Autor Subiect: egypt 2010  (Citit de 2203 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
egypt 2010
« : 07.Dec.2010, 10:35:43 a.m. »
salut ,
Am fost in perioada 23-08 pe 15 zile in hurghada - hilton long beach
am ales hotelul din mai multe motive unul ar fi reciful de corali singurul din hurghada (hotel)
motiv pentru snorkeling .
hotelul este situat catre iesirea din hurghada catre makadi , departe de centru
taxi-urile negru portocaliu te duce pentru 5 dolari , 8-10 dus intors
odata ajunsi in in sekalla centrul hurghadei am gasit o agentie de turism locala de unde am cumparat 4x5 excursii mai precis cairo -marele muzeu,piramide , luxor-karnak ,insula bananelor si mormintele faraonilor , diving , giftun cu snorkeling si safari de 14 ore.
preturile excursiilor a fost cu 60% mai mic decat cel de la agentul firmei cu care am plecat
fiind vorba de alte autocare si alte restaurante , in mare tot aceeasi treaba dar cu 60% mai putin la buzunar .
totul se negociaza la sange dupa cateva zile obisnuiam sa cer 30% din pretul cerut fie vorba de o cola sau suvenir etc
recomand galeria woodo si art sekalla din sekalla , o sa gasiti lucruri de calitate si rare , restul fiind made in china de o calitate proasta
am fost si in el gouna la cateva concerte si terase , odata ajunsi veti gasi tuk tuk la fiecare colt sa vizitati statiunea , merita mai ales el marina
tot in sekalla recomand zona el marina care este protejata si terase numai cu straini
preturile fiind mai mari decat in centru
in pretul platit se regaseste de fiecare data 15% bacsis din nota
am umblat si noaptea la 2 pe strazi laturalnice cu aparatul dslr si trepied in cautarea pozelor  , oamenii reactionau diferit ba sa le ofer bani , ba sa cumpar diverse obiecte etc
am avut si momente neplacute dar per ansamblu a fost 100% in siguranta si m am simtit bine

daca ar fi sa dau o nota ar fi 9/10.
recomand  , pret platit per total 2400eur
poze am pus cateva pe facebook.
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: egypt 2010
« Răspuns #1 : 07.Dec.2010, 10:41:46 a.m. »
Suna bine, am si eu in plan Egiptul, nu stiu inca pentru cand.
Informatiile de la tine sunt oricum binevenite :) Spune-mi, cum era temperatura in sfarsitul lui august? Era prea cald?
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
Re: egypt 2010
« Răspuns #2 : 07.Dec.2010, 10:48:18 a.m. »
in jur de 40 grade statiune , 45-48 desert
e suportabil din cauza vantului !

am scris topicul deaorece multi nu ies din resort din motive de siguranta , eu m am simtit safe peste tot fie ca eram cu masina inchiriata in el gouna , fie ca mergeam sa vad viata de noapte sau zi prin baruri locale , frizerie , carmangerie , brutarie
vroiam sa vad cu traiesc oamenii aia si sa surprind cateva momente unice pe aparatul foto
pot sa zic ca m am bucurat enorm ca am plecat in egipt fata de cealalta optiune de a merge cu nasii mei in jamaica .
totul a fost perfect si la hotel cat si in excursii
legat de excursii de la agentia locala am cumparat la un pret foarte bun in jur de 900ron pentru 2 persoane cele descrise in primul post
totusi eram 4 persoane , nu am mers singuri.
daca pot sa va ofer ceva info cu mare placere
poze am pe facebook la userul hadad calin .
cu respect,

legat de cele din ziar cu rechinii din sharm  el s. eu nu am intalnit asa ceva
totusi eu am fost mai la centru
am facut snorkeling si am mers departe in larg la giftun
am facut diving la 20metri , e ceva unic  - pesti si corali de o mare frumusete !!! merita vazut
cat mai exista deoarece totul se afla intr o stare de degradare din cauza turistilor si a incalzirii apelor
am scos din apa anvelopa , parchet laminat ! etc
« Ultima Modificare: 07.Dec.2010, 10:57:11 a.m. de tribalro »
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: egypt 2010
« Răspuns #3 : 07.Dec.2010, 11:04:50 a.m. »
in jur de 40 grade statiune , 45-48 desert
Caldut, caldut, mai ales cand vrei sa te plimbi. Te cam moleseste soarele. Dar na, la ei e cald tot timpul. Oricum, in iunie presupun ca e exclus, din cauza temperaturilor ridicate :dknw:

am scris topicul deaorece multi nu ies din resort din motive de siguranta
Mda... am auzit si eu ca poate fi periculos. Ca te rapesc beduinii and stuff :D Nah, acum cum ti-e norocul :-)) Poate ai fost tu mai curajos. Eu ma stresez daca se uita vreun arab din ala mai dubios la mine :-))
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline VAXXi

Re: egypt 2010
« Răspuns #4 : 07.Dec.2010, 11:53:10 a.m. »
La cat ai scos masina inchiriata ?
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, FTS Panhards, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon.
Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
 

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
Re: egypt 2010
« Răspuns #5 : 07.Dec.2010, 08:15:09 p.m. »
35 usd ceva jaf de masina
am inchiriat si un taxi pe o zi , adica mi a stat la dispozitie toata ziua , dormea in masina cand il sunam pe mobil ii ziceam unde sa vina dupa mine ...
majoritatea stiu engleza , preturile de fiecare data sunt pentru europeni de west , cand aud ca esti roman se schimba pretu radical
toti au vorba hellou mai friend , from where are u? holland, spain?  ----- no ! romania si daca plec  de ce toti romani nu fac afacere cu mine? etc  :-)) :-)) :-)) ---- pt ca nu e natie de prosti ca si
west europeni !!! --- aaaa , respect i have a beter price for u !!!!!!!!!!!!!!1 :-)) :-))
 

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
Re: egypt 2010
« Răspuns #6 : 07.Dec.2010, 08:55:57 p.m. »
« Ultima Modificare: 07.Dec.2010, 09:08:58 p.m. de tribalro »
 

Offline rexkrokiDAU

Re: egypt 2010
« Răspuns #7 : 07.Dec.2010, 09:05:46 p.m. »
 :-/

Offline tribalro

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
Re: egypt 2010
« Răspuns #8 : 07.Dec.2010, 09:13:30 p.m. »


 

Offline rexkrokiDAU

Re: egypt 2010
« Răspuns #9 : 07.Dec.2010, 09:31:48 p.m. »
:-/

cand am postat eu, in postul de mai sus era doar un cuvant, "pic", asa se explica nedumerirea mea...