Autor Subiect: Cluj-Napoca, un oras in plin avant  (Citit de 5021 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #30 : 24.Aug.2017, 09:46:47 p.m. »
Eu nu astept acel multumesc.

Desi.... n-as spune c-ar pica rau ;)
        Daca se considera ca s-a epuizat mentionarea punctelor de interes din Cluj, nu pot decat sa multumesc mult colegilor pentru ajutor(o facusem deja si la finalul postarilor!).
       Sper ca,  daca n-am facut-o pana la acest moment sa nu fie interpretat ca un gest de impolitete, intrucat nu stiam cand se finalizeaza mentionarea acestor repere.
       Inca odata va multumesc !!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline NicNic

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #31 : 25.Aug.2017, 08:32:57 a.m. »
Clujul inseamna si Pata Rat si strada Cantonului, pentru mine.
M-au impresionat mai  mult decat Centrul sau Gradina botanica.
Rampa din Pata Rat se inchide aproape in fiecare an, cu avant local.

Totusi, cel mai mult, din Cluj Napoca am apreciat traficul auto, civilizatia soferilor.
La intoarcerea la Bucuresti mi se parea ca sunt printr-un oras din Anatolia...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: enicky

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #32 : 30.Aug.2017, 08:44:19 a.m. »
Exagerezi @NicNic... sau macar încearcă sa te raportezi la nr de locuitori / auto. 

Eu nu am fost pe vremea cealaltă in Cluj, dar in epoca modernă am fost de câteva ori (chiar si acum aștept îmbarcarea spre...Cluj) si pot spune ca se schimba si se schimba in bine. Pe de alta parte sunt convins ca si orașul in care trăiesc acum se schimba, poate tot in bine, dar viețuind aici e mai greu sa observi progresul. 

Si ca tot vorbim de Cluj mie mi-a plăcut si zona unde am fost cazat pana acum, Sun Garden si ca resto Livada (super bun burgerul vegetarian) si Zama. 

Sent from my iPhone

  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 
The following users thanked this post: enicky

Offline NicNic

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #33 : 30.Aug.2017, 10:21:06 a.m. »
Cristi, imi place foarte mult traficul din Cluj.
Am avut un sentiment deosebit cand am reusit sa merg aproape continuu, fara sa stau de cate 3-4 ori la un semafor.
Ori cand ieseam din strazile secundare se oprea traficul principal pentru 5 secunde si ma invitau sa intru in rand cu ei. Super!

Despre punctele celelalte este foarte simplu: dintre cele vazute de mine in acest oras, cel mai tare m-au impresionat cele doua zone. Sunt sigur ca vor disparea, in timp.


« Ultima Modificare: 30.Aug.2017, 03:11:53 p.m. de NicNic »
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #34 : 30.Aug.2017, 12:40:09 p.m. »
Cu traficul nu prea sunt de acord cu tine, depinde in ce perioada a anului ai fost.
In august si in Bucuresti se circula bine.
In iunie tin minte ca din centru pana la iesirea spre Apahida am facut mult si cu dopuri.
Iar parcarea e un cosmar in Cluj.
De bine am scris in postarile anterioare.
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline NicNic

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #35 : 30.Aug.2017, 02:04:20 p.m. »
Am stat vreo 2 saptamani, septembrie/octombrie. Abia incepuse anul universitar.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline ASZ

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #36 : 30.Aug.2017, 02:55:30 p.m. »
In perioada Octombrie -> Iunie a anului, traficul are momente cand e foarte aglomerat (in intervalul 7:00 - 9:00 si 16:30 - 18:30 este extrem de aglomerata circulatia).
Majoritatea participantilor la trafic sunt destul de civilizati, insa ca peste tot sunt si destui indolenti/neintelegatori/agresivi, pentru care claxonatul este o modalitate de comunicare (are tonalitati diferite, nu ?) iar semnalizarea este consumatoare de timp (noi ceilalti stim evident unde vrea sa mearga individul/individa   ... si ce daca ti-a taiat fata sau a intrat fara sa se asigure?).
Din pacate desi sunt cateva parkinguri in oras, parcarea e o tematica destul de spinoasa in Cluj, iar aici iese la suprafata educatia multora, manifestata de multe ori in explicatii pe care nu poti/nu ai voie sa nu le intelegi/impartasesti. Asa ca strangi din dinti ... si astepti pana iti elibereaza locul de parcare inchiriat, zona de acces in/din firma, accesul la garaj, etc.
Sincer, cred ca traficul e mai lejer decat in Bucuresti .. oamenii sunt (inca) un pic mai putin incrancenati, semafoarele poate mai bine sincronizate si atunci pot spune ca inca se poate circula cat de cat in Cluj.

A, si inca ceva: din ce in ce mai multi folosesc o foaie A4 pe care scriu un text de genul: "Imi pare rau ca te incurca parcarea masinii mele. Vin imediat / Suna la 07...."
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #37 : 30.Aug.2017, 04:43:45 p.m. »
Job done ;) și am mai descoperit ceva în Cluj: o super cârciuma vegetariana pe care o recomand cu mare drag!


Sent from my iPhone

  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline enicky

Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #38 : 31.Aug.2017, 01:16:16 a.m. »
   Aha, e ok daca e vegetariana, ne place. Pe unde ar fi, sau o gasim pe waze? Multumesc!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline musicall

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 488
  • Thanked: 81 times
  • Gen: Bărbat
  • Dioxidul de carbon e principalul gaz cu efect high
Re: Cluj-Napoca, un oras in plin avant
« Răspuns #39 : 31.Aug.2017, 12:08:35 p.m. »
Samsara Foodhouse - Adresa: Strada Ștefan Ludwig Roth 5, Cluj-Napoca 400124
  • SX4 S-CROSS 1.4Boosterjet AllGrip
1. Ma uit dupa Suzuki... 2. Astept un Suzuki... 3. Conduc (si) un Suzuki.
 
The following users thanked this post: enicky