Autor Subiect: Amsterdam - O destinatie provocatoare  (Citit de 1982 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Amsterdam - O destinatie provocatoare
« : 10.Aug.2011, 01:07:58 a.m. »
In 3h plec spre Amsterdam...intr-o calatorie "cado" pentru aniversarea sotiei mele (pffiu...cum suna). Cum nu prea am avut timp de nimic vreau sa va rog pe cei care ati vizitat deja aceasta destinatie provocatoare sa ma ajutati cu tips&tricks, ce ar trebui sa nu ratez, zone faine de fotografiat, etc.

Multumesc!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Swithin

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 256
  • Gen: Bărbat
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #1 : 10.Aug.2011, 10:02:36 a.m. »

Muzeul Naval (Scheepvaartsmuseum) - e foarte fain, mai ales daca va urcati si pe nava ancorata langa muzeu (daca mergeti in prima parte a zilei sunt sanse sa vedeti si echipajul "la lucru").

Centrul e foarte aglomerat si cam cosmopolit, dar daca te abati putin in stanga-dreapta de la traseul cu magazine, gasesti stradute linistite si foarte frumoase, unde poti sa simti atmosfera Olandei.

Daca stati macar vreo 3 zile, merita sa incercati sa vizitati si alte orase, poate chiar sa va plimbati vreun sat. Olanda e foarte mica, iar trenurile sunt organizate perfect (de obicei, imediat ce te dai jos dintr-unul il poti lua pe celalalt sau ai cel mult o jumatate de ora de asteptat), asa ca e foarte usor sa o strabati si sa vezi centrul din 2-3 orase intr-o zi.

Iar daca aveti timp, dati o fuga pana in Belgia, tot cu trenul: loc mai frumos ca Brugge nu exista. :)
Grow up.
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #2 : 10.Aug.2011, 12:36:18 p.m. »
Ce oras de pe langa Amsterdam imi recomanzi? M-am gandit la Brugges doar ca e o calatorie cam lunga... 5h :(
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #3 : 10.Aug.2011, 12:47:30 p.m. »
Delft:

http://www.de-weekend.com/2009/04/netherlands-delft.html

Rotterdam

http://www.de-weekend.com/2009/04/netherlands-rotterdam.html

Scheveningen

http://www.de-weekend.com/2009/04/netherlands-scheveningen.html

Brugge

http://www.de-weekend.com/2009/04/belgium-brugge.html

Eu as lasa orice si as merge in Brugge ... eu am fost din Haga in Brugge si am schimbat trenul la Antwerp si nu am facut 5 ore cu siguranta. Verifica mai multe legaturi si o sa gasesti ceva pe la 2 - 3 ore maxim !

Cum partea turistica din Amsterdam o poti vedea in orice ghid, site, etc .. .eu iti recomand sa te relaxezi sa stai pe iarba sa simti orasul si atmosfera lui  :x, bea un Amstel la un pub local (nu neaparat in centrul turistic) si intreaba istoria berii respective... Mergi la un teatru de prin red light, mergi la muzeul sexului, etc ... ai foarte multe de facut

NU ITI RECOMAND SA MERGI IN CLUB (disco) !!! eu am platit 50 eur si in 15 min am iesit ca nu mai suportam muzica pe care cu greu o intelegi daca esti "clean"


Am fost in amsterdam de 3 ori si nu m-am plictisit ...

doamne ce m-am enervat !   X-(

glumesc, vacanta placuta si la multi ani anei ;)
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #4 : 10.Aug.2011, 05:35:16 p.m. »
Si eu ma trecut prin Brugge saptamana trecuta. Centrul e absolut splendid. Iar ciocolata din vitrine iti taie rsuflarea.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline xim

Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #5 : 10.Aug.2011, 07:54:19 p.m. »
Am fost si eu acum vreo ... 10 ani ...ce mi-a ramas in minte  ... plimbarea pe canale cu barca(cu ghid, o scurta istorie a orasului)  muzeul Van Gogh ... si bineinteles red light district, in care am nimerit din intimplare ... fiind central ie si greu sa-l ratezi...oricum nu mi-as plimba sotia sau prietena prin zona respectiva.
Calatorie placuta!
1,6 SX4 GS 4x4 black
1,4 Scross Passion awd, gray
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #6 : 10.Aug.2011, 10:14:57 p.m. »
Am fost si eu acum vreo 12 ani la Amsterdam, si, daca e vorba de muzee, pe langa cel amintit in postarea de mai sus, am fost si la Rijskmuseum, unde am vazut tabloul Rondul de noapte al lui  Rembrand, unica opera de arta cu bodygard permanent pe care am vazut-o.

Si daca mi-a parut rau de ceva, e ca nu mi-am luat o pereche de saboti din lemn din tara lalelelor.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #7 : 12.Aug.2011, 01:59:29 p.m. »
Desi am fost la un pas sa luam trenu' pentru Brugges si Ghant am decis sa o lasam pentru un CB de prin 2012.
Intre timp nu prea o 'ard' in muzee, ma bucur de Amsterdam ca oras. Pot sa zic ca imi place... Cu siguranta ma voi intoarce aici ;)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #8 : 12.Aug.2011, 02:52:12 p.m. »
dupa fata vad ca ai vizitat si coffeshop-urile  :good:

e adevarat ca se mai gaseste doar un tip de ciuperca ? (filozofala parca).... pe restul am inteles ca le-au interzis
 

Offline calinis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
Re: Amsterdam - O destinatie provocatoare
« Răspuns #9 : 12.Aug.2011, 03:11:04 p.m. »
Ma oftici...
Eu am ajung abia in nov in Amsterdam.... tre sa stam de vorba dupa ce te intorci  >:) sa imi impartasesti impresii de calatorie... distractie placuta!!!