Autor Subiect: Valencia  (Citit de 729 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Valencia
« : 07.Mar.2018, 03:20:34 p.m. »
Intr-un exces de zel, am cumparat luna trecuta bilete de avion la Valencia, pt perioada 5-10 aprilie.
Am tot tatonat cazarile de pe diverse site-uri si pana la urma am decis sa rezervam la Apartments Cathedral .
Am inceput sa strang informatii legate de obiectivele de vizitat + carduri pt. transport local + ne-am inscris la 2 tururi pietonale gratuite. Ne-am inspirat de aici , aici si aici .
Daca aveti sugestii legate de activitatile din aceasta locatie, va rog sa ni le impartasiti.

Offline ...

Re: Valencia
« Răspuns #1 : 07.Mar.2018, 03:37:13 p.m. »
In februarie anul trecut am fost cu Wizzair la Valencia. Zbor lungut, ceva turbulente. Am luat un apartament de pe booking, gestionat de o agentie, Coral, parca, aproape de statia de metrou Turia.

Am ramas foarte placut impresionat de oras: metrou direct in aeroport, oras curat, liniste in trafic.

O zi am petrecut-o in Bioparc (20 Euro o goriluta frumoasa (plus), dar na, din banii juniorului cel mic), o zi la Oceanograf + Hemisferic (cinema IMAX), prin mall Il Corte Ingles (sunt mai multe cu acelasi nume). Muzeul de arte si stiinte parca nu a prea meritat banii, era cam gol.
In februarie a batut vantul extrem de mult, dar a fost atat de cald, incat ne-am putut balaci picioarele in mare. Atentie, aproape de plaja este o statie de tramvai care coboara apoi in subteran, de unde se poate lua si metroul. Am gasit-o intamplator, ca mergeam pe jos altfel.
Am avut Valencia Card (care se returneaza si am primit parca 50 de centi pe plastic) luat din aeroport, deci am avut reduceri la obiective. Dar am mers si pe jos destul de mult, gradinile Turia, unde alearga localnicii, sunt luuungi cat o zi de post.
Parcul Gulliver e distractiv, si nu doar pentru copii.

Aproape de noi erau Torres de Quart, le-am vizitat pentru o suma simbolica. De neratat este Mercat Central, atat ca arhitectura, cat si ca diversitate de produse vandute. Salata de caracatita la 2,5 Euro paharul: delicioasa.
Gara din Valencia este superba, ar fi pacat sa nu o vedeti.
Daca imi mai aduc aminte ceva, iti spun. Oricum, as mai merge cu draga inima.
 
The following users thanked this post: ASZ, rexkrokiDAU