #7 : 28.Aug.2019, 11:58:17 p.m. »
Nu am facut niciun vaccin pentru Phuket. Iar ca excursii, merita pe Similan. Am stat o noapte la cort, 25 oameni pe insulele parc national. Superb!

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #8 : 29.Aug.2019, 11:27:25 a.m. »
Deci, foarte probabil sa vin la Bucuresti cu masina (cu avionul ne costa 300 EUR/2 persoane; orele sunt extrem de stranse pana la avioanele la/de la Istanbul - Tarom s-ar apropia de orele de decolare / aterizare catre/de la istambul; in alta varianta ar trebui sa luam alte avioane combinate cu 2 cazari prin zona Otopeni; bagajele de la Tarom se platesc altfel decat la Turkish)

Ajungand la 11:30 in Istanbul si avand o escala de 8 ore, poate reusim sa profitam de oferta Turkish de tur gratuit al orasului de la ora 12:00

In Phuket, ne vom relaxa/odihni si vom face vreo 2-3 excursii (sunt cateva insule de vizitat + snorkeling), insa voi vedea la fata locului daca exista ceva oferte de excursii si in zone care ne vor cuceri pe loc.
Anul trecut in concediul de toamna am fost in Egipt si la plecare deja aveam lista excursiilor, la preturi cu 60% mai mici decat cele propuse de agentia de turism de la care am luat sejurul, pentru ca un coleg de forum amfostacolo.ro ne-a dat datele de contact de la o agentie locala ... poate gasim asa ceva si in zona Khao Lak :)

Offline Fujitsu

Re: Sejur Phuket
« Răspuns #9 : 29.Aug.2019, 09:40:01 p.m. »
In Istanbul e o idee buna sa profiți de oferta Turkish pentru tur de oraș. Trebuie sa vă mișcați repede, la frontiera de obicei e coadă, să ajungeți la timp la punctul de întâlnire.

O alta idee pentru Thailanda - e țara masajelor, dacă ești amator de așa ceva. Sunt locații multe peste tot și știu să facă, la preturi mici chiar față cele de la noi. Cei mai buni sunt cei de la Wat Pho din Bangkok (școala națională de masaj), dar și în Phuket e ok.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 
The following users thanked this post: ASZ