Autor Subiect: Info Cheile Nerei  (Citit de 835 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ulise

Info Cheile Nerei
« : 28.Aug.2018, 12:23:11 p.m. »
Salut.

Sunt interesat daca se poate face cu atelaj cu cai  traseul pana la Ochiul Beiului si Cascada Beusnita. Si ce costuri ar implica.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline traian.rosoiu

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #1 : 28.Aug.2018, 09:54:45 p.m. »
Salut ulise.
Am fost eu cu familia in zona acum 3 saptamani. De la Podul Beiului (unde se termina asfaltul), contra cost se poate continua pe drum forestier cu orice fel de atelaj pana la campingul de la Pastravarie. De acolo, traseul trebuie facut pe jos, ocolind Pastravaria prin stanga. Pana la Ochiul Beiului dureaza aprox. 1 ora mers lejer, iar pana la Cascada Beusnita inca 20-30 min. Din pacate cand am fost noi curgea un firicel mic de apa la cascada, desi veneam relativ din zona (statusem o saptamana in Valiug langa Resita) unde tot plouase in ultimele saptamani.
In drum spre pastravarie, pe la jumatatea distantei, ai si Cascada Vaioaga, merita oprit si admirata. Trebuie insa atentie, din mersul masinii e posibil sa ratezi marcajul.
Avantajul mersului cu atelaj pana la pastravarie este ca vezi obiectivele odihnit (nu ca noi, care am venit e jos tocmai din Sasca Montana), dezavantajul e ca nu parcurgi traseul Tunelurilor pe malul Nerei, care noua ne-a placut cel putin la fel de mult.
Apropo, daca tot esti prin zona incearca sa ajungi si la Cascada Bigar si la Grota Bigar (care e in mini-rezervatia din spate), sunt foarte frumoase si acestea.
La Cascada Bigar drumul e foarte bun si ai parcare foarte mare la 100-200 m de cascada. Inspre Cheile Nerei insa, drumurile sunt dezastruoase, nu am crezut ca e posibil asa ceva. Pacat de frumusetile zonei.
Drum bun sa aveti.
  • Suzuki S-Cross Premium 1.6 benzina Allgrip
 

Offline traian.rosoiu

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #2 : 28.Aug.2018, 09:56:00 p.m. »
Pentru accesul cu masina de la Podul Beiului nu stiu pretul. Pe jos, parca a fost 5 lei de persoana.
  • Suzuki S-Cross Premium 1.6 benzina Allgrip
 

Offline ulise

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #3 : 29.Aug.2018, 03:55:51 p.m. »
La Bigar am fost.
Am citit ca pana la Pastravarie poti merge cu masina.
De la Pastravarie mai departe ma interesa cu atelaj/ caruta.  Nu prea putem merge atat pe jos.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline traian.rosoiu

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #4 : 29.Aug.2018, 04:50:08 p.m. »
Mare parte din drum s-ar putea, cu conditia sa te lase cei din Pastravarie sa treci prin curtea lor. Din pacate insa, pe anumite portiuni (inclusiv la Ochiul Beiului) se trece pe podete amenajate din scanduri, in acele zone nu ai nicio sansa.
  • Suzuki S-Cross Premium 1.6 benzina Allgrip
 
The following users thanked this post: ulise

Offline ulise

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #5 : 29.Aug.2018, 04:56:05 p.m. »
Pana la Ochiul Beiului ma interesa.
Multumesc!
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline traian.rosoiu

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #6 : 29.Aug.2018, 05:14:48 p.m. »
Acum că zici, parcă erau niște urme pe acel drum forestier, poate se intra și din alta parte decât pe la Păstrăvărie. Poate ne ajuta altcineva care cunoaște zona mai bine.
Nu ai de ce.
  • Suzuki S-Cross Premium 1.6 benzina Allgrip
 

Offline ulise

Re: Info Cheile Nerei
« Răspuns #7 : 03.Sep.2018, 03:37:48 p.m. »
Cred ca voi renunta la ideea de a vizita lacul si cascada, din lipsa de informatii.
Voi reface traseul de vacanta.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.