Autor Subiect: Miniconcediu Bucuresti  (Citit de 6389 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #30 : 27.Mar.2017, 11:38:40 p.m. »
M-am gandit sa scriu aici poate mai sunt amatori de descoperit - cu partile lui bune si cu cele mai putin bune - Bucurestiul...

Week-end-ul asta, profitand de faptul Junior era cu bunicii, m-am pierdut cu Jumatatea pe cateva strazi si stradute din Bucuresti - o chestie pe care o mai facem din cand in cand, cu sau fara Junior, pe cont propriu sau organizat de ARCEN.

De ce acest obicei? Pe de-o parte pentru miscare, pe de alta parte pentru a descoperi (Jumatatea) / re-descoperi (eu) locuri/stradute/case interesante/frumoase/dintr-o perioada trecuta (unele care nu vor ajunge intr-una viitoare, dupa cum o sa vedeti mai jos).

Sectorul strabatut la pas in acest week-end a fost unul destul de restrans - de o parte si de alta a Caii Victoriei (cam de la Calea Grivitei pana la Lascar Catargiu), de la Piata Victoriei pana in apropiere de Radisson

O casa frumos restaurata:


Palatul Bratianu:


Dos de casa veche in Parcul IC Bratianu:


Felinar:


Palatul Stirbei:


Curte interioara bloc pe Calea Victoriei:


Palatul Mitropolitan Romano-Catolic:


Imobilul Juvara:


Casa mare si veche in zona Parcului Cazavillan - din pacate, nu cred ca mai are sanse de supravietuire:




Vechi si foarte vechi:


Muzeul George Enescu:


Si pentru ca suntem totusi pe un forum auto... ;)
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: miaunica, aleksanders, toma

Offline aleksanders

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #31 : 27.Mar.2017, 11:47:13 p.m. »
casa frumos restaurata este Casa Ghika-Gradisteanu si povestea casei http://bucurestiinoisivechi.blogspot.ro/2009/10/calea-victoriei-capitolul-8-casa-ghika.html
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline shpeedy

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #32 : 30.Iul.2017, 07:37:24 p.m. »
Azi am fost la Palatul Primaverii / Casa Ceausescu. Nu mai stiam de ceva vreme despre respectivul Palat, acesta avand mai multe destinatii dupa '89. Dar - intr-o trecere de curand prin zona - am vazut ca pare a fi vizitabil. Astazi, dezamagit oarecum de ceea ce vroia sa fie Festivalul Strada Armeneasca, am zis sa vad care-i treaba cu Palatul Primaverii...

Ajunsi acolo, ni s-a spus ca vizitarea se face doar cu ghid si ca urmatorul tur incepe in vreo 20 minute. Am fost invitati la magazinul-cafenea din cadrul Palatului - foarte amabil personalul. In curtea Palatului te plimbi printre pauni mai mici sau mai mari (8 la numar), cica descendenti directi ai celor de acum 30 de ani. Desi cu multe extravagante ce pot friza kitsch-ul, personal gasesc Palatul mai acceptabil - ca stil / amenajare - fata de Casa Poporului. Daca faci abstractie de contextul in care a fost construit / amenajat, gasesc Palatul destul de potrivit ca resedinta de sef de stat.




Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: toma

Offline shpeedy

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #33 : 15.Oct.2017, 06:36:35 p.m. »
Pentru amatorii de plimbare prin Bucuresti, poate intereseaza faptul ca s-a mai deschis o sectiune in Muzeul Satului (de la intrarea principala in partea dreapta), sectiune ce mai contine cateva gospodarii din sec. XIX - inceput de secol XX:









Recomand si o vizita la Casa Cesianu, de pe Calea Victoriei - este parte a Muzeului Bucuresti si in Lapidarium-ul din curte este o expozitie despre Manastirea Vacaresti, cu istoria ei pana la restaurarea din anii '70 si demolarea din anii '80... :-?
« Ultima Modificare: 15.Oct.2017, 09:10:55 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU, aleksanders, toma

Offline aleksanders

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #34 : 15.Oct.2017, 09:56:10 p.m. »
Daca este vorba de zona din dreapta casei regale... stiu ca era zona rezervata minoritatilor din Romania.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline shpeedy

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #35 : 20.Mai.2018, 10:58:13 p.m. »
Pentru ca ... Noaptea Muzeelor (si nu numai), ieri am 'haladuit' prin Capitala...

Am inceput cu o plimbare prin apropiere de casa, in Cotroceni - desi il cunosc de cand ma stiu si face parte din programul zilnic al familiei, pot spune ca are un farmec aparte cartierul asta, cu chestiile lui bune si mai putin bune...





 

Mai departe am ajuns la Muzeul Tehnic din Parcul Carol unde era o expozitie de constructii LEGO...



Am continuat cu Muzeul Politehnicii (din cadrul campusului din zona Grivitei-Polizu), unde i-am explicat lui Junior cum e cu evolutia calculatoarelor si unde am prins si curcubeul:



 

Am sfarsit cu o vizita la Cimitirul Bellu unde am prins un tur ce avea ca subiect Centenarul (fiind totusi un cimitir, am considerat ca n-ar fi prea potrivit sa fac poze). Am mai vrut sa vedem si Scoala Centrala, dar coada de la intrare si ora relativ inaintata pentru Junior ne-a facut sa amanam ocazia pana la urmatorul tur ARCEN.

Si, pentru ca suntem totusi un forum auto, m-am gandit sa trec in agenda si show-ul de tuning de la Veranda Mall:










































 
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU, toma

Offline shpeedy

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #36 : 08.Oct.2018, 08:25:27 a.m. »
Parcul Carol - in acceptiunea mea, cel mai frumos si echilibrat parc din Bucuresti:







Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: gabineg, enicky

Offline Leutz

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #37 : 08.Oct.2018, 08:50:56 a.m. »
Subscriu. Eu am petrecut destul de mult timp acolo, in timpul studentiei la ATM, ca era ... la aruncatura de bat.

Parcul avea un farmec aparte desi pe vremea aia era destul de ponosit. Mie intotdeauna mi-a gadilat neuronii cu un anumit parfum de vremuri interbelice, desi nu cunosc istoria parcului. Poate o fi mai (mult mai) vechi sau mai nou. Farmecul cred ca vine si de la zona aia relativ "istorica", unde accesul e oarecum mai anevoios din cauza stradutelor mici => parcul e un pic mai retras, nu chiar in mainstream.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline toma

Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #38 : 29.Oct.2018, 09:40:20 a.m. »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Miniconcediu Bucuresti
« Răspuns #39 : 23.Ian.2019, 10:14:28 p.m. »
Maine este deschis spre vizitare Arcul de Triumf. :good:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: NicNic