Autor Subiect: Vacanta in Croatia  (Citit de 18693 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #50 : 06.Sep.2010, 07:43:34 p.m. »
deabia astept episoadele urmatoare, superbe poze...   :)

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #51 : 06.Sep.2010, 09:59:10 p.m. »
Bai whizzy ce poze face aparatul ala al tau!! :dream: Da parca e un pic si viziunea fotografului, nu? :P
Doar uitandu-ma la cateva poze si deja simt nevoie sa trec Croatia pe wishlist! Superb!
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Trixi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #52 : 04.Aug.2011, 05:34:48 p.m. »
din 97 incoace, cam in fiecare an am fost in Croatia, mai putin acum, din 2009...si m-au asteptat unele elemente surpriza...deci, noutati:
istarska ypsilon, drumul din mijlocul istriei, a devenit autostrada, cu taxa.m-i se pare nesimtire maxima, avand in vedere ca in multe locuri dai de 2 benzi cu linie continua pe km intregi..sa nu mai mentionez faptul ca au disparut indicatoarele de localitati care ti-au oferit alternativa pe drumurile nationale, gratuite.
autostrazile de vineri pana duminica sunt cam impracticabile din cauza ca infrastructura este demult depasita de cantitatea de masini ce traverseaza tara.merita sa faceti un efort, sa luati o harta si sa incercati sa mergeti dupa ea, pe gratis, decat sa dati bani seriosi pe o autostrada pe care petreceti ore in sir in Stau.
exact asa am procedat, cand m-am dus deja la Plitvice si am cautat sa merg pe partea opusa decat cea promovata pentru turisti.pot sa zic ca a meritat.mare grija insa cu politia din zona.mergeti regulamentar ca amenzile sunt usturatoare....ca dealtfel destul de multe in Croatia!
https://picasaweb.google.com/105484893087216388859/PlitviceCroatia2011?authkey=Gv1sRgCMqrlLD_wsvHSA
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #53 : 15.Oct.2012, 05:04:41 p.m. »
Amintiri de vacanta din Croatia. Pacat ca nu sunt ale mele. Sper sa ajung si eu vreodata acolo... :">


  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ASZ

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #54 : 26.Mar.2014, 04:03:23 p.m. »
Anul acesta ne dorim sa ajungem in Croatia, asa ca ne-am apucat de studiat oferte/zone/review-uri.
Inca nu ne-am decis la un hotel anume, insa inclinam la unul din resortul Solaris din Sibenik (Hotel Niko sau Ivan). Mergem undeva la inceputul lunii septembrie si am dori sa vizitam Plitvice (cand mergem catre Sibenik), sa stam 8 nopti la mare in care sa facem baie in mare, sa ne distram in aquaparcul din resort, sa vizitam parcul Trogir, Zadar,Split, si national Krka,  (poate si o vizita de o zi la Venetia, cu vapor din Sibenik)
Daca aveti ceva sugestii legate de acest sejur (traseu, de vizitat, hoteluri, recomandari de orice fel), va rog sa nu ezitati sa ni le impartasiti. Am citit paginile anterioare ... :)

Offline ff_2004_06

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #55 : 26.Mar.2014, 10:38:08 p.m. »
Plitvice este spectaculos, sa va rezervati o zi intreaga de plimbari acolo, merita.
Dubrovnik ar fi pe locul 2, este fain de vizitat daca ajungeti in sud.
Nici Zagreb nu e de lepadat, o plimbare de cateva ore pe acolo merita. Mai sunt si oraselele de pe coasta de genul Porec, Rovinj si Rijeka daca mergeti cu masina si aveti chef de umblat.
Hoteluri nu stiu sa iti recomand, cand am fost acum cativa ani am stat in "gazda" cate 1-2-3 zile in mai multe locuri.
Concediu placut de pe acum! :)
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #56 : 26.Mar.2014, 10:58:11 p.m. »
Plitvice... 1/2 din zi parerea mea, neaparat prima parte din zi.. In a doua parte se aglomerează rau de tot si din vizita devine un fel de cursa.
Iti recomand un apus in Zadar. Pe insula, in KRK, poti petrece cel putin 2 zile - recomand Punta Matina - sper ca am scris ghini :)


Sent from my 
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #57 : 27.Mar.2014, 07:12:04 a.m. »
Incearca sa ajungi la Plitvice la ora 8 dimineata, apa are niste nuante superbe atunci. Un orasel mic, cu paja cu bolovani, dar care noua ne-a placut mult, e Baska Voda langa mai renumita Makarska, sau cam asa ceva. Concediu placut. :)

Offline ASZ

Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #58 : 27.Mar.2014, 03:28:43 p.m. »
Vrem sa ajungem seara la Plitvice, sa dormim undeva in zona si de dimineata (la 7:30 e deschiderea parcului) sa vizitam pana seara parcul, apoi sa ajungem la hotelul din Sibenik (~200 km).

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Vacanta in Croatia
« Răspuns #59 : 27.Mar.2014, 03:31:23 p.m. »
Zadar... Faci max 2h (noi am facut o ora si un pic) si vezi si Zadarul... Merita :P


Sent from my 
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!