Autor Subiect: Corfu  (Citit de 6943 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Silfax

Re: Corfu
« Răspuns #10 : 28.Iun.2011, 07:48:19 a.m. »
Pun cateva poze de azi, cat mai este acum dimineata net'ul in picioare si restul comentariilor maine... enjoy!

Blue caves - Paxos



Laguna Albastra - Antipaxos



Portul Paxos







Si poza cu dedicatie... :)


  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Silfax

Re: Corfu
« Răspuns #11 : 02.Iul.2011, 01:10:19 a.m. »
Am ajuns ieri inapoi in frumoasa noastra patrie. Am avut 10 zile in care uitasem cum arata un cer innourat...:). Nu am reusit sa ajung la Pantokrator (sau Pandokrator cum scriu grecii) pentru ca in ziua programata, s-au supus la vot doua destinatii dintre care cea cu muntele a pierdut :( . In schimb am fost la Achilleion:







Si cateva instantanee de ieri de pe drumul de intoarcere.



Iar ca si o concluzie pentru amatorii de calatori catre o astfel de destinatie, as mentiona urmatoarele:
- Mi-au placut in mod special zonele: Paleokastrita si Canal D'amour pentru peisajele ce le ofera.
- Este mai pitoreasca zona de nord a insulei fata de sudul ei. Am preferat sa ne cazam in zona Sidari - Roda in special pentru plajele cu nisip (restul plajelor din nord fiind cu pietris).
- Discutand cu diversi turisti, am ajuns la concluzia ca cel mai avantajos este rezervarea locurilor in lunile Decembrie - Ianuarie, direct la numerele de telefon ale hotelurilor. Prin negociere prin telefon au obtinut discount'uri semnificative la cazare si pachete de servicii. Ma refer la zonele cotate "first choice".
- Renteaza sa efectuati calatoria cu masina. Cu 4 persoane la bord, cu bagaje si AC mare parte din drum, am cheltuit ~ 350 eur / 3200km. Dar si in cazul alegerii avionului, se pot inchiria in Corfu  masini la preturi rezonabile.
- Pe plajele cu pietre, grija la aricii de mare! Cumparati local incaltaminte speciala de intrat in apa, este ieftina.
- Diving'ul si snorkeling'ul in Paleokastrita merita incercate.
- Personal am fost avizat de existenta tantarilor si a viespiilor. Sincer am carat cu mine Autan degeaba. In general camerele de hotel sunt dotate cu aparate impotriva tantarilor, iar pastile se gasesc de cumparat in bazar.
- Croaziera catre insulele Paxos si Antipaxos merita facuta, de asemenea si amatorilor de off road prin padurile de maslini si pe coclaurile insulei - sunt trasee usurele cu peisaje deosebite.
- Asa cum scriam si mai devreme, reecomand cu caldura mancarea cu specific grecesc. Locatii pe care le-am testat si mi-au placut: "Greek House" in Sidari si la terasa "Dolce" (pe drumul spre Paleokastrita). Ultima locatie merita vizitata pentru toate lucrurile deosebite pe care le ofera: peisaj, deserturi, inghetata de casa si nu in ultimul rand mancarea traditionala de care pomeneam:



Iar terasa beneficiaza de o panorama deosebita:



Din pacate am si la capitolul "negative" cate ceva de mentionat:
- Personalul nu este la fel de primitor fata de alte locatii turistice (fapt confirmat din mai multe surse si din experienta proprie)
- Plaja destul de neingrijita si murdara (fata de Paralia de ex.)
- Preturi diferentiate pentru aceleasi servicii - la un moment dat eram intr-o excursie 3 familii ce ne incadram pe acelasi plan tarifar, dar fiecare a platit in functie de cat a negiciat sau nu la aceeasi agentie... este oarecum frustrant pentru cei ce nu au darul targuielii.
- Neconcordante in ceea ce scriu in oferte si ceea ce se ofera de fapt (intamplat de mai multe ori)

Dar per total, afirm ca toate aceste deficiente balanseaza prea putin fata de farmecul ce il ofera acesta insula. Este o destinatie de vacanta ce merita vizitata!
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline Silfax

Re: Corfu
« Răspuns #12 : 05.Iul.2011, 10:11:27 p.m. »
Uitasem sa prezint masina cel mai des intalnita in insula  B-)




... si cu mici exceptii...


  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline suzukica

Re: Corfu
« Răspuns #13 : 01.Aug.2011, 07:27:28 p.m. »
Sal., n-ai pus pretul de inchiriat pe zi la aceasta masina (suzuki JIMNI). Scump!
 

Offline Silfax

Re: Corfu
« Răspuns #14 : 03.Aug.2011, 07:17:16 a.m. »
Preturile de inchiriere pleaca de la 35 eur/zi functie de numarul de zile solicitate, de firma care inchiriaza si de abilitatea de negociator a clientului ;). O pereche din Scotia se lauda la barul hotelului ca reusisera sa scoata un pret de 25 eur/zi la un Nissan Micra pentru doua sapt. de inchiriere. Eu am zis ca este de admirat faptul ca au fost dispusi sa cheltuiasca si asa aceasta suma  :D....
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline suzukica

Re: Corfu
« Răspuns #15 : 11.Ian.2013, 08:41:57 p.m. »
Le sade bine acolo, pe insula, in Corfu. Sunt multe!
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Corfu
« Răspuns #16 : 14.Ian.2013, 12:42:52 p.m. »
Ne bate si pe noi gandul la o excursie in Corfu, si deja am bookuit ceva orientativ in nord, in localitatea Acharavi. @Silfax, daca ai ajuns si pe acolo, cum ti s-a parut? (vad ca este chiar pe langa zona in care ai stat tu.) Pe net am vazut ca are plaja mare, ~3km, acoperita cu nisip, iar localitatea in sine pare a fi destul de dezvoltata.
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline suzukica

Re: Corfu
« Răspuns #17 : 14.Ian.2013, 07:44:36 p.m. »
Mie zona cea mai frumoasa din Corfu mi s-a parut Paleokastritsa. Merita sa ai si un skijet cu tine.
In rest totul este plin de istorie, daca pot spune asa.
Acum depinde ceea ce vrei sa faci acolo!
 

Offline Silfax

Re: Corfu
« Răspuns #18 : 15.Ian.2013, 06:39:19 a.m. »
@Khaos

Zona de nord si partea de sud-est, sunt singurele zone cu nisip din Corfu. Din acest punct de vedere, Acharavi este ok. Recomandari pentru Corfu sunt: Paleokastrita, Pantokrator, Canal D'amour, croaziera Paxos-Antipaxos. Pentru amatorii de snorkeling, recomand un tur in zona Paleokastrita. Daca mergeti cu masina, interesati-va din vreme de greve si mersul feryboat-urilor si nu uitati sa alimentati in Igoumenita, inainte de traversare. In rest se pot citi mai jos impresiile personale din acest voiaj. Bafta si timp frumos sa aveti!
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Corfu
« Răspuns #19 : 15.Ian.2013, 10:35:33 a.m. »
Merci mult, am citit impresiile deja :) si probabil o sa le recitesc si inainte de plecare (daca mergem pana la urma) :D Merci @Silfax!
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x