Autor Subiect: Informatii despre autostrazile din ROMANIA  (Citit de 28977 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #10 : 27.Aug.2012, 05:47:11 p.m. »
Am impresia ca din acelasi motiv se prefera DN-ul si de la Turda la Cluj. Eu unul am facut aproape acelasi timp decat cel estimat pe autostrada, dar la un consum mult mai mic...  :fluier:
Ce nu reusesc sa inteleg la aceste "bucati" de autostrada: urcarea din Gilau, respectiv Turda ... necesita cunostinte de astro-fizica ... nu se puteau face coborari+urcari simple, fara 2-3 bucle .. inutile ? ... parerea mea ...

Offline bogdanb

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #11 : 28.Aug.2012, 11:25:03 a.m. »
Ce nu reusesc sa inteleg la aceste "bucati" de autostrada [...]

Eu nu inteleg denumirile: Autostrada "Turda-Cluj", este de fapt de la Gilau la Campia Turzii. Autostrada "Bucuresti-Ploiesti" este de la Stefanesti pana la Barcanesti.
Singura cat de cat cu cap si coada e cea de la Bucuresti la Lazu. Plus, centura ocolitoare a Pitestiului pe A1. Din pacate pentru ultimele le-a trebuit 20 de ani...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #12 : 12.Sep.2012, 07:04:22 p.m. »
o harta mai amanuntita.





Sursa.

Offline Cristi (XTI)

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #13 : 12.Sep.2012, 09:48:18 p.m. »
Interesanta aceasta harta. Si e chiar "la zi".

Un pic de umor amar: imi place culoarea optimista cu care au trasat autostrazile in curs de proiectare / planificare.  :->
Sau poate vor sa le construiasca prin parteneriat cu chinezii, ca la acestia negrul nu e culoare de doliu?  :-/
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline bogdanb

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #14 : 14.Sep.2012, 02:45:09 p.m. »
Vad ca autostrada Ploiesti-Campia Turzii ca si tronsonul Pitesti- Sibiu raman in stadiul de SF ...  :-?
Avand in vedere precedentele, inclin sa cred ca "Studiu de Fezabilitate" este sinonim cu "Science Fiction" sau "luati-va gandul"...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #15 : 14.Sep.2012, 06:59:50 p.m. »
Fals, pentru studiu de fezabilitate statul plateste niste bani, cele science fiction sunt gratis, ele sunt regasite cu precadere in declaratiile politicienilor sau in acorduri de principiu cu UE  :)

Offline RoSonic

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
  • Gen: Bărbat
Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #16 : 28.Sep.2012, 02:06:16 p.m. »
aporpo de studiile de fezabilitate si licitatiile pentru ele:

"Un autoturism nou cu o valoare între 25.000 euro şi 30.000 de euro şi o sumă între 30.000 euro şi 40.000 euro pentru "sesiuni de instruire oficială în ţară/străinătate" a unor angajaţi ai Companiei Naţionale pentru Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR) sunt câteva dintre cerinţele pe care va trebui să le îndeplinească firma de consultanţă care va câştiga licitaţia pentru reactualizarea studiului de fezabilitate al autostrăzii Comarnic-Braşov (58 km)."

http://www.gandul.info/financiar/au-pus-din-greseala-spaga-in-caietul-de-licitatii-cum-se-fac-autostrazi-in-romania-10125698

 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline LTD

Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #18 : 12.Oct.2012, 03:59:42 p.m. »
la cum se misca ai nostrii, tare mi-e teama ca nu apuc sa vad autostrazile astea niciodata...
pina le termina ei, restul omenirii se va plimba cu tehnologia lui picard... engage...
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline woe

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 220
  • Thanked: 6 times
  • Gen: Bărbat
  • Viata-i scurta si dup-aia mori..
    • Bucuresti
Re: Informatii despre autostrazile din ROMANIA
« Răspuns #19 : 12.Oct.2012, 04:26:59 p.m. »
Daca aveam lideri responsabili, era gata de mult prima autostrada catre vest, la cel mai mic cost per km. Pitesti > Slatina > Craiova > Severin > Lugoj > Szeged si Severin > Belgrad > Zagreb
Asa, o sa se cramponeze de coridorul 4 inca 20 de ani pana vor reusi sa gaureasca Valea Oltului si sa mai faca Bocii sosele de centura pentru orasele de bastina cu denumire de autostrazi.
A mers cineva de curand Bucuresti > Alexandria > Caracal > Craiova? cat o mai fi de lucru la asta?
« Ultima Modificare: 12.Oct.2012, 04:28:57 p.m. de woe »