Autor Subiect: Vacanta in Croatia  (Citit de 18722 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #80 : 30.Mai.2017, 03:01:11 p.m. »
Nu ma intereseaza neaparat preturile cat firmele, care sunt mai bune :) Da' cam alea cred ca sunt, cele enumerate mai sus...

Carte ati fost la inceput de spetembrie ? Cum e vremea / temperatura / apa marii ? Groso modo, pentru o familie cu doi copii. Sa stiu cam ce prind.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #81 : 30.Mai.2017, 06:04:44 p.m. »
Eu am pus benzina de la TIFON si am baut cafea la INNA :). Nu le-am cautat, ci asa s-a intamplat.
Sunt preturi diferite intre distribuitori si chiar si intre statiile aceluias distribuitor (ca si la noi). Iti recomand sa faci la fel ca mine: pui benzina atunci cand iti trebuie si de unde gasesti cel mai aproape. Drumurile sunt (foarte) bune si destul de libere, vitezele maxime admise mai mici ca in RO, limitari de viteza "cacalau" pe diverse sectiuni de drumuri, asa ca vei avea un consum ce nu prea il vei putea egala pe acasa. Diferentele de pret sunt neesentiale si neglijabile in finantarea totala a excursiei.
Daca umblii dupa cai verzi pe per... preturi mici, poti sa pierzi cateva momente de placere ale vacantei.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline aleksanders

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #82 : 30.Mai.2017, 10:33:00 p.m. »
Preturile benzinei pe autostrada este mereu mai mare - ina este un fel de petrom al nostru, deci este ok ca si benzina - apa o sa fie extrem de buna de balaceala in schimb, plaja la ei este rareori cu nisip, si ala destul de maricel si cred ca se recomanda niste saboti de apa (in apa mai mereu sunt bolovani) - pretul mancarii este apropiat de cel din romania cu o exceptie, cam tot ce este din carne/derivat, pret chiar dublu in unele cazuri - daca ai unde sa pui in masina recomand sa duci dupa tine apa minerala, berea este aproape ca la noi iar tot ce inseamna lactate/branzeturi mie unu imi pareau mai diverse si mai ieftine (poate sa fie o parere personala) - ce am mai remarcat, multe autostrazi la care o sa cotizezi ceva si in 5 ani de mers in croatia nu am vazut vreun radar, in schimb am vazut masini neinscriptionate care erau conduse de politisti si opreau soferii ce ocoleau coloana pe banda de urgenta.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline cristidav

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #83 : 31.Mai.2017, 09:04:49 a.m. »
@yeti N-am sa umblu dupa cai verzi pe pereti, aia e clar ;) Nu ma deranjeaza consumul cat limitarile alea, care nu-mi permit sa parcurg drumul cat mai rapid intre obiectivele turistice. Dar sunt obisnuit cu asta din Muntenegru.

@aleksanders numai la dus/intors apuc sa iau de pe autostrada, in rest alimentez din localitatile unde am cazare. Ina va ramane cel mai probabil, ca asa mi-au parut si mie, ca un fel de Petrom. Sper sa fie buna apa, fiindca pe siteuri am vazut medii le apei si de 23 de grade in septembrie. Sabotii aia de apa sunt un must be in Croatia, Muntenegru si altele de pe coasta aia. De gatit ne vom gati noi ca acasa, e cel mai ieftin si am mancare pe cateva zile. Cu cat "te-ai riscat" maxim pe autostrada ? 140-150 merge ? O sa cotizez, evident, cand dau de autostrada, ca n-am chef sa pierd vremea in masina cu piticii.

Am deja experienta Muntenegrului, care e o tara mai putin turistica, deci, in Croatia imi va fi mai usor cu orientarea zic eu. Anticipez un 2000 km dus-intors plus 1000+ prin tara, pe la obiective turistice :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #84 : 31.Mai.2017, 09:26:58 a.m. »
Croația e lungă,  unde mergi mai exact?

Offline cristidav

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #85 : 31.Mai.2017, 10:29:19 a.m. »
Cam tot ce e interesant intre Rijeka si 100 km sud de split. Am 3 cazari: Rijeka, Plitvice si Split. 15 zile Si cateva zeci de obiective mici si mari.
Cam asa ceva: ;)
De ce crezi c-am spus 1000+ km prin tara ? :D
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline jupanul1

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #86 : 31.Mai.2017, 10:35:53 a.m. »
Fără supărare, dar harta aia pare a fi mai mare de 15 zile... Cel puțin pentru un concediu, unde, teoretic, te duci să te [mai și] odihnești, nu?
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline cristidav

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #87 : 31.Mai.2017, 10:44:59 a.m. »
Nu. Concediile noastre sunt niste simple excursii de vizitare, doar ca mai lungi. Totul e calculat pe obiective/zi. Vedem cat reusim, ca e si piticul de 1 an. Dar, pentru noi, concediu nu a fost sinonim niciodata cu relaxare, ci cu vizitarea a cator mai multe din lumea asta larga. Stiu, ne rupem de cliseul "român in concediu" ;)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: toma

Offline toma

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #88 : 31.Mai.2017, 12:36:27 p.m. »
Cam la fel is organizate si concediile mele dar incerc sa mai strecor cate o zi doua de relaxare daca se aduna multi km de condus sau multi metri diferenta de nivel la bocanc  :-))
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline cristidav

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #89 : 31.Mai.2017, 12:44:46 p.m. »
La fel si la noi. Pana inainte sa avem copii n-a fost cazul. Cand era doar Alex, 3 zile vizitam, 1 relaxam (cu ceva vizitari mici). Acum, cu doi, cred ca procentul va fi maxim 2 la 1. Fiecare stie ce-si doreste de la un concediu/calatorie/etc ;)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )